WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТеорія держави і права → Особливості підсудності та правонаступництва - Курсова робота

Особливості підсудності та правонаступництва - Курсова робота

Предмет спору — матеріальний об'єкт, з приводу якого виникає спір між позивачем і відповідачем. Треті особи із самостійними вимогами на предмет спору мають правовий зв'язок зі спірним матеріальним правовідношенням, з предметом спору. Треті особи без самостійних вимог на предмет спору мають більш опосередкований зв'язок з позивачем та відповідачем. Суб'єктами правовідношення, які знаходяться під впливом спірного матері- ального правовідношення, що є предметом розгляду в господарському суді, потрібна процесуальна гарантія від можливого прямого або побічного обмежування його прав і законних інтересів, вони повинні й мають можливість взяти участь у справі. Треті особи, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, можуть вступити у справу до прийняття рішення господарським судом, подавши позов до однієї або двох сторін за умови вжиття заходів досудового врегулювання спору, у випадках, передбачених законодавством (ст.26 ГПК). З позовної заяви третьої особи із самостійними вимогами справляється державне мито. Про прийняття позовної заяви та вступ третьої особи у справу господарський суд виносить ухвалу. Треті особи, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, користуються всіма правами і несуть усі обов'язки позивача. Третіх осіб із самостійними вимогами слід відрізняти від співпозивачів, які можуть вступити в процес одночасно з порушенням справи. Вимоги співпозивача завжди спрямовані до відповідача за первісним позовом, вимоги ж третьої особи із самостійними вимогами можуть бути звернені як до позивача або відповідача, так і одночасно до обох. До того ж вимоги співпозивачів завжди між собою пов'язані, тоді як вимоги третьої особи із самостійними вимогами і позивача (співпозивача) обов'язково мають взаємовиключний характер.

Різниця між процесуальним правонаступництвом і заміною неналежного відповідача в тім, що при заміні неналежного відповідача виноситься ухвала, і розгляд справи починається заново, а правонаступництво можливе на будь-якій стадії судового процесу. Процесуальне правонаступництво завжди є загальним: універсальний правонаступник продовжує брати участь у процесі правопопередника за повним обсягом його процесуальних прав та обов'язків, незалежно від того, чи є правонаступництво в матеріальному праві універсальним або сінгулярним. Види правонаступництва в матеріальному праві мають значення лише як його підстава, тоді як заміна неналежного відповідача не передбачає будь-якого матеріально-правового зв'язку між особами, які змінюють один одного. Заміна відповідача можлива лише при розгляді справи судом першої інстанції.

Практичне завдання

Мале підприємство "Оріон" уклало з кабельним заводом у грудні 2001 р. договір на поставку в II кварталі 2002 р. 16,5 км кабеля. Завод свої зобов'язання не виконав, кабель не поставив. МП "Оріон" звернулося в липні 2004 р. до господарського суду з позовною заявою про стягнення з кабельного заводу неустойки за поставку. Суддя господарського суду повернув позовну заяву без розгляду.

Чи правомірні дії судді?

На підставі чого суддя мас право повернути позовну заяву?

Відповідь:

Суддя повернув позовну заяву у зв"язку з тим, що вийшов її строк позовної давності. Відповідно до стаття 257 Цивільного кодексу України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Але для окремих видів вимог законом може встановлюватися спеціальна позовна давність. До вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені) застосовується позовна давність в один рік.

Підставою повернення суддею позовної заяви могло бути те що у позовній заяві не вказано обставин, на яких грунтується позовна вимога, доказів, що підтверджують викладені в заяві обставини, обгрунтований розрахунок стягуваної чи оспорюваної суми.

Відповідно до статті 63 Господарського процесуального кодексу України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо:

 1. позовну заяву підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано;

 2. у позовній заяві не вказано повного найменування сторін, їх поштових адрес;

 3. у позовній заяві не вказано обставин, на яких грунтується позовна вимога, доказів, що підтверджують викладені в заяві обставини, обгрунтований розрахунок стягуваної чи оспорюваної суми;

 4. не подано доказів сплати державного мита у встановлених порядку та розмірі;

 5. порушено правила об'єднання вимог або об'єднано в одній позовній заяві кілька вимог до одного чи кількох відповідачів і сумісний розгляд цих вимог перешкоджатиме з'ясуванню прав і взаємовідносин сторін чи суттєво утруднить вирішення спору;

 6. не подано доказів надсилання відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів;

 7. до винесення ухвали про порушення провадження у справі від позивача надійшла заява про врегулювання спору;

 8. не подано доказів сплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Суддя повертає позовну заяву не пізніше п'яти днів з дня її надходження, про що виносить ухвалу. Ухвалу про повернення позовної заяви може бути оскаржено.

Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення.

Список використаної літератури:

 1. Господарський кодекс України від 16.01.2003р. №436-ІV.

 2. Господарський процесуальний кодекс України вiд 06.11.1991 № 1798-XII.

 3. Цивільний кодекс України вiд 16.01.2003 № 435-IV.

 4. Закон України "Про статус суддів" від 15 грудня 1992 р. (зі змінами і доповненнями).

 5. Барикин А.Б. Большой юридический энциклопедический словарь. - М., 2005. - С. 244.

 6. Безлюдько І.О., Бичкова С.С., Бобрик В.І. та ін. Цивільне процесуальне право україни: Навчальний посібник / За заг. ред. С.С. Бичкової. – К.: Атіка, 2006. – С. 105.

 7. Біленчук П.Д., Курко М.Н., Стахівський С.М. Судові експертизи в цивільному, арбітражному і кримінальному процесі. - К., 1998.

 8. Гражданский процесс Украины / Отв. ред. Ю.С. Червоний. - Харьков: Одиссей, 2003.- С. 125.


 
 

Цікаве

Загрузка...