WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТеорія держави і права → Конституція США 1787 року ( розробка, зміст, оцінка ) - Дипломна робота

Конституція США 1787 року ( розробка, зміст, оцінка ) - Дипломна робота

штатів. Однак, у прихильників Конституції були вагоміші аргументи на користь подолання внутрішньодержавної кризи та зміцнення незалежної держави, і тому Конституція США була ратифікована необхідною кількістю штатів та вступила в законну силу.
Конституція Сполучених Штатів 1787 року закріпила ряд прогресивних
принципів того часу, які можна назвати демократичними. До них слід віднести республіканізм і федералізм, принцип розподілу влади і обмеженого правління, суспільного договору, захисту свободи та власності, принцип бікамералізму, верховенства федерального права, жорсткості Конституції та принцип охорони прав і свобод громадян. Ці принципи зробили Конституцію яскравою, а її зміст насиченим демократичними елементами.
Законодавчу владу творці Конституції США побудували на принципі двопалатності Конгресу. Верхня палата - Сенат, обиралася легіслатурами штатів, нижня - Палата представників, шляхом виборів населенням штатів. Ці палати повинні були діяти узгоджено між собою і водночас стримувати неконституційні дії одна одної. Конгрес в цілому став наділений широким спектром повноважень, що давали йому силу, якої він не мав раніше. Ці повноваження дозволили перетворити його у дієвий і ефективний орган, який був здатний повноцінно виконувати свої функції.
Президент Сполучених Штатів визнавався главою держави, він уособлював виконавчу владу країни. Обирався на посаду колегією вибірників, які в свою чергу вибиралися населенням. Президент перебував при владі на протязі чотирирічного терміну. Найважливішими його повноваженнями були право призначати на ключові державні посади, керування загальнонаціональними справами і діями федерального уряду, розвивати зв'язки з іноземними державами, видавати обов'язкові до виконання федеральними органами укази, а також право відкладного вето.
Щодо судової влади, то вона, згідно із Конституцією США, належала єдиному Верховному Суду та тим нижчим судам, які згодом мав установити чи створити Конгрес. У самій же Конституції мова йде тільки про Верховний Суд і лишень одним рядком про суд присяжних, у якому повинні проводитися процеси за вчиненими злочинами. Під юрисдикцію судової влади підпадали усі справи, при цьому вони повинні були розглядатися на основі принципів законності та рівності.
Оцінка Конституції США 1787 року позбавлена однозначності. Це
пояснюється акцентуванням уваги дослідників на її позитивних чи негативних моментах, наповненості чи прогалинах у змісті, враховуючи фактор історизму, умов, в яких вона розроблялася і приймалася.
Незважаючи на те, що вже минула двохсота річниця Конституції США, і на сьогодні у Сполучених Штатах йде інтенсивне обговорення цього питання, американські спеціалісти далекі від вироблення єдиної спільної позиції. Офіційна пропаганда, представники апологетичного напрямку в історії, правознавстві, політології, філософії не жаліють зусиль для того, щоб утвердити і в масовій свідомості, і в науковому світі ідеалізовану картину розвитку американського конституціоналізму, доказати, що Конституція США і до сьогодні є еталоном, що забезпечує найбільш динамічну форму державного устрою.
Як справедливо відзначають радянські дослідники, у Сполучених Штатах широко насаджується культ Конституції, а в арсеналі ідеологічної зброї американської зовнішньополітичної пропаганди, Основний закон займає особливо важливе місце. Американську і зарубіжну аудиторію намагаються переконати в тому, що Конституція США, яка начебто стала найвищим втіленням правової думки, дала адекватне юридичне вираження вічним, позачасовим, загальнолюдським цінностям, що вона гарантує успішне функціонування в будь-якій ситуації створеного на її основі політико-правового механізму. [ 22 ; c. 265 ]
Чимало авторів прагнуть створити враження, що вже одним фактом розробки Конституції, Сполучені Штати внесли величезний, неоціненний вклад у скарбницю світової цивілізації. Однак лунає і немало докорів на адресу даного документу, аж до ствердження, що сьогодні Сполучені Штати потребують чи не докорінного перегляду основних положень своєї Конституції, яка, на думку їїрадянських критиків, багато в чому втратила здатність забезпечувати надійне функціонування державного механізму Сполучених Штатів Америки. [ 16 ; c. 47 ]
Неможливо остаточно визначити чи є рація у цих полярних точках зору,
чи вони, як і будь-які крайності, дають викривлену картину реальної дійсності. Також неможливо достовірно відповісти чи мають американці підстави для того, щоб пишатися своєю Конституцією і зараз, чи вона перетворилася в архаїчний, безнадійно застарілий і такий, що відстає від ритмів сучасного життя, документ, який складає інтерес лишень для вузького, досить обмеженого кола дослідників.
Конституція США - документ історичний. В ній було проголошено багато безспірно передових і навіть таких, що випереджали свій час, правових ідей. На базі принципів, закріплених у Конституції, в США сформувалася державна структура, що діяла на основі визначених законодавчих приписів, які ґрунтувалися не на божественному провидінні, класових привілеях, силі та інших формах позаекономічного примусу, а на самому праві. Звичайно, і тоді Конституція США, закріплений у ній звід правових світоглядів зовсім не являлись втіленням споконвічних прагнень людства до таких ідеалів як свобода, рівність, "право на щастя". Дехто говорить, що Конституція США створювалась для захисту класових інтересів буржуазії, відгородження найпервиннішої американської свободи - свободи приватної підприємницької діяльності, і найпервиннішого буржуазного права - права приватної власності.
Тільки визнання чітко вираженого класового характеру Конституції США дозволяє дати об'єктивну оцінку її історичному значенню. В той період, коли перші струмки буржуазного правопорядку, що лиш зароджувався, невпевнено пробивали собі дорогу у снігових масивах феодально-монархічного світу, поява Конституції США, безсумнівно, стала видатною подією. Цілком зрозуміла і гордість "батьків-засновників" за плід своєї праці - в кінці 18 століття у цього документу не було аналогів. Тому їх твердження про те, що слід прагнути до поширення американських конституційних ідеалів на увесь інший світ, не дивлячись на очевидний експансійний заряд, несло в собі і певне позитивне начало. Це була перша спроба інкорпорувати в систему міжнародних відносин принципово новий постулат - про те, що вони повинні будуватися не на основі
сили, а на основі права. [ 29 ; c. 15 ]
Доцільно підкреслити, що Конституція США виявилася не просто зводом оригінальних ідей, а практичним документом, що зіграв велику роль у становленні нової держави. Основний закон став важливим чинником консолідації колишніх англійських колоній в єдиний державний комплекс, сприяв подоланню достатньо сильних сепаратистських настроїв, що панували у молодій республіці. Конституція США з її приматом федеральної влади сприяла тому, що жителі окремих штатів поступово стали усвідомлювати себе представниками однієї нації - американцями.
Звичайно, найбільший ефект конституційні доктрини мали у справі закріплення правопорядку, у формуванні державного механізму, що забезпечує правлячому класу міцний контроль над

 
 

Цікаве

Загрузка...