WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТеорія держави і права → Новий курс Рузвельта - Реферат

Новий курс Рузвельта - Реферат

"Нового курсу".
Заперечуючи політику "грубого індивідуалізму" Гувера, президент Рузвельт розраховував перебороти кризу шляхом планування господарства, установлення "класового світу" усередині країни і доброго сусідства з іншими країнами.
Теоретичною базою "Нового курсу" стало навчання видатного англійського економіста Джона Мейнарда Кейнса (1883-1946). В умовах глибоких змін в економіці капіталістичних країн при пануванні монополій Кейнс і його послідовники визнавали необхідним участь держави в регулюванні господарського життя.
Виходячи з цього, основною метою реформ Рузвельта стало активне втручання держави в процес суспільного відтворення.
У здійсненні "Новогокурсу" виділяють два етапи: первісний - з 1933 до 1935 р. і другий етап - з 1935 р., коли позначилися зрушення вліво.
5. Основні заходи "Нового курсу"
Розглянемо основні заходи "Нового курсу". Насамперед почався порятунок банківської і фінансової систем. Для їхнього оздоровлення заборонявся вивіз золота за кордон; був припинений обмін банкнот на золото. У США минулому закриті усі банки. Незважаючи на те, що багато суспільних діячів і політики вимагали націоналізації банків, Рузвельт не пішов на це. У прийнятому одноголосно Надзвичайному законі про банки передбачалося поновлення функції й одержання урядових кредитів (позик) з федеральної резервної системи, хоча це дозволялося тільки благополучним, тобто найбільш великим банкам. До кінця березня 1933 р. було знову відкрите 4/5 банків - членів Федеральної резервної системи, однак 2 тис. банків дозвіл на це не одержали.
Створена при президенті Гувері Реконструктивна корпорація розширила свої операції - за перші 2 роки "Нового курсу" сума позик, виданих нею, перевищила 6 млрд. дол. У результаті підсилилася концентрація банківської системи - число банків з 25 тис. скоротилося до 15 тис.
Для збільшення фінансових ресурсів держави і розширення його регулюючих функцій у цей період США відмовилися від золотого стандарту, вилучили золото з обігу і провели девальвацію (знецінювання) долара. У січні 1934 р. золотий зміст долара знизилося на 41%.
Заслуговує на увагу метод девальвації грошової одиниці, застосований урядом Рузвельта. Девальвація долара утруднялася активним торговим і платіжним балансом. Устати ж на шлях масового випуску незабезпечених золотом паперових грошей Рузвельт не вважав за можливе. Тому він знайшов оригінальний шлях інфляційного розвитку. США здійснили великомасштабні закупівлі золота за цінами, що перевищує курс долара стосовно золота. До кінця 1933 р. золота було закуплено на 187,8 млн. дол. Це штучно знизило курс долара. Одночасно золотий запас був вилучений з федеральних резервних банків і переданий казначейству. Банкам замість видавалися золоті сертифікати, прирівняні до золота й які забезпечували банківський резерв. На початку 1934 р. був прийнятий закон про золотий резерв, що встановлює нову ціну на золото - 35 дол. за унцію, що діяла до 1971 р.
Завдяки девальвації долара розподіл доходу змінилося на користь промислового, а не позичкового капіталу. Тим самим були відвернені масові банкрутства в кредитній сфері, зменшилася заборгованість монополій уряду, підсилилися експортні можливості США. Для стимулювання дрібних акціонерів і вкладників (часток засобів) була створена корпорація по страхуванню банківських вкладів, а також прийняті міри захисту внесків від ризику через біржову спекуляцію. Уведення державного страхування депозитів (внесків) сприяло запобіганню банкрутств, підвищувало довіру вкладників.
Центральне місце в заходах "Нового курсу" приділялося проблемі відновлення промисловості. У червні 1933 р. був прийнятий один із двох найбільш важливих законів - закон про відновлення національної промисловості (НИРА). Для його проведення була створена Адміністрація національного відновлення, до складу якої ввійшли представники фінансової олігархії (від торговельної палати, від фірми "Дженерал моторс", "Стандарт ойл", від групи Моргана й інших концернів), а також економісти, діячі Американської федерації праці. Головою Адміністрації національного відновлення був призначений генерал Хью Джонсон. Емблемою цього органа став синій орел. Якщо такої емблеми на продукції тієї чи іншої компанії не було, то суспільство її товари бойкотувало.
Закон про відновлення промисловості вводив систему державного регулювання цього підрозділу економіки. Він уключав три розділи. Перший розділ передбачав міри, що сприяють пожвавленню економіки і висновку її з тяжкої ситуації. Основний упор робився на "кодекси чесної конкуренції", у яких установлювалися правила конкуренції, зайнятості і наймання.
Асоціація підприємців усю промисловість розділила на 17 груп, кожна з який зобов'язувалася розробити такий кодекс. Кодексами для кожного підприємства встановлювалися обсяги виробництва, рівень заробітної плати, тривалість робочого тижня, ринки збуту продукції, єдина політика цін. У кожнім кодексі обов'язково обмовлялися умови зайнятості і наймання. При найманні на роботу не допускалася дискримінація членів профспілки, робітником надавалося право на їхню організацію, визначалися нижчу межу зарплати (мінімум) і максимально припустима тривалість робочого тижня. У випадку твердження кодексу президентом, він ставав законом, а дія антитрестовського законодавства припинялася. У цілому у всіх галузях промисловості адміністрація Рузвельта санкціонувала 746 кодексів, що охопили 99% американської індустрії і торгівлі.
В другому і третьому розділах закону визначалися форми оподатковування і фонд суспільних робіт із указівкою порядку використання засобів цього фонду. Для надання допомоги безробітним Конгрес створив Адміністрацію суспільних робіт, що очолив міністр внутрішніх справ Г.Икес. На організацію суспільних робіт виділялося 3,3 млрд. дол., сума небачена по тим часам. У числі інших мір боротьби з безробіттям були - створення трудових таборів для безробітної молоді у віці 18-25 років. Вони забезпечувалися безкоштовним харчуванням, житлом, форменим одягом, їм платили 1 дол. у день. Чисельність молоді в таборах досягала 250 тис. чоловік. Роботами керували офіцери резерву ВР. З огляду на популярність такої міри, до 1935 р. табору були розширені вдвічі й у них до другої світової війни побувало 3 млн. чоловік. Молодь очищала лісу,

 
 

Цікаве

Загрузка...