WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТеорія держави і права → Вступ до навчального курсу - Реферат

Вступ до навчального курсу - Реферат

1917 p.).
В другій частині міститься другий етапу історії держави і права України. В цьому етапі виділені такі періоди: 1) суспільно-політичний лад України після перемоги Лютневої демократичної революції (лютий-жовтень 1917 p.); 2) українська національна державність (листопад 1917-1920 pp.); 3) утво-рення Української радянської республіки, держава і право УСРР в роки громадянської війни і воєнної інтервенції; 4) держава і право України в умовах нової економічної політики (1921 - початок 1929 pp.): 5) держава і право України в період тоталітарно-репресивного режиму (1929-1941 pp.); 6) держава і право України в роки Великої Вітчизняної війни (1941-1945 pp.); 7) держава і право України у перші повоєнні роки (1945 - середина 1950-х pp.); 8) держава і право України в період десталінізації (друга половина 1950-х - перша половина 1960-х pp.); 9) держава і право України у "Брежнєвський період" неосталінізму (середина 1960-х - середина 1980-х pp.); 10) держава і право України в період "перебудови" (1985-1991 pp.). Другий етап закінчується сьогоденням, коли у політичній боротьбі справедливу перемогу здобуло одвічне прагнення народу України - створити незалежну суверенну Українську державу.
4. Значення вивчення навчального курсу
"Історії держави і права України"
Вивчення історії держави і права України є вкрай важливим завданням для формування свідомого громадянинаУкраїни та досвідченого фахівця.
Так, вивчаючи даний курс можна зрозуміти, що історія держави і права України, багатовікової боротьби її народу за створення своєї національної державності показує, що ця боротьба відбувалася у виключно складних умовах. Доводилося постійно протидіяти прагненню агресивних сусідів запровадити на території України колоніальний режим, ліквідувати не тільки паростки української національної державності, але навіть таке державне утворення, як українська козацька республіка і держава Богдана Хмельницького.
Українська національна державність бере початок від могутньої середньовічної східнослов'янської держави - Київської Русі. Ця стародавня державність дала змогу слов'янському етносу динамічно розвиватися у соціально-економічному та політичному аспектах, а християнство об'єднало етнос і в духовній сфері. Було створено розвинену на той час правову систему, яка яскраво висвітлена в унікальній пам'ятці права - Руській правді.
Отже, було побудовано цивілізацію, яка ні в чому не поступалася західноєвропейській. Київська Русь була своєрідним містком між Заходом і Сходом. Вона прикрила собою від навали азіатських кочових племен європейські держави. Київська Русь ціною власної державності захистила народи Європи від монголо-татарської навали.
З цього часу, протягом століть, в серці українського народу, його душі жила ідея відродження сильної держави.
Ідея розбудови української національної державності розвивалася одночасно із формуванням української народності. Вже Данила Галицького сучасники не без підстав називали "українським королем".
У боротьбі з підступними намірами Литви та Польщі, зазіханнями кримського хана формувалася й міцніла козацька держава - Запорізька Січ. Вона й до сьогоднішніх днів зберігається у пам'яті народній як символ української державності, яскравий взірець української державної ідеї, зразок самореалізації народної волі.
Утвердження української державності супроводжувалося формуванням самобутньої правової системи, яка тривалі роки існувала у формі українського звичаєвого права, втілювалася в нормативних актах місцевих органів влади в Україні, праві місцевого самоврядування, військовому козацькому праві. Про розвиненість українського права свідчать результати кодифікаційних робіт, розпочаті у 30-х роках XVII ст. під час гетьманування Данила Апостола, коли був розроблений ряд оригінальних за формою і змістом пам'яток права, зокрема "Екстракт Малоросійських прав" 1767 p. - збірка нормативних матеріалів державного і адміністративного права та судочинства, "Зібрання Малоросійських прав" 1807 p. - своєрідний проект цивільного кодексу.
Противники української державної суверенності не раз намагалися зруйнувати українську державність. Але народна надія ніколи не згасала. Гетьманування Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, Павла Полуботка, конституція Пилипа Орлика, "Історія Русів", "Товариство об'єднаних слов'ян, Кирило-Мефодіївське братство велетнів національного руху України - Тараса Шевченка, Миколи Костомарова, Пантелеймона Куліша, праці Михайла Драгоманова, Михайла Грушевського, Івана Франка, програмні положення українських політичних партій на початку XX ст. - все це й багато іншого переконливо свідчать про споконвічну надію народу України відродити свою державу. Але російський царат послідовно подавляв українську національно-державну ідею.
Новий спалах боротьби та, на жаль, тільки тимчасові перемоги у відродженні української національної державності почався після Лютневої демократичної революції 1917 p. Важливою віхою на цьому шляху стало проголошення Української Народної Республіки у листопаді 1917 p. Але процес розбудови незалежної демократичної держави був припинений тоталітарним радянським режимом. Сім десятиріч Україна входила до складу колишнього Союзу РСР. її державність в цей період мала переважно формальний характер.
Лише у 1991 p. Україна остаточно стала незалежною державою. Перебудовуються державні структури, формується нове демократичне право, прийнято Конституцію суверенної України. На політичній карті світу з'явилася нова незалежна країна європейського рівня, визнана майже 140 державами.

 
 

Цікаве

Загрузка...