WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТеорія держави і права → Перебудова державного механізму на початку війни - Реферат

Перебудова державного механізму на початку війни - Реферат

війни була майже припинена, продовжували свою діяльність тільки президії Верховних Рад СРСР та УРСР.
Умови війни вимагали внести певні корективи у діяльність Раднаркомів СРСР і УРСР. За ними, в основному, залишилися повноваження, закріплені у Конституціях СРСР 1936 р. та УРСР 1937 р. Однак через відсутність правового регулювання організації і діяльності ДКО, повноваження ДКО і Раднаркому не були розмежовані. Аналіз практичної роботи цих органів дозволяє зробити висновок, що ДКО приймав переважно найбільш важливі, принципові для оборони країни рішення, а Раднарком згодом розробляв постанови, що забезпечували виконання цих рішень.
З метою посилення оперативності у вирішенні господарських питань було суттєво розширено права наркомів СРСР, Постановою Раднаркому СРСР від 18 липня 1941 p. було розширено права наркомів УРСР.
ЗО червня 1941 р. при Раднаркомі УРСР було створено бюро по обліку і розподілу робочої сили, яке керувало мобілізацією і розподіломробочої сили для потреб оборони країни.
Разом з надзвичайними і конституційними органами створювались і органи спеціального призначення, що виконували окремі функції органів державної влади з надзвичайними повноваженнями. 26 червня 1941 р. ЦК КП(б)У і Раднарком УРСР утворили республіканську комісію з евакуації на чолі з заступником голови Раднаркому республіки Д.Жилою. 18 серпня 1941 р. за рішенням Ради з евакуації, утвореної при Раднаркомі СРСР, була створена оперативна група по керівництву евакуацією промислових підприємств Лівобережної України. До кінця 1941 p. з території України було евакуйовано більше 550 підприємств, 427 МТС, величезна кількість сільгосппродукції, близько 4 млн. громадян. У листопаді 1941 р, при військових радах фронтів і армій південно-західного напряму були створені оперативні групи з функціями органів державного управління і широкими повноваженнями по організації тилового забезпечення армій. Керівництво групами здійснювалось заступниками голови Раднаркому, наркомами УРСР.
З початком війни змінилися напрям діяльності і організація системи місцевих Рад України. Зросла роль виконавчо-розпорядчих органів. Значного поширення одержало розгляд питань на спільних засіданнях виконкомів та бюро партійних комітетів і прийняття спільних постанов.
Поряд із скороченням і спрощенням структури виконкомів, галузевого апарату з'являються нові структурні одиниці, діяльність яких спрямована виключно на забезпечення військових потреб. Військово-організаторська робота стала домінувати у діяльності державного апарату. Найважливішими напрямами цієї роботи були:
забезпечення обов'язкового виконання мобілізаційних заходів, участь у формуванні частин Червоної армії, народного ополчення, знищувальних батальйонів, партизанських загонів, постачання армії, організація будівництва оборонних споруд, перебудова промисловості на випуск військової продукції, охорона громадського порядку.
23 червня 1941 р. для стратегічного керівництва збройними силами була створена Ставка Головного командування Збройних сил СРСР. 10 липня її перейменовано у Ставку Верховного командування. 8 серпня вона перетворена в Ставку Верховного головнокомандування на чолі зі Сталіним, який 19 липня був призначений народним комісаром оборони. На жаль, фактично надмірна концентрація влади в руках однієї людини не могла не призвести і призводила частіше за все до прийняття помилкових рішень, які дорого обходилися країні.
Оперативним органом Ставки став Генеральний штаб. Збройні сили СРСР складалися з сухопутних військ, військово-повітряних сил, військово-морського флоту і військ ППО країни. Керівництво військами в Україні з 10 липня здійснювало Головне командування південно-західного напрямку, якому були підпорядковані південно-західний, південний фронти та чорноморський флот.
В умовах воєнного часу особливого значення набули організація і діяльність військових рад фронтів, армій, флотів і флотилій, які були органами воєнного і воєнно-політичного керівництва, але й у відповідності з Указом від 22 червня 1941 р. "Про воєнний стан" користувались всією повнотою влади на території фронтів, армій, в районі базування і дії флотів.
До складу ради входили: командуючий (голова), два члени ради і начальник штабу. Членами ради призначались працівники центрального апарату партійних і радянських органів. Керівництво військовими радами здійснювалось ЦК ВКП(б), ДКО, Ставкою Верховного головнокомандування, НКО СРСР. Рішення військових рад оформлювались наказами командуючого фронтом чи армії.
У перші місяці війни в Україні було мобілізовано до Червоної армії близько 2 млн. чоловік. Поряд з формуванням регулярних військ почалось формування на добровільних засадах дивізій народного ополчення, які направлялись у резерв фронтів, де вони доукомплектовувались, і по суті ставали звичайними з'єднаннями Червоної армії. В частинах народного ополчення, сформованого в Україні, вели боротьбу 1 млн. 430 тис. чоловік.
Резервом армії ставали і винищувальні батальйони, створені місцевими партійними і радянськими органами. На початок липня 1941 р. в 17 областях України було сформовано 657 винищувальних батальйонів з кількістю понад 150 тис. чоловік, і понад 18 тис. груп сприяння.
Велике значення у підготовці резервів для поповнення частин і з'єднань Червоної армії мала постанова ДКО від 17 вересня 1941 р. "Про загальне обов'язкове навчання військовій справі громадян СРСР". Військове навчання було уведено з 1 жовтня 1941 p. для всіх громадян чоловічої статі від 16 до 50 років.
5 липня 1941 p. Раднарком УРСР прийняв постанову "Про підготовку населення до протиповітряної і протихімічної оборони", у відповідності з якою у всіх містах і селах України були створені групи самозахисту при підрозділах місцевої протиповітряної оборони.
Важливою частиною військового будівництва стало формування партизанських загонів і керівництво опором на окупованій території України. 5 липня 1941 p. постановою ЦК КП(б)У було створено республіканське Управління по організації і

 
 

Цікаве

Загрузка...