WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТеорія держави і права → Новий курс Рузвельта - Реферат

Новий курс Рузвельта - Реферат

відчутна. Робітники домагалися уведення федеральної системи соціального страхування. У 1936 р. відбулося зімкнення всіх робочих організацій і вони влилися в єдиний Робочий альянс Америки. Були створені Ліга об'єднаних фермерів і Союз здольників.
У результаті широкого руху трудящих уряд Рузвельта на другому етапі здійснення "Нового курсу" у значно більшому ступені змушено було враховувати інтереси робітників і фермерів. Найважливішим завоюванням робітниче клас США варто визнати прийняття закону Вагнері, білль якого був винесений на розгляд Конгресу після скасування НИРА. У біллі визнавалися необхідність колективного захисту робітниками своїх інтересів через професійні союзи і шляхом висновку з підприємцями колективних договорів. За робітниками визнавалося право на страйки. Адміністрація не могла застосовувати репресії за приналежність до профспілки і утручатися у внутрішні справи робочих організацій. Судам ставилося в обов'язок розглядати скарги профспілок за порушення закону. робочому руху.
Не менш важливе значення мав закон про соціальне забезпечення, прийнятий кілька тижнів по тому після закону Вагнера. Їм уводилася система пенсій по старості і посібників по безробіттю. Пенсії встановлювалися з 65 років; виявлялася допомога хворим і інвалідам. Пенсійні фонди формувалися з внесків трудящих і підприємств. Норми пенсійного забезпечення встановлювалися єдиними для всієї країни. Коло одержувачів посібників, розміри і терміни виплат визначалися законодавством штатів. Однак закон поширювався на робітників та службовців торгівлі, сфери обслуговування.
Робоче законодавство 30-х рр.
На другому етапі проведення "Нового курсу" збільшилися масштаби суспільних робіт. Якщо на першому етапі на ці мети виділялося 3,3 млрд. дол., то в 1935 р. - 4,9, а в 1938 р. - ще 5 млрд. дол. Створено нову Адміністрацію по реалізації суспільних робіт, очолювана Г.Гопкінсом. До початку 1936 р. суспільними роботами було зайнято 3,5 млн чоловік..
У 1938 р. був прийнятий закон про справедливі умови праці, яким заборонялося використання дитячої праці, напідприємствах федерального значення встановлювалися єдині норми заробітної плати, її мінімальний і максимальний рівень, максимальні межі тривалості робочого тижня - 44 години.
На цьому етапі уряд робив допомогу не тільки великому фермерству, але і низкодохідним державам. Робітники-мігранти могли проживати в таборах, орендарі для покупки ферм одержували позики, могли об'єднатися в кооперативи. Незважаючи на те, що продовжувалися заходи для скорочення посівних площ, почалася кампанія по відновленню родючості ґрунтів, що викликалося негативними наслідками ряду посух і курних бур, що спостерігалися в 30-і роки.
Усі міри, проведені "Новим курсом", зробили його однієї із самих прогресивних сторінок історії США.
Оцінюючи "Новий курс", ми повинні насамперед відзначити, що він відповідав історичній епосі твердження державно-монополістичного капіталізму (ГМК) і відбивав тенденцію переходу економіки США на стадію ГМК. Завдяки активній регулюючій ролі держави, країна змогла вибратися з кризи, прибутку американських монополій пішли в гору.
Політична активність робітників, фермерів, міської дрібної буржуазії, негритянського народу змусили Рузвельта при проведенні політики "Нового курсу" виявити гнучкість, маневрування, врахувати інтереси різних шарів населення і зробити поступки трудящим.
У той же час "Новий курс" не можна розцінювати як перехід до соціалістичного планування, оскільки приватна власність залишалася непорушної, не було націоналізовано жодного чи підприємства банку.
У результаті політики "Нового курсу" у США зміцнилися позиції великої буржуазії, що просліджується у всіх сферах економіки - промисловості, банківській системі, аграрному секторі. Концентрація виробництва і банків підсилилася. Найбільш сприятливі наслідки ця політика мав для ведучих груп американського монополістичного капіталу.
Проведення "Нового курсу" не було безболісним. Проти "Нового курсу" виступали прихильники старих методів антиробочого законодавства - представники консервативних шарів фінансових монополій. Проти Рузвельта були Морган, Дюпон, Рокфеллер, Меллон. Опозиція "Новому курсу" підсилилася з ослабленням економічної кризи, що привело до скасування законів про НИРА, ААА, а також порушенню закону Вагнера. Створена Американська Ліга волі вимагала відмовлення від державного регулювання, зниження податків на великий капітал і переходу до твердого курсу стосовно трудящих.
У політику Рузвельта втілилися риси ліберально-реформістського варіанта розвитку В політику Рузвельта втілилися риси ліберально-реформістського варіанта розвитку ГМК. Найважливішим інструментом його політичного курсу став державний бюджет, за рахунок засобів якого здійснювалося фінансування розширеного відтворення і соціальних програм. До такої політики Рузвельт прийшов не відразу, спочатку він не прийняв пропозиції вченого-економіста Кейнса про практику дефіцитного фінансування, тому що в передвиборній кампанії обіцяв досягти збалансованого бюджету. У 1935 р. Рузвельт відкрито заявив, що "бюджет буде залишатися незбалансованим доти, поки існує армія нужденних".
У цей період навколо "Нового курсу" згуртувалася широка коаліція ліберально-демократичних сил, завдяки чому в 1936 р. Ф.Рузвельт здобув перемогу і був обраний на посаду президента на другий термін. У 1937 р. він приступив до реформи Верховного суду - вищої судової інстанції країни, що санкціонував закон Вагнера й інші акти соціального законодавства. У 1938 р. Рузвельт почав проводити план так називаної "підкачування насоса" - збільшення попиту за допомогою нових державних вкладень. Обсяг суспільних робіт розширився, чисельність посібники, що одержує, збільшилася до 21,3 млн. чоловік. Дефіцит бюджету став швидко рости й у 1939 р. склав 2,2 млрд. дол. Після цього число прихильників кейнсіанської теорії в США істотно зросло.
Використана література:
1. Історія світової економіки. Господарські реформи 1920-1990 р.: Учеб посібник/ А.Н. Маркова, Н.С. Кривцова, А.С. Квасов і ін.; Під ред. проф. А.Н. Марковой. - М.: Закон і право, ЮНИТИ, 1995.
2. Держава і керування в США.- М.: Думка. 1985.
3. "Американська буржуазія і "Новий курс".:Кредер А.А.,1988

 
 

Цікаве

Загрузка...