WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТеорія держави і права → Державно-правова система України у період незалежності. - Курсова робота

Державно-правова система України у період незалежності. - Курсова робота

України.
Нормативно-правові акти колишніх СРСР та УРСР, які є джерелом конституційного права України в силу принципу правонаступництва або на період поки будуть прийняті відповідні акти України (відповідно до Закону України "Про правонаступництво України від 12 вересня 1991 року).
Акти органів місцевого самоврядування. Конституція України закріплює право органів місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймати рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ст. 144). Якщо ці рішення регулюють відносини у сфері конституційного права, то їх слід визнавати його джерелами. До них, зокрема, можна віднести статути територіальних громад сіл, селищ та міст а також рішення, якими затверджуються положення про органи самоорганізації населення.
Особливе місце в системі джерел конституційного права України посідав Конституційний Договір між Верховною Радою України та президентом України "Про основні засади організації та функціонування державної влади і місцевого самоврядування в Україні на період до прийняття нової Конституції України" від 8 червня 1995 р. Згідно ст.61 Договору положення Конституції України 1978 року діяли лише в частині, що узгоджувалася з цим Договором.[16, C. 5-8]
2.4. Кримінальне право
Розвиток кримінального права відбувався, головним чином, за рахунок внесення змін і доповнень Кримінального кодексу України.
У березні 1992р. з Кримінального кодексу були вилучені такі міри покарання, як заслання та вислання. 17 червня 1992р. був прийнятий Закон "Про внесення змін і доповнень до Кримінального, Кримінально-процесуального кодексів України, Кодексу України про адміністративні правопорушення і Митного кодексу України". Зміни і доповнення торкнулися, головним чином, першого розділу Особливої частини Кримінального кодексу.З метою посилення захисту конституційного ладу, територіальної цілісності України та громадської безпеки 24 грудня 1994р. було прийнято Закон України "Про посилення кримінальної відповідальності за деякі злочини проти держави". Встановлювалася кримінальна відповідальність за дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, за посягання на територіальну цілісність України, за масові заворушення. Були переглянуті склади державних злочинів, різко скорочувалося застосування виключної міри покарання - смертної кари.
Виконуючи зобов'язання, які Україна взяла на себе при вступі до Ради Європи, з березня 1997р. введено мораторій на призупинення виконання смертних вироків. 22 лютого 2000р. Верховна Рада України скасувала смертну кару. [8, C. 377]
Новий Кримінальний кодекс України набрав чинності з 1 вересня 2001 року, є значним кроком вперед порівняно з попереднім законодавством України. Насамперед у ньому усуното деякі розбіжності з Конституцією України. Так, наприклад, установлено заборону на притягнення до кримінальної відповідальності за злочини, за які особа відбула покарання за кордоном; усунено диференціацію відповідальності за злочини проти власності залежно від її форми; скасовано відповідальність за відмову давати свідчення проти себе, а також членів сім'ї чи близьких родичів тощо.
КК України декриміналізував ряд діянь, за які раніше передбачалась кримінальна відповідальність. Загалом за 26 статтями КК 1960р. кримінальну відповідальність було скасовано. Водночас зросла кількість статей Особливої частини нового Кримінального кодексу з 318 до 339.
Більш широко і різнобічно, ніж це передбачалося попереднім законодавством, проведено розмежування кримінальної відповідальності. Особливу увагу звернуто на регламентацію відповідальності за злочини, вчинені за наявності організованих форм співучасті.
Набув розвитку інститут звільнення від кримінальної відповідальності за закінчений злочин у разі позитивної посткримінальної поведінки. Наприклад, для звільнення від відповідальності членові злочинного воєнізованого або збройного формування достатньо вийти з нього і повідомити компетентні органи про його існування.
Порівнюючи КК 1960р. та КК 2001р. можна відзначити, що відбулися істотні зміни відносно форми і змісту кримінального закону. Законодавчі новели складають біля 4/5 Особливої частини КК України 2001р. У незмінному вигляді ввійшло до нового кодексу лише 28 статей, які містилися в особливій частині КК 1960р. З незначними редагуваннями до нового кодексу ввійшла така ж кількість статей. Таким чином окремі запозичення становлять 17%
Згідно з конституційними положеннями до нового кодексу потрапили норми, які регулюють відносини у сфері захисту соціальних, релігійних прав і прав на особисте життя людини. Під дію кодекса потрапили: навмисне безпідставне затримання зарплати, пенсій, стипендій більше місяця; зазіхання на здоров'я людей під приводом проповідування релійних вірувань або виконання релійних обрядів; незаконне збирання, збереження, використання конфеденційної інформації про особу без її згоди.
КК вводить нові види покарань, зокрема арешт від 1 до 6 місяців, громадські роботи, обмеження свободи. Останнє передбачає відбуття покарання у виконавчих установах відкритого типу без ізоляції від суспільства з залученням до праці. Згідно з Кодексом, особа може бути позбавлена волі на строк від 1 до 15 років. Замість смертної запроваджено довічне ув'язнення, що не застосовується до неповнолітніх або кому більше 65, а також до вагітних жінок. Істотно обмежено застосування конфіскації майна, яке нині застосовується лише в тяжких і особливо тяжких злочинах, і тільки у випадках, зазначених в Особливій частині Кодексу.[3, C. 341-342]
2.5. Адміністративне право
Подальший розвиток адміністративного права відбувався як шляхом внесення змін і доповнень до Кодексу ро адміністративні правопорушення, до чинного адміністративного законодавства, так і прийняттям значної кількості законів та інших нормативно-правових актів, які містять адміністративно-правові норми.
Широке коло питань адміністративно-правового регулювання вирішують Повітряний кодекс України від 4 травня 1993р., кодекс торгівельного мореплавства від 9 грудня 1994р., Водний кодекс від 6 грудня 1995р., Лісовий кодекс від 21 січня 1992р., Кодекс про надра від 27 липня 1994р., закони України "Про державну податкову службу в Україні" від 4 грудня 1990р., "Про міліцію" від 20 грудня 1990р., "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" від 26 січня 1993р., "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" від 1 грудня 1994р., "Про звернення громадян" від 2 жовтня 1996р., "Про правовий режим надзвичайного стану" від 16 березня 2000р.
Відповідно до Указу Президента України від 7 липня 1997р. утворено державну комісію з проведення в Україні адміністративної реформи. Завданнями

 
 

Цікаве

Загрузка...