WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТеорія держави і права → Форми держави та форми державного устрою - Курсова робота

Форми держави та форми державного устрою - Курсова робота

більшість сучасних монархій - це монархії парламентарні, їх існування зумовлено національними традиціями, живучістю певних символів і т.п. (Швеція, Японія, Великобританія та ін.).
Зразком парламентської монархії буржуазного типу є Великобританія.Королівська влада є пожиттєвою і передається в спадок прямим нащадкам монарха. Монарх формально наділений широкими повноваженнями по управлінню країною і є джерелом законодавчої, виконавчої і судової влади. Фактично ж він не відіграє ніякої ролі у проведені внутрішньої і зовнішньої політики держави. Він "царює, але не править".
Законодавча влада належить парламенту, який складається з двох палат: палата общин (650 депутатів) і палата лордів. Право бути обраним до палати общин має кожний британський підданий, який досягнув віку 21 рік за умови, що він психічно здоровий і не є банкрутом. Законопроекти, як правило, розглядаються спочатку у нижній палаті, а потім у верхній. Право законодавчої ініціативи належить тільки членам парламенту.
Друга (верхня) палата лордів не обирається. Вона складається з осіб, які наділені успадкованим дворянським титулом не нижче барона. В ній також представлені піддані короля, яким дворянський титул барона або баронеси був наданий за особливі заслуги, проте без права передачі його в спадок.
В палату лордів, окрім цих осіб, входять 26 "духовних лордів", які рахуються членами палати до того часу доки, займають церковні посади. І, нарешті, 20 лордів, які призначаються королівським актом пожиттєво.
Взагалі чисельний склад палати лордів не регламентований. Палата лордів бере участь в законотворчому процесі, наділена владними повноваженнями в бюджетно-фінансовій і судовій сферах, в галузі контролю за діяльністю уряду. f
Уряд формує лідер партії, який переміг на парламентських виборах. Він займає пост прем'єр-міністра. Уряд знаходиться при владі до тих пір, поки користується підтримкою парламенту. Парламент може висловити вотум недовір'я уряду, тоді він повинен піти у відставку. В сучасних умовах не типовим є монархії, де глава держави обирається через відповідний проміжок часу. Малайзія, Об'єднані Арабські Емірати проводять вибори монарха раз на п'ять років.
Слід назвати ще одного монарха, якого обирають навіть сьогодні: папа римський. Він виконує функції глави держави в рамках монархії, яку ми називаємо церковною державою. Зважаючи на целібат духовенства, він не може досягти свого сану через право спадковості. Тому його обирають кардинали. Проте папа римський є монархом, він користується особливими почесними правами, носить корону (тіару). У світі нараховується 44 парламентські монархії.
Республіка - це така форма правління, за якої повноваження верховної влади здійснюють виборні органи, які обираються населенням на відповідний термін. Вони періодично змінюються, звітують про свою роботу перед населенням і за свою діяльність несуть юридичну відповідальність.
Республіка, наділена такими юридичними властивостями, як:
1. Обмеження влади глави держави, законодавчих і виконавчих державних органів конкретним терміном.
2. Виборність глави держави та інших вищих органів державної влади.
3. Відповідальність глави держави у випадках, які передбачені законом.
4. Представлення інтересів держави на міжнародній арені.
5. Загальнообов'язковість рішень законодавчої влади для всіх інших державних органів.
6. Захист прав та інтересів громадян, взаємна відповідальність особи і держави.
Республіки існували ще в стародавньому світі і мали, як правило, аристократичний характер (Спарта, Рим), в Афінах була демократична республіка. В середні віки були республіки-міста - Флоренція, Генуя, Венеція - в Італії; Новгород і Псков - в Росії. На Україні - Козацька республіка (на Запоріжжі) в період національно-визвольної війни та об'єднання з монархічною Росією.
Сучасні республіки поділяються на парламентські та президентські.
1) Парламентська республіка характеризується центральним становищем парламенту (законодавча влада). Уряд формується парламентським шляхом з числа депутатів, що належать до тих партій, які мають більшість голосів у парламенті, він відповідальний перед ним. Уряд залишається при владі до того часу, доки він користується підтримкою парламентської більшості. В парламентській республіці при дотриманні режиму конституційної законності управління завжди носить партійний характер, що зовсім не є обов'язковим для президентської республіки. Уряд формується лідером партії, яка перемогла на парламентських виборах. Члени уряду за свою діяльність несуть відповідальність перед парламентом. Шляхом винесення вотума недовіри парламент може відправити уряд або його члена у відставку.
Слід мати на увазі, що і в парламентській республіці можливе існування поста президента, який обирається парламентом, йому підзвітний і має виключно представницькі функції. Іноді президент не обирається і главою держави стає прем'єр-міністр (ФРН).
Прикладом парламентської республіки може служити Італія. "Італійський парламент володіє розвинутими і багаточисленими формами контролю за діяльністю уряду і адміністрації. Крім традиційних винесення вотуму недовіри, прийняття резолюцій осудження і інше, палати мають право заслуховувати на засіданнях або в комісіях керівників державної адміністрації, вимагати від міністрів інформацію і документи". '
Парламентська республіка може мати як двопалатний, так і однопалатний парламент.
Парламентська республіка менш поширена форма правління, ніж
республіка президентська. У наш час парламентська республіка існує в Італії, Австрії, ФРН, Фінляндії, Ірландії, Індії, Ізраїлі, Греції та деяких інших державах.
2) Президентська республіка являє собою таку форму правління, яка, перш за все, характеризується поєднанням в руках президента повноважень глави держави і глави уряду. Він обирається всім населенням так як і парламент. Формально не підзвітний парламенту. Президент - глава виконавчої влади. Уряд президентської республіки несе відповідність перед президентом. Президент на свій розсуд призначає, переміщує і відсторонює від посад членів уряду. Він має право вето на закони, які прймаються парламентом. В якості глави держави він представляє державу на міжнародній арені, може підписувати міжнародні угоди з наступною їх ратифікацією парламентом. Президент є головнокомандувачем збройними силами держави.
Історично президентська республіка вперше була створена в США на основі Конституції 1787 року. Система вищих органів державної влади базується на основі принципу "стримувань" та "противаг", згідно з яким президент, конгрес, Верховний суд наділяються такими повноваженнями, які дозволяють їм впливати один на одного.
Президентська республіка є досить гнучкою і пристосовується до різних форм правління. Ця форма правління набула досить широкого поширення в

 
 

Цікаве

Загрузка...