WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТеорія держави і права → Організація захисту державної таємниці в Росії - Курсова робота

Організація захисту державної таємниці в Росії - Курсова робота

Національна академія Служби безпеки України

Інститут захисту інформації з обмеженим доступом

Реферат на тему: "Організація захисту державної таємниці в Росії"

Виконав студент

групи І-053

Дьомін В.В.

Перевірив Гуз А.М.

Київ-2006

Зміст

І. Вступ............................................................................1

ІІ. Історія становлення організації захисту державної таємниці......2

І. Вступ

Державні секрети і полювання за ними виникли на зорі людського суспільства, коли з'явилися перші держави. Завдання забезпечення безпеки держави зумовлюють необхідність захисту його інформаційних ресурсів від витоку важливої політичної, економічної, науково-технічної і військової інформації. Цим визначається існування інституту державної таємниці ( ДТ ), що створює можливість для держави проводити незалежну інформаційну політику, захищати свої національні інтереси.

Розголошення або передача відомостей, що містять ДТ, шпигунство на користь іноземних держав, втрата секретних документів, публікації в засобах масової інформації документів тих, що становлять ГТ, є серйозною загрозою державній безпеці (ДБ). Тому одним з найважливіших завдань забезпечення ДБ є попередження і виявлення вищезгаданих дій, а також ліквідація їх наслідків, шляхом створення спеціальних органів охорони ДТ, ухвалення законодавчих актів тих, що регламентують їх діяльність, а також ухвалення законів покликаних забезпечувати покарання осіб, що скоїли злочини направлені на підрив ДБ.

ІІ. Історія становлення організації захисту державної таємниці.

Організація нормативно правового і кримінального регулювання захисту державної таємниці Росії .

Почин в справі захисту ДТ і кримінально-каральні заходи за злочини пов'язані з розголошуванням, передачею або втратою важливих державних документів і секретів, заняття (шпигунство) шпигунством, дії що завдають шкоди державі, належить Німеччині, прикладу якої послідували Австро-Угорщина, Франція, Італія і Росія. Німецьке Укладення 1871 року передбачало, під загрозою каторжної в'язниці (каторги), повідомлення іноземному уряду або розголошування планів зміцнень або документів, актів і відомостей, збереження яких було необхідно дотримувати в таємниці від ворожих держав. Арештом або грошовим штрафом карався той, хто, без особливого дозволу знімав плани або малюнки фортець або окремих кріпосних споруд. До злочинних дій відносилися також: збір відомостей про розпорядження або предмети, що стосуються військової сили або оборони країни, з наміром повідомити їх іноземному уряду; розголошування у пресі відомостей про положення, рух, сили і операції армії і т.п., якщо була видана заборона про розголошування такого роду або якщо винний міг передбачати, що це може заподіяти шкоду інтересам держави.

Зведення законів Російської імперії (вид.1832 і 1842 р.) забороняло посадовцям розголошувати державні таємниці, під загрозою страти або каторги.

Укладення про покарання 1885 роки передбачало:

а) відкриття російським підданим будь-якої ДТ іноземним підданим, навіть не ворожих до Росії держав, а також повідомлення їм планів російських фортець і інших укріплених споруд, гаваней, портів, арсеналів або публікація цих планів без дозволу уряду каралася по ст. 256 - поселення у віддалених місцях Сибіру;

б) відкриття посадовою особою ДТ іноземним урядам, з наміром або без наміру - по необережності каралося по ст. 425 - звільнення із служби та відправлення до в'язниці.

Укладення передбачає покарання за шпигунство і необережне відкриття посадовцем таємниці, що стосується безпеки Росії. Шпигунство ділилося на шпигунство і приготування до шпигунства. Винним в шпигунстві (ст. 256) міг бути визнаний як російський підданий, що служить або не служить, так і іноземний підданий. Об'єктом посягання були плани, малюнки, документи і всі відомості що стосуються безпеки Росії, передані, розголошені або опубліковані умисно або з необережності. Якщо винний порушував свої службові обов'язки або оголошену йому заборону (підписку), то він карався - каторга до 8 років.

Приготування до шпигунства визначені як:

1) самовільна зйомка, складання малюнка, опис російського зміцнення або місцевості, що оточує його і т.д.;

2) добування планів, малюнків, документів або їх копій, які містять ДТ, з метою повідомлення їх не ворожій державі;

3) зняття копій з планів, малюнків або документів і збирання відомостей, з метою передачі їх не ворожій державі;

4) проникнення в російські зміцнення або військові порти і т.д.

За ці злочини закон передбачає наступні покарання: за перше і друге - в'язниця; за третє із згаданих злочинів, а також якщо вони здійснені з метою передачі не ворожій іноземній державі - виправне покаранням (ст. 31 або 33 Укладення ); за четверте покарання - ст. 33 Укладення.

У разі, коли посадовець допустив, унаслідок недбалості, зникнення важливих (таємних) документів законом було передбачено (ст. 425 Укладення ) - в'язниця. 20 квітня 1892 року почав діяти закон, який надавав повноваження міністру юстиції, за угодою з військовим міністром або морським міністерством ( за злочини вказані в ст. 256 Укладення ) судити військовим судом.

До соціалістичної революції серйозних змін в справі організації захисту ДТ не відбувалося, та і не до цього було. Дуже багато було проблем політичних - внутрідержавних.

Молодій Радянській республіці довелося розробити і створити ефективну систему захисту державної таємниці, яка, в модифікованому стані, продовжує існувати і в наші дні. Її основні принципи і структура були сформовані в 20 - 30 роки. Потім, тільки редагувалися і доповнювалися керівні документи і мінялися назви органів захисту інформації.

Першим кроком у створенні централізованої системи захисту державної таємниці можна назвати організацію органів контррозвідки. Про ефективність їх роботи написано достатньо багато. Була введена система паспортного контролю для впорядкування процесу в'їзду і виїзду з території Радянської республіки. Зокрема, у листопаді 1917 були затверджені декретом СНК "Правила в'їзду і виїзду з Росії". А 24 квітня 1919 року був виданий декрет СНК "Про порядок видачі закордонних паспортів". Ефективність цих заходів в той період була не високою. Майже будь-який охочий міг оформити собі фальшиві або підроблені документи.

У 1920 році НКВС, згідно Ухвал Ради праці і оборони від 18 серпня 1920 року, було надане виняткове право, визначати порядок в'їзду і виїзду в окремі місцевості. Таким чином, вперше в історії Росії, було введене поняття території або району особливого режиму. Значно пізніше ці райони і території трансформуються в "закриті" міста.

Наприкінці 20-х років була проведена уніфікація складу секретних органів і встановлена стандартна номенклатура посад секретних апаратів установ і організацій. У центральних апаратах ВСНХ і НКІД, НКТ, НКПС створені секретні відділи, в решті наркоматів - секретні частини, а в главках, управліннях і відділах секретні частини і секретні відділення відповідно. Номенклатура посад секретних органів включала: завідувач, інструктори, секретарі (помічники секретарів), кореспонденти, старші друкарки, помічники секретарів, архіваріуси. Структура секретних органів передбачала: секретне діловодство, машбюро, креслярське бюро, стенографічне бюро, група контролю, група по обліково-розподільній роботі, бюро пропусків і довідок. Конкретний склад секретних органів визначався наркоматами за узгодженням із спецвідділом при ОГПУ. Служби захисту інформації називалися по-різному: секретні частини, підвідділи секретного діловодства, шифрувальні відділи і т.д.

До 1921 року особливо не робилися спроби упорядкувати порядок обробки і зберігання документів, що містять державну таємницю. Тільки, у виданому Управлінням Військово-карних закладів Західного фронту у 1921 році, у навчальному посібнику "Військова таємниця" розглядалися не тільки прості методи організації секретного діловодства, але і перелік відомостей, які могли бути військовою таємницею. Автор навчального посібника, колишній офіцер військової розвідки царської армії Н. Е. Какурін, намагався, таким чином, вирішити проблему із захистом військової таємниці в діючій Червоній армії.

Одночасно з цією книгою, 13 жовтня 1921 року Декретом СНК був затверджений Перелік відомостей, які складають державну таємницю, і не підлягають поширенню. Відомості ділилися на дві групи: військового і економічного характеру.

Ще одним важливим заходом було створення 5 травня 1921 року 8 спецвідділу при ВЧК. З 6 лютого 1922 року - просто спецвідділ при ГПУ - ОГПУ - ГУ ГБ НКВС СРСР. Перше відділення цього спецвідділу займалося "спостереженням за всіма державними установами, партійними і громадськими організаціями по збереженню державної таємниці". Саме спецвідділ був головною організацією, що координує всі заходи щодо захисту державної таємниці. Хоча основним його завданням була розробка керівних документів тих, що регламентують різні аспекти організації захисту державної таємниці.

Перша спроба навести лад у сфері обробки і зберігання секретних документів була зроблена 30 серпня 1922 року. Тоді Секретаріат ЦК РКП (б) прийняв ухвалу "Про порядок зберігання секретних документів". У цьому документі вперше було зафіксовано, що для організації і ведення секретного діловодства необхідне створення секретних частин.


 
 

Цікаве

Загрузка...