WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТеорія держави і права → Конституція США 1787 року ( розробка, зміст, оцінка ) - Дипломна робота

Конституція США 1787 року ( розробка, зміст, оцінка ) - Дипломна робота

регулювати зовнішню і внутрішню торгівлю, що перетворювало конгрес у "владу без гаманця", вічного просителя і боржника легіслатур штатів. Відсутність у нього повноважень щодо регулювання внутрішньої і міжнародної торгівлі призводило до постійних протистоянь між штатами і виключало можливість проведення єдиної державної зовнішньоторгової політики для організованого протистояння протекціонізму інших країн. Легіслатури багатьох штатів, склад яких значно демократизувався за роки війни, займалися безконтрольною емісією паперових грошей, тим самим полегшуючи життя боржникам-фермерам, обкладали підвищеними податками торговців і підприємців. Таким чином, діяльність легіслатур не тільки викликала незадоволення майнових класів, чиї фінансові інтереси були ущемлені, але і породжувала хаос у сфері фінансів, що міг закінчитися крахом усієї системи. Наслідком такої діяльності легіслатур стало постійне і різке погіршення економічних, фінансових і політичних позицій Конфедерації, нездатність суверенних штатів через відсутність згуртованості справитися навіть із найпростішими завданнями, що призвело до росту популярності ідеї сильної федеральної влади. [ 48 ; c. 20 ]
Повертаючись до повстання Шейса, слід сказати, що воно розглядається багатьма сучасними дослідниками як переломний момент, що об'єднав буржуазно-плантаторську верхівку на підтримку ідеї сильної центральної влади. До підйому фермерських рухів прихильники сильної влади зустрічали не тільки опір фермерів, але і протидію більшості плантаторів, які побоювались, що сильна влада стане зброєю буржуазії Півночі. Однак, слід зауважити, що можливість встановлення диктатури чи монархії лякала більшість буржуазно-плантаторського блоку не менше, ніж зростаючий впливу народу.
Не дивлячись на відсутність в Америці спадкових відмінностей, привілеїв і крайностей багатства і бідності, американських громадян не можна розглядати як однорідну масу. В Америці виник дух фракційності. Більше того, владу в країні захопила більшість, яка підкорила своїм корисливим інтересам меншу і "кращу" частину суспільства, тобто його верхівку. Це знайшло відображення у випуску паперових грошей, прийнятті законів на користь боржників. Меншість, як переконували багатії, не складає загрози суспільству, оскільки республіканський устрій дозволяє обмежити її з допомогою регулярних перевиборів посадових осіб, але якщо у цю фракцію входить більша частина громадян, то народне правління виявляється зброєю в її руках. Влада народу, на їх думку, деспотична уже в силу того, що вона нічим не обмежена і неминуче супроводжується насиллям та зловживанням. Вона таким чином об'єднує в собі риси анархії і деспотії.
Визнаючи природний і закономірний характер боротьби і сутичок різноманітних фракцій, прихильники федерації заперечували як проти повного підпорядкування їх державі, так і проти їх незалежного і безконтрольного функціонування. В першому випадку влада деспотично тисне на громадську свободу, в другому - сама влада стає пасивним виконавцем волі фракції. В цьому зв'язку федералісти виступали не за ліквідацію протилежних інтересів, вважаючи це нереальним, а за їх регулювання, акцентуючи увагу на приборканні найнебезпечнішої фракції - народної більшості.
Таким чином, виснажені війною за незалежність Сполучені Штати переживали не тільки економічну, але й політичну кризу. Конфедерація, що була створена, не мала ніякої сили і жодного впливу на окремі штати. Самі ж штати не могли впоратися через брак рішучості і винахідливості із постійно зростаючими труднощами. У суспільстві поширилася екстраполяризація мас, зростало невдоволення існуючою системою. Усі ці чинники і стали основними передумовами прийняття Конституції Сполучених Штатів Америки 1787 року.
1.2 Розробка Конституції США 1787 року.
Ситуація, що склалася у Сполучених Штатах Америки у 1787 році, вимагала від правлячої верхівки швидких і рішучих дій. Було прийнято рішення про скликання Конституційного конвенту, який зібрався у Філадельфії з 25 травня по 17 вересня1787 року, цей конвент носив установчий характер. Для участі в ньому були вибрані представники від всіх штатів, однак деякі не змогли прибути, частина відмовилася, як наслідок, у роботі конвенту приймали участь 55 делегатів - "батьків-засновників", як їх потім стали називати. Всі вони належали до верхів американського суспільства, більшість стали і політичними лідерами у ході війни за незалежність.
Частина радянських науковців стверджувала, що конвент являв собою виключно елітарний збір буржуазно-плантаторської верхівки, що діяла в антидемократичному ключі за закритими дверима і за спиною народу. Боротьба з питання про ступінь централізації федерального правління відображала протиріччя між інтересами промислово-фінансових груп Півночі та аграріїв Півдня, і сама Конституція народилася як компроміс між двома основними групами правлячого класу. Інші вчені вважали, що на конвенті взагалі не було ніякої боротьби, ще одні виділяли конфлікт між представниками великих і малих штатів; перших вважали прихильниками утворення національного правління, других - збереження правління Конфедерації. [ 32 ; c. 46 ]
Першим радянським дослідником, який детально вивчив у своїх працях зміст протоколів конституційного конвенту, був Сиркін Б. Д. Він прийшов до висновку, що за зовнішніми протиріччями між великими і малими штатами приховувалась класова боротьба: малі штати були північними, де політичне керівництво здійснювала буржуазія, в той час як у числі великих штатів знаходилися всі рабовласницькі штати Півдня, де політичне панування знаходилося у руках плантаторів. Суперечності з питань представництва в конгресі, торгівлі, навігації і рабовласництва відображали протиріччя північних промисловців і південних плантаторів. Однак, не дивлячись на ці розбіжності, плантатори і буржуазія вважали себе політичними союзниками, і думка "батьків Конституції" увесь час працювала у напрямку різноманітних гарантій проти поштовхів народних мас боротися за свої права та за покращення свого становища. [ 43 ; с. 16 ]
Таким чином, після проголошення незалежності Сполучених Штатів Америки і відмови на конвенті у Філадельфії від "Статей Конфедерації" почався своєрідний конституційний бум. Перед творцями незалежної американської держави постали досить непрості питання: що таке конституція, як вона повинна прийматися і, найголовніше, яким змістом вона повинна бути наповнена.
При оцінці загальних аспектів ідеології розробників Конституції науковці в цілому сходяться на тому, що ними керувало прагнення, невідмовляючись формально від принципу народного суверенітету, максимально убезпечити республіканську державу від народу, обмеживши народне волевиявлення на всіх рівнях шляхом встановлення виборчих цензів, багатоступеневих виборів, системою стримування влади.
Ніхто із творців Конституції, як переконує Шпотов Б. М., не оспорював того положення, що єдино можливою формою правління в США повинна бути республіка. [ 47 ; с.119 ] . Однак, в цей же час розробники вбачали багато відмінностей між республікою і демократією. В першій функція управління надається невеликій групі громадян, в зв'язку з чим республіканський устрій може охопити більшу

 
 

Цікаве

Загрузка...