WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Оповідання Володимира Винниченка для дітей та методика їх вивчення на уроках позакласного читання та в позаурочний час - Курсова робота

Оповідання Володимира Винниченка для дітей та методика їх вивчення на уроках позакласного читання та в позаурочний час - Курсова робота

різноманітність тем, мотивів, проблем, людських типів;
- роман "Сонячна машина" - це перший в українській літературі соціально-утопічний роман (як новаторський твір в українській літературі, він і досі не втратив свого ідейно-естетичного значення);
- "Слово за тобою, Сталіне!" - роман ідей, роман-памфлет, роман соціальної тези;
- "Поклади золота" - перший твір соціально-детективного жанру в нашій літературі.
Як бачимо, цей талановитий митець мав високий творчий політ, колосальну працездатність і завжди прагнув бути потрібним Україні , її народові.
Слово надається учням (театральним критикам).
Учень 1-й. Винниченко успішно виступив ї в драматургії, яка складала значну частину його творчості. У 1920-21 рр. П'єси драматурга ставилися в Києві, Харкові, Одесі, Львові, Чернівцях, Коломиї, в театрах Петербурга, Саратова, Самари, тиф ліса, баку. Проблеми сценічного втілення його п'єс активно обговорювали з драматургом К. Станіславський, М. Немирович-Данченко, М. Садовський, Г. Юра, М. Заньковецька.
Лесь Курбас у своєму "Молодому театрі" здійснив постановку п'єс "Базар", "Чорна Пантера і Білий Ведмідь"; за участю режисера-постановщика Гната Юри у тому ж театрі 1919 р. Відбулася прем'єра спектаклю за п'єсою "Гріх"...
Відомий літературознавець Григорій Костюк зазначає, що з особливим успіхом у країнах західної Європи йшли драми Винниченка "Чорна Пантера і Білий Ведмідь", "Закон", "Брехня". Знаменита італійська драматична актриса Емма Граматіка поряд з драмами Ібсена, Піранделльо, Метерлінка мала у своєму репертуарі й драму Винниченка "Брехня", з якою гастролювала в усіх столицях Європи.
Винниченко написав 23 п'єси, прагнув "Художньо освоювати гострі соціально-політичні й моральні проблеми свого часу. Про нього як драматурга Вороний писав: "На нашім літературнім обрію є постать, що вже довгий час приваблює загальну увагу. З боку одних вона викликає обурення і лайку, з боку інших - щире признання і навіть ентузіазм; байдужих немає, у всіх вона розбуджує глибокий інтерес до себе. Це постать Володимира Винниченка... Він признає обов'язковими для себе тільки закони творчості (ніяких, інших!) і творитьінтуїтивно, - мислить образами, живими уявами (символами), не голими розуміннями. І коли він помиляється, то і самі помилки цієї складної, художньої натури без порівняння, цікавіші, ніж ліниві прояви шаблонної думки більшості.
Учень 2-й. Драматурга часто і гостро критикували. Однак він продовжував писати драми. У 1929 році з'явилися його нові п'єси "Над", "Великий секрет" і "Кол-Нідре". Винниченко, за оцінкою Юрія Смолича, "оригінального мистецькою манерою посів по праву місце духозгубника нової для українського театру культури". Цікавою є п'єса "Брехня" (1910). У ній автор порушує морально-філософську та етичну проблеми.
Центральна постать у п'єсі - Наталя Павлівна. Вона вирішує дилему як заспокоїти свою совість, своє бунтівне невдоволене "я" інтелігентної людини і виправдатися перед коханцем, щоб затримати його при собі. Для цього вона йде на компроміс з совістю і творить низку брехні. "Що є істина? -каже вона. - Істина є постаріла брехня, всяка брехня буває істиною". Вона впевнена, що "людям зовсім не треба правди чи брехні, їм треба щастя... покою. Коли брехня може це дати, слава брехні".
Вражає майстерність Винниченка - психолога. Він переконливо правдиво вмонтовує поведінку Наталі Павлівни.
Учні наводять приклади з тексту. Можна заздалегідь дати завдання інсценізувати уривки твору. Використавши на уроці елемент рольової гри.
Учень 3-й. Виявом нового методу Винниченка в техніці психологічної драми, на думку Вороного, було те, що автор внутрішню боротьбу Наталі Павлівни виніс з її душі на білий світ.
""Гріх" - один з найдовершеніших драматичних творів письменника, присвячених революційній боротьбі з російським самодержавством у роки першої світової війни. Сценічна популярність п'єси, на думку критика О. Киселя, була зумовлена, поряд з усім іншим, і цікаво побудованою композицією. "Гріх", - писав критик, може, найкраща п'єса Винниченка, при виконанні на сцені, вона цілком опановує глядача, й зацікавлення нею не спадає протягом усього часу, особливо в третьому акті, хоч він і найдовший в драмі.
Прем'єра вистави п'єси відбулася в 1919 р. На сцені "Молодого театру" Леся Курбаса за участю режисера-постановщика Гната Юри.
Учні (театральні критики) визначають те, нове, що вніс Винниченко у розвиток української драматургії.
Слово надається учням, що цікавлять живописом.
Учень 4-й. Ще одна грань таланту Винниченка - живопис, графіка. "Для повного самовираження, чи навпаки, втечі від себе - літератора й політика - відчував потребу в спілкуванні ще з однією Музою, пише критик Федченко. [31;147] - Інтерес до спеціальних образотворчих студій виник у Винниченка під час його роботи над романом "Сонячна машина", який з усіх творінь письменника відзначається особливою полі тематичністю, поліфонічністю, сказати б, поліколористичністю". Цей інтерес підтримувався дружбою з художником Миколою Глущенком, який згадував:
"Здається, якщо я не помиляюся. Винниченко почав малювати п'ять років тому літом. Вперше ми разом малювали в Сен-рафаелі, в 1927 році. Спочатку малярство для нього було спочинком від літературної діяльності..."- згадував Микола Глущенко. [12; 38]
Малював він тоді пейзажі, вишукуючи сполучення фарб, спрощуючи складний, детальний південно-французький краєвид. Цей своєрідний підхід до натури давав виразну індивідуальність його малюнкам. Найкращі пейзажі того часу цікаво скомпоновані; з різними обробленими малярськими планами не поступаються кращим малярам школи "Еколь-де-Парі". У 1935 році Винниченко подарував Глущенкові свій етюдний альбом, у якому було півтора десятки малюнків аквареллю і тушшю. Дивом цей альбом зберігся о наших років. Акварельні та олійні пейзажі, портрети, натюрморти й графічні композиції Винниченка експонувалися свого часу у Франції та за її межами. Були вони належно оцінені паризькою критикою і здобули визнання таких видатних художників, як Анрі Сіньяк, Пабло Пікассо, Леже. З кожним роком успіхи Винниченка в малюванні були помітнішими, спокійнішою стає палітра, сполучення фарб, виразнішим - індивідуальний стиль.
Велике досягнення Винниченка - його натюрморт. Літературознавець Сергій Гальченко відзначає чудову скомпонованість, витончені поєднання фарб, малярську щирість автора у натюрмортах.
Мистецтвознавця М. Келлер у творчості Винниченка вразило надзвичайне багатство фарб. Його пейзажі, квіти, інтер'єри "пройняті світлом і неначе прозорі... його червоні та жовті тони мають безліч відтінків і заглиблюються та збагачуються контрастовими плямами рідких, темних тонів.

 
 

Цікаве

Загрузка...