WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТеорія держави і права → Криміналістична характеристика шахрайства та особливості порушення кримінальної справи по вказаній категорії злочинів - Курсова робота

Криміналістична характеристика шахрайства та особливості порушення кримінальної справи по вказаній категорії злочинів - Курсова робота

Питання до Щербак О.О.

1. Розкажіть, що Вам відомо стосовно подій ввечері 1 квітня 1999 року?

2. Кого Ви можете підозрювати в цьому нападі?

3. Хто знає до якого часу Ви тренуєтесь? Коли скінчилося тренування в цей день? Хто останній Вас бачив перед тим, як Ви прийшли додому?

4. Коли Ви підходили до під'їзду, чи не помітили Ви чогось підозрілого? Чи не зустрічались Ви з ким-небудь у під'їзді або біля нього? Чи не виходив з під'їзду хто-небудь? Якщо так, то як він виглядав?

5. У під'їзді біля Вашої квартири лампочка не горить давно, чи світла не було тільки в цей день?

6. Туалет у Вашій квартирі зачиняється ззовні?

7. Хто із знайомих відвідує Вашу квартиру? Хто в останній час відвідував Вашу квартиру(знайомі та незнайомі, можливо представники якихось організацій, комунальних служб тощо)?

8. Чи знали Ви, де саме мати переховує гроші та золоті прикраси? Хто міг точно знати де вона переховує золоті прикраси та долари США? Чи доставали Ви або вона при кому-небудь або клали до схованок ці цінні речі?

9. Як давно ви переховували ці цінні речі саме в цих місцях? Якщо Ви періодично міняли місце схову, то чи були ці місця схожі? Де саме?

10. Чи були в квартирі ще якісь гроші або коштовності, які залишилися на місці? Якщо так, то чим відрізнялося місце та час схову цих речей від місця схову тих речей, що вкрали?

11. По яких днях Ви ходите на тренування? Чи завжди Ви повертаєтеся в один і той самий час? Скільки років Ви ходите на тренування?

12. З ким спілкується Ваша родина і Ви особисто? Чи заходять до Вас друзі? Як Ви можете їх охарактеризувати?

13.Чим, окрім спорту Ви захоплюєтесь? Чи граєте Ви в азартні ігри або на ігрових автоматах?

14.У чому була причина розлучення Ваших батьків? Де зараз працює Ваш батько? Скільки Він заробляє? Чи є в нього зараз родина? Чи є в нього якісь шкідливі звички? Які саме? Чи був він раніше засуджений? Чи навідує він вашу родину? Коли Ви його бачили в останній раз?

3.Криміналістична характеристика шахрайства та особливості порушення кримінальної справи по вказаній категорії злочинів.

План.

3.1.Криміналістична характеристика злочину.

3.2.Особливості порушення кримінальної справи стосовно шахрайства.

3.2.1. Дії слідчого в типових ситуаціях початкового етапу розслідування.

3.2.2. Організаційно-тактичні основи провадження слідчих дій у типових ситуаціях розслідування.

3.2.3.Організація і провадження наступних слідчих дій при розслідуваннікримінальних справ цієї категорії.

3.1.Криміналістична характеристика злочину.

Закон (ст. 190 КК України) визначає шахрайство як заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою. Від шахрайського розкрадання закон відрізняє заподіяння майнової шкоди шляхом обману або зловживання довірою за відсутності ознак шахрайства (ст. 192 КК). В таких випадках немає безпосереднього вилучення майна у власника або іншого власника — майнова вигода отримується шляхом несплати належного. З криміналістичної точки зору це те ж шахрайство, відмінне від останнього лише безпосереднім об'єктом злочинного посягання, а такожформою отримання майнової вигоди. Ці відмінності дуже неістотно впливають на методики розслідування двох названих видів злочинів. Шахрайство — це спосіб заволодіння чужим майном будь-якої форми власності.

Предметом безпосереднього заволодіння при шахрайстві є чуже майно, з котрим злочинець вступає у взаємодію. При цьому використовуються предмети, документи, механізми, комп'ютерні пристрої і засоби зв'язку, посередники. Об'єктами посягання є не тільки чуже майно і право володіння ним, а й певні блага, дії на користь вимагача (знищення боргової розписки, прийняття на роботу з високою оплатою, примушування до видачі того чи іншого документа — довідки, доручення і т. под.). У будь-якому разі механізм кожного злочину складний і своєрідний, залежить від предмета злочинного посягання, обставин і особистих якостей шахрая і вимагача.

Одним із центральних елементів криміналістичної характеристики шахрайства є спосіб вчинення злочину.

Колишні, "традиційні" способи шахрайства — самочинний обшук, використання різних "ляльок", "фармазонство", тобто продаж виробів зі скла і кольорових металів під виглядом коштовних каменів і виробів з благородних металів, в сучасних умовах поступилися місцем набагато більш небезпечним видам, що заподіюють невимірно більш значний збиток потерпілим: різні види банківських шахрайств, витончені способи використання підроблених документів тощо. Форми шахрайства досить різноманітні. Одним з поширених випадків є незаконне отримання по підроблених документах різних виплат: пенсій, допомоги і ін., отримання обманом різних виплат однією особою замість іншої, звертання в свою користь грошових коштів за фіктивними трудовими угодами і т. і.

Визначальною криміналістичною ознакою шахрайства служить спосіб його здійснення, який кінець кінцем зводиться до обману або зловживання довірою обдуреної особи або організації. У будь-якому випадку цей спосіб направлений на отримання майнової вигоди.

Способи шахрайства. За способом вчинення шахрайство відрізняється від інших злочинів тим, що власник майна (безпосереднього предмета посягання) свідомо і добровільно віддає його злочинцю, будучи введеним ним в оману і стаючи, таким чином, жертвою обману. Способи шахрайства дуже різноманітні, до них належать такі:

1) підміна предмета угоди: а) використання імітованої речі — "ляльки"; б) продаж товару вище призначеної ціни; в) продаж підробок під благородні метали, дорогоцінні каміння;

2) нечесна гра — використання нечесних (шулерських) прийомів: а) при грі в карти, "наперсток", "лялечку", "ремінець" і т. ін.; б) організація лотерей; в) підкидання удаваної цінної речі і залучення в "поділ знахідки"; г) збирання "пожертвувань" на добродійні цілі;

3) представлення в організації підроблених і фальшивих документів для одержання матеріальних або грошових цінностей, наприклад, актів про виконання робіт з трудової угоди; кредитового авізо на переклад грошей в інший банк; чека з незабезпеченої фінансами лімітованої книжки на зняття грошей з розрахункового рахунку в банку; договори купівлі-продажу для одержання банківського кредиту або зняття з розрахункового рахунку готівки; гарантованого листа для одержання банківського кредиту; довідки, щонібито підтверджує певний виробничий стаж або середній розмірзаробітку, необхідний для призначення пенсії; довідки про пільгове оподатковування та ін;

  1. афери з одруженням на багатій нареченій, надання допомоги в придбанні квартир, цінних речей;

  2. облудні конклюдентні дії, зокрема, використання фірмовогообмундирування правоохоронних органів і провадження неправдивих обшуків, виїмок документів;

  3. різні банківські маніпуляції з грошовими документами, наприклад, видача векселів, не забезпечених активами; створення псевдофірми, псевдобанку або страхової компанії; відкриття в банку додаткових рахунків, маніпуляції з кредитовими авізо, маніпуляції з пластиковими розрахунковими картками; внесення перекручень у комп'ютерні програми з метою заниження сум, нарахованих на банківські рахунки, і привласнення різниці між перерахованими і фактично нарахованими сумами.

Слідова картина шахрайства різноманітна. Природно, переважають ідеальні відображення в пам'яті потерпілих, свідків-очевидців. Разом з тим залишається багато матеріальних слідів: слідів-предметів, слідів-відображень і слідів-речовин. Однак вони здебільшого є маловидимими і являють собою мікронакладення і мікрочастинки, що зобов'язує слідчого використовувати всі спеціальні знання і засоби для фіксації і дослідження слідів людей і речей, які вступають у взаємодію "людина - річ" при вчиненні цих злочинів.

Особа злочинця. Шахраї характеризуються досить високим професіоналізмом, технічною оснащеністю, вони володіють психологічними прийомами спілкування, можуть легко зацікавити потерпілого, вступити з ним у діловий контакт, створити видимість діловитості, респектабельності, поінформованості у певній діяльності, наприклад, предметно-банківській, торгівлі нерухомістю, підприємництві і т. под. Вони легко входять у довіру, знають прийоми нечесної гри в карти, кістки, рулетку, "наперсток". Нерідко діють спільно. Так, при грі в карти для підглядання карт використовувалася система дзеркал, телебачення. У шахраїв-рецидивістів існують спеціалізації за видом власності — фахівець з "державної і кооперативної", "приватної" власності.


 
 

Цікаве

Загрузка...