WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Життєвий і творчий шлях Григіра Тютюнника - Реферат

Життєвий і творчий шлях Григіра Тютюнника - Реферат

"Оддавали Катрю", "Три зозулі з поклоном", "Устим та Оляна", "Кізонька", сюжет вибудовується навколо однієї події, яка, проте, не стає самоціллю, а допомагає з'ясувати сутність людини, вихідні точки її вчинків, її життєву позицію. Цій меті підпорядкований і своєрідний тютюнниківський тип конфлікту, чітко виявленого незалежно від його безпосередньої наявності в художній тканині твору: це, як правило, конфлікт етичний, філософський - між тим, що підносить людину, робить її Лю-диною, й тим, що людину здрібнює, принижує, сковує, обмежує або й нищить,- і виявлено його щоразу через конкретне, суто індивідуальне буття особистості. Так письменник підносить важливі, актуальні, гострі проблеми у простих розповідях, які, на перший погляд, мають цілком камерний характер. Його твори - серед тих здобутків сучасної літератури,автори яких на вищому етапі людинознавчого пошуку відмовились від спроб творити моделі ідеально-позитивного героя, осмислюючи реальне життя в усій його складності.
Уважний до змін, що відбулися в житті села, нових рис, які виникають під їх впливом у соціальному і моральному укладі нового села, письменник по-своєму, ори-гінально аналізував складну, подекуди навіть болючу, актуальну проблему міграції сільського населення. Він був одним з перших серед тих, хто ще з початку 60-х років замислився над важливістю мо-ральних чинників, без яких навіть найвищий матеріальний добробут не дасть відчуття повноцінності життя. Інтерес його спрямований не стільки до цього процесу (у певний період зумовленого економічними причинами), скільки до його наслідків, впливу на долю і психологію конкретної людини. З неабиякою силою показуючи внутрішню порожнечу Дзякуна ("Син приїхав"), що перетворився на раба речей, грошей, письменник не глузує з нього, хоч і не приховує своєї відрази,- він сприймає це як драму, тим сер-йознішу, що його герой свого становища не усвідомлює, так само, як і ті, хто його оточує.
Шукаючи завжди в людині людину, Гр. Тютюнник уловив тривожні симптоми надзвичайно небезпечної соціальної хвороби: загрозу бездуховності для певної частини робітничого класу (так само, як і для певної частини колгоспників), загрозу зростання міщанської, споживацької психології в нових соціальних умовах, а отже й загрозу відступу від мораль-них принципів нашого суспільного ладу.
Зміст, внутрішня проблематика творчості Гр. Тютюнника значно ширші за умовне поняття "тема села", яке стало надто популярним у критиці 70-х років. Іван Срібний чи більшість героїв його повістей - жителі міста, але у зв'язку з ними мова заходить про об'ємніші конкретно-соціальні та загальнолюдські проблеми. А в таких оповіданнях, як "Печена картопля", "Оддавали Катрю", частково - "Вуточка", виїзд молоді з села складає лише фабульну основу: тонко й про-никливо зображені взаємини та почуття персонажів підводять читача до роздумів про загрозу втрати теплоти і взаєморозуміння між людьми, здатності їх думати не тільки про себе. Митець робить і дальший крок, показуючи, як суто егоїстичні клопоти не просто відокремлюють людину від суспільства, а й ведуть до моральної деградації того, хто позбавляє себе душевної напруженості, людяності.
То незлостивою, то драматичною, часом із саркастичними нотками іронією пройнято яскраві картини щоденного побуту і взаємин жителів великого міста у повісті "День мій суботній". Глибинна ідея її також полягає в утвердженні моральних цінностей соціалістичного суспільства, чистоти і благородства совісті.
Відчутний і внутрішній протест (при зовнішньому спокоєві розповіді, насмішкуватості) проти здрібніння інтересів людей, які свідомо відгороджуються від великого життя. У повісті знайшли розвиток деякі мотиви та образи попередніх творів Гр. Тютюнника. Так, в образі оповідача - Миколи Порубая - бачимо немало рис чесних і чистих людей, чутливих до нюансів у морально-психологічному кліматі, героїв, позначених рисами автобіографічності; цей персонаж не тільки подорослішав, а й став мудрішим, далекогляднішим. Характер його начальника теж складніший та об'ємніший щодо ти-пологічно близьких йому за соціально-психологічною сутністю від'ємних персонажів з творів "Смерть кавалера", "Обнова", "Поминали Маркіяна" та ін. Послідовне протиставлення життєвих позицій людей совісних, небайдужих,- і дволиких споживачів, пристосуванців, лицемірів; несумісність їх визначає моральну температуру твору, доводиться і художньо опосередковано, і прямим текстом. Певний ухил до публіцистичності в окремих епізодах сюжетно зумовлений і ще більш за-гострює драматизм того, що пережите й передумане письменником.
На початку 70-х років Гр. Тютюнник працював у видавництві "Веселка". Серед його продукції - настільна книга-кален-дар для дітей "Дванадцять місяців" (1974), у підборі матеріалів до якої виявився його літературний смак, мистецька вимогливість, повага до юного читача. Пише він і сам твори для дітей, видає збірки оповідань "Ласочка" (1970), казок "Степова казка" (1973), які по-новому розкрили талант письменника. Серйозно і довірливо розмовляючи з малим читачем, автор розповідає йому про звірів як про наших менших братів, про людину, що знає і розуміє життя лісу. Тютюнник не моралізує, не повчає, а це найкращий спосіб переконати дитину, передати їй своє ставлення до світу. Діти мають особливе чуття на доброту й людяність. Історія ж "знайомства" діда Арсена з буслом (умотивована обставинами і правдоподібна) нагадує слова O. Довженка: "Стаю таким добрим, що вже птахи можуть сідати на мою білу голову".
Сюжети дитячих творів Гр. Тютюнника народжені спостережливістю письменника, любов'ю до своїх героїв. Вони будуються як своєрідні діалоги між людиною і природою. Письменник створив важливу для виховання активного мислення дитини ілюзію самостійного бачення і спостереження того, що вона прочитала, зважив і на особливості дитячої психології - від конкретного, образного мислення до емоційності, яка керує життям дитячої душі. Мудра "Степова казка" Гр. Тютюнника допомагає дитині зрозуміти, а отже й полюбити світ живої природи, осягнути складності взаємин тварин - а через них і людських взаємин, виховує уміння керувати своїми вчинками, стримувати примхи.
Повість "Климко" (1976) написана на тому самому матеріалі, що і "Облога", дещо подібна до неї композиційно, однак має свої істотні особливості. Сюжет в обох творах будується "нанизуванням" епізодів - зустрічей головного героя з різними людьми. Але ні про які повтори не може бути й мови. І не лише завдяки відмінностям між головними персонажами. Климко урівноваженіший, послідовніший від Харитона, він по суті вже є осо-бистістю, сформованою всім довоєнним доокупаційним життям, йому, сироті, якого виховував дядько, рано довелось навчитися повністю себе обслуговувати,

 
 

Цікаве

Загрузка...