WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТеорія держави і права → Криміналістична характеристика шахрайства та особливості порушення кримінальної справи по вказаній категорії злочинів - Курсова робота

Криміналістична характеристика шахрайства та особливості порушення кримінальної справи по вказаній категорії злочинів - Курсова робота

Вивчення особи потерпілого також має істотне значення як для кримінально-правової кваліфікації злочину, так і для обрання тактики на попередньому слідстві.

З особливостей криміналістичної характеристики шахрайства витікають ті основні елементи предмета доведення, які повинні бути встановлені:

а) по суб'єкту — хто скоїв злочин; якщо він носить груповий характер, хто був членом злочинної групи і як розподілялися між ними обов'язки по підготовці, здійсненню і прихованню злочину, хто саме з членів групи безпосередньо входив в довір'я потерпілому; чи не притягувався винний раніше за розкрадання або вимагання;

б) по суб'єктивній стороні — дії з прямим умислом, наявність цього умислу у всіх членів злочинної групи;

в) по об'єкту — характер і розмір майна, отриманого шахрайським способом, або зміст майнового права; розмір сукупного збитку, заподіяного злочином;

г) по об'єктивній стороні — спосіб шахрайства, неодноразовість подібних посягань у минулому, якими способами вони скоювалися, чи не використовувалося винним своє службове положення, в чому це заключалося.

Поширеність шахрайських посягань, значний матеріальний збиток, заподіюваний багато ким з них, наявність у шахраїв корумпованих зв'язків серед владних структур обумовлюють необхідність широкого використання в боротьбі з ними засобів і рекомендацій криміналістики і теорії оперативно-розшукової діяльності, важливість виявлення шахрайства оперативним шляхом.

Особливості порушення кримінальної справи стосовно шахрайства.

3.2.1. Дії слідчого в типових ситуаціях початкового етапу розслідування.

Планування розслідування. Звичайно кримінальна справа про шахрайство порушується по заяві потерпілих, а якщо об'єктом шахрайства є підприємство або організація — за повідомленням відповідних посадовців або власників (співвласників). Крім того, справи порушуються і за ініціативою органів розслідування по фактах виявлення ознак шахрайства в ході оперативно-розшукових заходів, наприклад, затримання шахрая з доказами, а в деяких випадках, коли шахрайство вуалюється цивільно-правовими угодами або фінансово-господарськими операціями, органи дізнання проводять дослідчу перевірку, включаючи витребування документів, нормативних актів, що регулюють діяльність шахрайського підприємства, одержують пояснення від потерпілих, підозрюваних осіб, призначають ревізії, консультуються з фахівцями. Проведення оперативно-розшукових заходів щодо виявлених фактів шахрайства — обов'язкова функція органу дізнання. Якщо об'єктом посягання стала юридична особа будь-якої форми власності, потрібно висунути версію про використання в шахрайських цілях посадовцями свого службового положення. Причому таке використання можливе працюючими не тільки на об'єкті посягання, але і в інших організаціях або установах, зв'язок яких з об'єктом став або елементом способу злочину, або був необхідною умовою здійснення шахрайства.

Якщо шахрайство вчинене проти державної, кооперативної власності, то до заяви потерпілий додає документи, предмети ("ляльку", підробки, куплені замість справжніх коштовностей).

На початковому етапі заходи і слідчі дії плануються залежно від приводу до порушення кримінальної справи. Якщо їм служить заява потерпілого, планується його допит, огляд знарядь і засобів злочину, допит очевидців, при необхідності експертиза предмета шахрайської операції. Якщо шахрайство скоєне супроти підприємства, організації, планується допит відповідних посадовців — суб'єктів шахрайської операції, способи визначення розмірів матеріального збитку, огляд документів, носіїв комп'ютерної інформації, призначення необхідних експертиз. При версії про шахрайство з використанням службового положення плануються обшук з метою виявлення викривальних документів, огляд документів, детальний допит підозрюваного.

При затриманні на місці злочину, що частіше буває при шахрайських операціях купівлі-продажу, підкиданні "знахідок" і інших способах обману на вулиці, у вагоні електрички або в таксі і т. п. плануються особистий обшук затриманих, огляд знарядь злочину, допит затриманих і потерпілих і інші слідчі дії, а також оперативно-розшукові заходи — залежно від обставин злочину.

Характер діяльності початкового етапу розслідування визначається виникаючими слідчими ситуаціями. Останні нагадують ситуації, що виникають при заволодінні чужим майном шляхом грабежу, розбою. Таких ситуацій чотири: 1) шахрай відомий, він затриманий при вчинені шахрайства або відразу після цього; 2) шахрай відомий, але він сховався; 3) шахрай відомий, але його дії завуальовані під виглядом законних; 4) шахрай невідомий.

3.2.2. Організаційно-тактичні основи провадження слідчих дій у типових ситуаціях розслідування.

Первинні слідчі дії. Першою слідчою дією по справах про шахрайства є допит потерпілого. Він покликаний дати в розпорядження слідчого максимально повну інформацію про особистість шахрая (шахраїв), його прикмети і ознаки одягу, дії винних, у тому числі про те, як був залучений потерпілий в обманні дії. Звичайно шахраї психологічно точно вибирають жертву злочину, впливають на такі її особові якості, як користь, довірливість, азарт, легковажність, відсутність належного життєвого досвіду. Постраждалим рухає прагнення отримати без праці значну майнову вигоду, азарт картяра, іноді жалість до уявної "жертви" стихійної біди або інших житейських обставин, яка спонукає продавати за безцінь "коштовності", "золоті" вироби і т. п. Потрібно мати на увазі, що при допиті потерпілого іноді доводиться торкатися явно збиткових з моральної точки зору вчинків потерпілих, що вимагає від слідчого необхідної делікатності, тактовності при допиті і в той же час наполегливості в з'ясуванні всіх деталей. Допит потерпілого проводиться за таким колом питань: де, через кого, при яких обставинах потерпілий познайомився зі злочинцем (з фірмою, щодо якої вчинені шахрайські дії), яку мету при цьому мав, що обіцяв шахрай, що вимагав і що одержав, які документи пред'явив; хто, крім нього, був присутній при цьому; скільки разів відбувалася зустріч, де; чи змінилося місце зустрічі; як представлявся шахрай, яку посаду називав, на що посилався; в чому виражалися матеріальні збитки, заподіяні потерпілому; прикмети речей, документів, цінностей, грошей, які потерпілий передав злочинцю.

Оскільки шахрайство і вимагання — це відкриті способи заволодіння чужим майном, тому особливе значення при допиті потерпілого належить встановленню зовнішніх ознак і властивостей, манері поведінки шахрая і вимагача, яким прийомом вони користувалися. Для асоціації забутих ознак словесного портрета і правильного їх найменування при описі, а надалі при складанні фоторобота з орієнтировок, допитуваному доцільно демонструвати спеціальні посібники "Типи та елементи зовнішності", альбом "Портрет", спеціалізований банк фотопортретів з системи "РАІС-ПОРТРЕТ".

Допит свідків дозволяє уточнити багато даних допитів потерпілого. Свідок був очевидцем події шахрайства, він міг краще запам'ятати обставини шахрайства, в чому полягали ці дії, як реагував на них потерпілий. По справах про шахрайські угоди з нерухомістю або заволодіння засобами приватного інвестора свідків треба шукати серед менеджерів, бухгалтерів, секретарів, касирів, охоронців відповідних фірм, де бував і "засвітився" шахрай, нотаріусів, працівників житло-комунальних господарств, паспортних столів та ін. Очевидців власне шахрайських дій, як правило, не буває; свідки можуть бути очевидцями самого факту знайомства винного з потерпілим, іноді їхньої розмови, сумісного відходу, рідше — обставин затіяної з потерпілим гри — в карти, "наперстки" і ін. Проте вони можуть дати важливі свідчення про зовнішність і одяг шахраїв, особливості поведінки, стиль мови і її особливості, про обраний ними мотив для знайомства з потерпілим, про можливих співучасників, чия поведінка викликала їхні підозри, і т. п.

Огляд місця події. В момент вчинення шахрайства, і вимагання створюються як матеріальні, так і ідеальні відображення. Тому місце події слід обов'язково оглядати за участю потерпілого. Останній допоможе уточнити, де знаходилися учасники, які вони могли залишити сліди і де їх шукати.


 
 

Цікаве

Загрузка...