WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Оповідання Володимира Винниченка для дітей та методика їх вивчення на уроках позакласного читання та в позаурочний час - Курсова робота

Оповідання Володимира Винниченка для дітей та методика їх вивчення на уроках позакласного читання та в позаурочний час - Курсова робота

Мотрі. Особливо велику роль відіграють у тексті діалоги й монологи. Їх Винниченко "відточував" філігранно. У діалогах герої самі себе характеризують, тому авторові не доводиться додавати щось від себе. Показовою є самохарактеристика Мотрі у сцені бійки Андрія і Ілька (учень читає уривок, коментує діалоги).
Учитель. Письменник сам пройшов складні життєві "університети", і це дало змогу сказати йому правду про умови життя різних верств суспільства: безправних селян ("Контрасти", "Голота", "Біля машини", "Хто ворог?", "На пристані", "Голод", "Кузь та Грицунь"); солдатів ("Боротьба", "Мнімий господін", "Честь"); панства , інтелігенції, провінційних акторів ("Заручений", "Уміркований" та "щирий", "Малорос-європеєць", "Антрепреньор Гаркун-Задунайський"). Уже цей перелік підтверджує думку літературознавця А. Річинського, що "...обсягом і різноманітністю своєї тематики, діапазоном проблем і масою людських типів Винниченко, безперечно, стає на рівні першої-ліпшої літератури європейської".
Письменникові дорікали за розхристаність письма, грубувату, нечисту мову (М. Вороний), "волохатий і незроблений стиль" (С. Єфремов), за те, що його мова "поплямована великоруськими словами" (Нечуй-Левицький). Це Дзеверін пояснює тим, що письменникові доводилося працювати в дуже складних умовах, він змушений був поспішати з роботою. Крім того, нерідко Винниченко свідомо вдавався до суржика, зважаючи на його поширення в самому житті справедливим є зауваження Михайла Слабошпицького, що в "оповідання молодого письменника увірвалися різні суспільні верстви і заговорили вони саме так, як говорили в реальному житті, - не зрідка до потворності скаліченою мовою, що і вирізняло суціль безкультурних люмпенів (а їх у творах Винниченка справді чимало). Одне слово, яка доба, така й мова, така й правда про неї".
Оповідання - це тільки невелика частина творчої спадщини Винниченка. Новимихудожніми перемогами стали його романи "Нова заповідь", "Вічний імператив", "Поклади золота", "Слово, за тобою, Сталіне!", "Сонячна машина", повісті, п'єси, що з'явилися в 20-ті - 40-ві роки.
Далі на уроці пропонується підготовлені заздалегідь рефератні повідомлення учнів:
1. "Сонячна машина" - новаторський твір в українській літературі.
2. "Поклади золота" - соціально-детективний роман.
3. Останній роман Винниченка "Слово за тобою, Сталіне!"
Подаємо матеріал для повідомлення учня "Поклади золота" - соціально-детективний роман".
1926 рік. Винниченко з дружиною в Парижі. З Україною зв'язків майже не має. "За те, що люблю її чесно й любові своєї н продаю за розкоші, за лакомства нещасні. За це я позбавлений життя в ній, за те навіть праці своєї примістити ніде не можу", - записав Винниченко в щоденнику. І раптом лист від видавництва РУХ, прохання підписати угоду про співпрацю. До письменника повертається творче піднесення. Ідея нового роману "Поклади золота" знову в центрі уваги: "Обдумування роману. Первісний хаос. Туманні лінії постатей і ситуацій. Ядро ідеї в імлі..." "Здається, можна дати назву роману "Загублений рай". Усі, вся Європа, сі кляси й усі її члени тужать за тим раєм, з якого вигнав їх бог війни з вогненно-гарматним мечем. Кожен тужить за тою чистотою, незайманістю, яка була в нього. В кожного та чистота, той рай були різні, часто ворожі один до одного, але вони були, як такі, чи здається що були, кожний знову таки тужить по-своєму за загубленим", - читаємо в щоденникових нотатках.
Над романом, остаточною назвою якого стане "Поклади золота", письменник працював з 1925 по жовтень 1927 року. Згодом з Харкова, куди Винниченко надіслав роман, прийшла негативна рецензія: "Тут картається ціла система нашого життя, весь ідейний зміст наших провідних думок... Про чекістів автор говорить в романі, як про розбещених садистів і тим у нього вичерпується вся характеристика їх. Поряд з такою характеристикою типів комуністів Винниченко подає цілу низку типів білоемігрантів... які хоч являють собою дно еміграції, та змальовані вони як люди повнокровні, людяні і хоч своєрідні але моральні.... Словом, типи ці своєю людяністю і душевною м'якістю та щирістю просто таки викликають симпатією та співчуття". А звідси висновок: "Наша радянська суспільність, труднощі нашої країни таких "Покладів золота" не приймуть".
Твір був надрукований через шістдесят років у США, в Україні - лише в 1991 році.
За жанром "Поклади золота" - соціально-детективний роман. Цей жанр утвердив в українській літературі саме Винниченко ("На той бік", "Сонячна машина", "Нова заповідь", "Вічний імператив", "Лепрозорій"). Літературознавець з діаспори Григорій Костюк у статті ""Про "Поклади золота" відзначає: "Започаткований Винниченком жанр уже в другій половині 20-х років знайшов був своїх послідовників. Маю на увазі Юрія Смоловича ("Фальшива Мельпомена", "Государство доктора Гальванеско", "Останній Ейждевід"), В. Владка ("Аргонавти світ") та ще кілька інших письменників. Але в умовах сталінського соцреалізму 30-х років цей жанр був заморожений: страшним поліцій ним детективом стало все життя країни "соціалізму". Лише в добу відлиги 60-ті роки цей жанр дістав право громадянства. Отже, в цьому аспекті "Поклади золота", поруч з іншими згаданими творами Винниченка, належать до першого підмуру соціально-детективного жанру в українській пореволюційній літературі.
В основу роману покладено ідею символічних покладів золота в надрах України. Україна - це світовий скарб духовних і матеріальних цінностей. Про символіку покладів золота сказав сам автор: "Не скарб, а золоті поклади в землі України." У романі є спогади, авторські ліричні відступи про свою незабутню батьківщину, філософські роздуми про сучасне життя, патріотизм і мораль. Ось як повідомляють у листі про розстріл професора, винахідника покладів золота: "Вас там, як і всіх нас тут, уразить смерть М.П. Кублицького... Століття Росія грабувала, нищила нас, саме ім'я наше вкрала й сховала від усього світу... століттями вона нас... І вся російська демократія... Тепер немов би ... соціалізм... М. П, Кублицький зробив надзвичайне відкриття величезних покладів золота на Україні... Відомий чекіст гунявий заарештував Кублицького з усією родиною, забрав усі папери і другу ніч розстріляв усіх Кублицьких. Тепер папери в Чека".
Винниченко прагне осмислити сучасну йому дійсність на рідній землі після 1917 року. Як же діють "реформатори" і "ощасливлювачі" життя народного? Як вони керують людьми?
Учитель. Ви пересвідчилися, яким цікавим письменником був Винниченко - епік. Визначимо характерні ознаки його епічної творчості:
- проникливо аналізував людські почуття, добирав точні психологічні штрихи, замальовуючи внутрішній світ героя;
- його оповіданням властива

 
 

Цікаве

Загрузка...