WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТеорія держави і права → “Салічна правда” – пам’ятка ранньофеодального права - Реферат

“Салічна правда” – пам’ятка ранньофеодального права - Реферат

кваліфікації злочинів і призначення покарань. Проте аналіз її статей дозволяє виділити деякі принципи:
а) суб"ектами злочинів є не тільки вільні, але й залежні люди (мети) і раби;
б)відповідальність перед королем за порушення наступала з 12-річного віку;
в) покарання, як правило, не залежало від провини і призначалося лише за кінцевий результат дії, яка спричиняє шкоду особистості або майну.
Але в ряді випадків при призначенні покарання враховувався характер наміру і тяжкість заподіяної шкоди. Заподіяння "злого" наміру тягло за собою тяжке покарання. Наприклад, за крадіжку із закритого приміщення передбачався штраф утричі більший, ніж за крадіжку з відкритого приміщення.
4. Звертає на себе увагу надмірна тяжкість матеріального покарання.
Найнижчий штраф за крадіжку складав 3 соліди, а за вбивство - 200 солідів. Якщо мати на увазі те, що вартість бика становила 2 соліди, а корови - 3 соліди, то ці штрафи були надто обтяжливі.
Виникнувши при родовому ладі, штрафи в умовах переходу від колективної власності до приватної стають ефективним засобом захисту приватної власності й особи імущих людей, знаті, яка феодалізувалася.
Аналіз Салічної Правди дозволяє виділити такі види злочинів і покарань.
1. Злочини проти особи.
До них відносяться вбивства, згвалтування, нанесення каліцтв, обмова, образа, викрадення вільних людей, зазіхання на честь, гідність і свободу:
"Х/. Про вбивства або якщо хто вкраде чужу дружину
1. Якщо хто позбавить життя вільної людини або вкраде чужу жінку від живого чоловіка, присуджується до сплати 8000 динарів, що складає 200 солідів*.
ХХІ/. Про вбивства хлопчиків
1. Якщо хто позбавить життя хлопчика до 10 років включно та буде впійманий, присуджується до сплати 24000 динарів, що складає 600 солідів.
2. Якщо хто позбавить життя хлопчика з довгим волоссям, присуджується до сплати 600 солідів.
4.Якщо хто позбавить життя дитини в утробі матері раніше, ніж він отримає ім"я, і це буде доказано, присуджується до сплати 4000 динарів, що складає 100 солідів.
6. Якщо хто позбавить життя вільну жінку після того, як вона почала мати дітей, присуджується до сплати 24000 динарів, що складає 600 солідів.
7. Якщо хто позбавить життя вільну жінку після того, як вона вже не може більше мати дітей, присуджується до сплати 8000 динарів, що складає 200 солідів.
Перелік злочинів проти особи дуже різноманітний, безсистемний. Є випадки, коли кожна стаття навіть містить зовсім не зв"язані ані за змістом, ані за ступінню вини, ані за видом злочини. До злочинів проти особи, окрім декількох наведених прикладів також відносяться: про рани (Х/ІІ), про порчу (ХІХ ), про те, хто схопить вільну жінку за кисть або за палець (ХХ ), про нанесення каліцтв (ХХІХ ), про зв"язування вільних.
Карається підбурювання до покарання.
Обставиною, що обтяжує покарання, є вбивство "юрбою", тобто групове:
ХLI. Про людиновбивство юрбою.
1. Якщо хто позбавить життя вільного франка або варвара,
що живе по Салічному закону, і буде впійманим, присуджується до сплати 8000 динарів, що складає 200 солідів.
2. Якщо ж труп його вкине в колодязь або у воду, або
прикриє його гілками або чим іншим, присуджується до сплати 24000 динарів, що складає 600 солідів.
Приб. 1-е. Якщо не приховає, присуджується до сплати 8000 динарів, що складає 200 солідів.
Серед них особлива увага приділяється крадіжці, пограбуванню, підпалу і заподіянню шкоди майну.
Особливим захистом користується майно, що знаходиться в будинку і на обгородженій ділянці. Крадіжка зі зломом або з обгородженої ділянки каралася підвищеним штрафом. При встановленні розміру штрафу враховується також вартість викраденого. Аналіз статей Салічної Правди дає змогу виділити деякі злочини проти власності та передбачені за це покарання: про крадіжку свиней (ІІ), про крадіжку рогатих тварин (ІІІ), про крадіжку вівць (І/), кіз (/), собак (/І), птахів (/ІІ), про крадіжку бджіл (/ІІІ), про шкоду, заподіяну ниві або якому-небудь огородженому місцю (ІХ), про підпали (Х/І) та ін.
Штрафи за злочини проти власності різноманітні, але достатньо високі, інколи у декілька разів перевищують заподіяну шкоду:
III. Про крадіжку рогатих тварин
1. Якщо хто вкраде молочне теля, і буде впійманим ,
присуджується до сплати 120 динарів, що складає 3 соліди.
2. Якщо хто вкраде однорічну або дворічну тварину,
і буде впійманим присуджується до сплати 600 динарів, що складає 15 сол.
3. Якщо хто вкраде бика або корову з телям,
присуджується до сплати 1400 динарів, що складає 35 солідів.
Приб. 1-е. Якщо хто вкраде корову без теляти, присуджується до сплати 30 солідів, не рахуючи ціни вкраденого.
3. Злочини проти порядку відправлення правосуддя.
До цих злочинів належить: неявка в суд, лжесвідчення та ін.:
І. Про виклик на суд
1. Якщо кого буде викликано на суд (ad mallum) по законам
короля, і той не явиться, присуджується до сплати 600 динарів, що складає 15 солідів.
2. Якщо ж хто,викликавши іншого на суд, сам не явиться, і якщо його не затримає яка-небудь законна перешкода, присуджується до сплати 15 солідів на користь того, кого він викликає на суд.
3. І той, хто визиває іншого на суд, у супроводі свідків повинен прийти до його будинку і, якщо останній опиниться у відсутності, мусить викликати дружину або кого-небудь з його домашніх з тим, щоб вони повідомили його про виклик на суд.
4. Якщо ж (відповідач) буде зайнятий виконанням королівської служби, він не може бути викликаним на суд.
1. Порушення приписів короля.
Порушення приписів короля каралося дуже жорстоко, воно прирівнювалося до такого злочину, як вбивство.
Отже, основним видом покарання, що застосовувався до вільних людей був штраф. Він ділився на дві частини: одна йшла потерпілому, або найближчим родичам, а друга, в розмірі третини штрафу, надходила на користь держави в особі короля.
У випадку покарання у вигляді оголошення поза законом передбачалася також конфіскація майна.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ:
1. История государства и права зарубежных стран: [Учеб. для студентов юридических вузов и факультетов]/[О. А. Жидков, Н. А. Крашенинникова, В. А. Савельев и др.].- М.: НОРМА-ИНФРА. Ч. 1.- 1998.
2. Всеобщая история государства и права: Учеб. для вузов по спец."Юриспруденция"/[Батыр К. И., Филиппова Т. П., Черниловский З. М.]; Под ред. К. И. Батыра.- М.: Былина, 1999.
3. Історія держави і права зарубіжних країн: Навчальний посібник/ Під заг. ред. д.ю.н., проф. Джужи О.М. - Київ: НАВСУ, "Правові джерела", 2000.
Хрестоматия по всеобщей истории государства и права: Учеб.пособие/Под ред. З. М. Черниловского; Сост. В. Н. Садиков.- М.: Гардарика, 1996

 
 

Цікаве

Загрузка...