WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТеорія держави і права → Конституція США 1787 року ( розробка, зміст, оцінка ) - Дипломна робота

Конституція США 1787 року ( розробка, зміст, оцінка ) - Дипломна робота

поправкою X до Конституції, зберігаються за штатами або за народом (див. Додаток 1).
Недовіра до сильної влади, яка лежала в основі ідеї обмеженого
правління підкріплювалася буржуазним індивідуалізмом, приватновласницьким світоглядом і історично породжена ненавистю американців до влади британської корони. [ 47 ; с. 128 ]
Принцип бікамералізму полягав у затвердженні двопалатної структури загальнонаціонального представницького органу - Конгресу. Внесення цього принципу у текст Конституції не було випадковим, адже він був передбачений політичним досвідом колоніального і революційного періодів. Більшість колоній також мали двопалатні легіслатури. Однопалатними були континентальний і Конфедеративний конгреси, недовга діяльність яких продемонструвала їх слабкість. Після проголошення незалежності всі штати, окрім Пенсільванії та Джорджії, мали двопалатні легіслатури.
Величезний вплив на політичні міркування творців Конституції мала англійська державність. Створюючи конгрес, учасники філадельфійського конвенту мали перед собою британську парламентську модель - палату громад і палату лордів. При цьому, немалу роль при виборі бікамеральної структури зіграло прагнення не допустити широкі маси американців до управління країною. Делегати остерігалися, що Палата представників може не тільки виявитися доступною для низів, але і повністю потрапити під її вплив. Саме тому вони вважали необхідним ввести у конгрес аристократичний елемент, який служив би "стримуванням і противагою" для можливих надмірно демократичних намірів нижньої палати.
Язьков Є. Ф. та Мішин А. А. підкреслювали, що призначення Сенату полягало в тому, щоб стримувати гарячковість і необачність народних представників у нижній палаті, і цим способом уберегти уряд від впливу народних пристрастей та можливих змін суспільної думки. За глибоким переконанням "батьків-засновників" сенат на відміну від палати представників, повинен був стати органом, який не піддавався тиску виборців. [ 22 ; с. 73 ] Також введення бікамералізму значною мірою обумовлено федеративною формою державного устрою, що припускала створення органу, який представляв би не тільки націю в цілому, але й інтереси окремих членів союзу.
Захист свободи і власності - наступний принцип, який закріплений у змісті Конституції США. Делегати конвенту вірили в те, що права на життя, свободу, власність - найважливіші природні права, без яких люди не мали б можливості забезпечити собі повноцінне існування, що всі люди створені рівними і в рівній степні наділені природними невідчужуваними правами. Однак, ця віра, виражена у сакраментальних формулах Декларації незалежності, не завадила їм мовчки погодитися з рабством і фактичною нерівністю, що існували в американських штатах. За їхнім уявленням майнова нерівність - природній прояв багатоманітності людського роду, оскільки люди не можуть бути однаковими за розумом, талантами, здібностями.
Охорона прав і свобод громадян - одна з найважливіших ідей, що вплинули на становище і розвиток американського буржуазного конституціоналізму. Вона була тою чи іншою мірою реалізована у ході розробки і прийняття конституцій окремих штатів, а потім уже у процесі створення федеральної Конституції. Хоча у багатьох працях американських ідеологів та їх європейських попередників говорилося головним чином про права і свободи людини, а не громадянина, фактично в американських умовах того часу мова могла йти тільки про громадянські, а не загальнолюдські права і свободи. Слід зауважити, що в час конституційного оформлення американської державності знак рівності між поняттями "людина" і "громадянин" не ставилися, з категорії громадян в першу чергу виключалися раби, хоча вони і визнавалися людьми. Але і самі громадяни поділялися на повноправних (білі чоловіки-власники) і неповноправних.
Відомо, що в тексті Конституції, прийнятому філадельфійським конвентом і представленому на схвалення штатам, не містилося спеціального розділу, присвяченого правам і свободам громадян. Питання про інкорпорацію білля про права в текст Конституції багато разів обговорювалося в самому конвенті і за його стінами. Однак делегати погодилися із думкою Дж. Вільсона і А. Гамільтона, які вважали, що спеціальний білль про права не потрібен, оскільки Конституція сама по собі являється біллем про права. [ 42 ; с. 66 ]
Положення основного тексту Конституції, в яких закріплено права і свободи громадян хоча і не задовільняли багатьох американців, але виглядали досить вражаючими для європейців тої епохи. Так, у розділі 9 статті І говориться про те, що дія привілегії habeas corpus не повинна призупинятися, якщо того не потребують громадська безпека у випадках повстання або вторгнення. Той же розділ забороняє прийняття біллів про немилість та законів із зворотною силою. Важливим для захисту громадян від судового свавілля влади був припис, що містився у статті ІІІ Конституції. Згідно з ним, справи про всі злочини, за виключенням тих, які переслідуються у порядку імпічменту, підлягають розгляду судом присяжних. Особливе значення для того часу мали приписи, в яких містилися не тільки чіткі визначення державної зради, але і встановлювалися ключові принципи розгляду судом відповідних справ. Спеціально зазначалося, що засудження за державну зраду не тягне за собою поразки у правах нащадків абоконфіскації майна, інакше як при житті засудженої особи. В цій гарантії відобразилося не прийняття англійської судової практики, коли переслідувалася не тільки сама особа, засуджена за державну зраду, але і її нащадки.
Заборона на релігійну дискримінацію при зайнятті посад у федеральному державному апараті, що містилася у статті VI, являла несумнівно прогресивну і демократичну в умовах тогочасної релігійної нетерпимості ідею. Цей припис надав Основному закону Сполучених Штатів Америки характер світського документу. [ 42 ; с. 72 ]
Звичайно, перелік прав, закріплених у цій Конституції був не повним і відображав далеко не всі прагнення громадян щодо утвердження власних свобод, тому це породжувало хвилю протесту. Вимоги про внесення в Конституцію білля про права, висунуті в період її ратифікації, були настільки наполегливі, що вже перший конгрес затвердив десять поправок, які у грудні 1791 року були схвалені штатами і вступили в силу (див. Додаток 1).
Таким чином, Конституція Сполучених Штатів Америки 1787 року закріпила передові на той час принципи, які були сповнені прогресивності і демократизму. Ці принципи покликані були надати Конституції стійкості і забезпечити її тривале існування. Вражає навіть той фактор, що творці Основного закону зуміли внести в його зміст певні положення щодо прав громадян, які, звичайно, не були повноцінними без ратифікованого пізніше Білля про права, однак були провісником демократії.
Розділ 3. Характеристика окремих положень Конституції США
3.1 Законодавча влада
Ратифікована Конституція Сполучених Штатів Америки основним чином просякнута ідеєю її розробників створити сильну і дієву систему влади. Автори Конституції утвердили у її змісті принцип розподілу влади на законодавчу, виконавчу та судову. Ця ідея і прагнення її втілити були зумовлені тим, що прийняті у 1781 році і

 
 

Цікаве

Загрузка...