WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТеорія держави і права → Новий курс Рузвельта - Реферат

Новий курс Рузвельта - Реферат


Реферат на тему:
Новий курс Рузвельта
ПЛАН:
1. Перехід США від процвітання до економічної кризи.
2.Аграрна криза.
3. Спроби Гувера здійснити державне кредитування банків.
4. "Новий курс" Рузвельта.
1. Перехід США від процвітання до економічної кризи.
У першій чверті XX ст. США були в числі провідних держав світу і найбільш благополучною в економічних відносинах країною. З переходом промислового капіталізму до монополістичного центр світового економічного розвитку перемістився з Європи в Північну Америку. США розвивалися швидше всіх і виробляли більше всіх. Їхня частка у світовому виробництві постійно збільшувалася. Ще сильніше позиції США зміцнилися після першої світової війни, зокрема за рахунок значних прибутків від постачань країнам Антанти озброєння і боєприпасів. Швидко росло промислове виробництво, інтенсивно розширювався основний капітал, збільшувався експорт. Економічні успіхи послужили народженню теорії "проспериті" - вічного процвітання цієї держави. Однак вона виявилася "великою ілюзією".
Дійсність перекинула ці надії. У 1929 р. вибухнула світова економічна криза, що продовжувався до 1933 р. включно і сильніше усіх вразила саме США.
Криза почалася в Нью-Йорку з краху на фондовій біржі. Він охопив банківську систему, промисловість, сільське господарство.
За своїм характером він являв собою циклічну кризу надвиробництва, коли внаслідок недостатньої купівельної спроможності населення зроблена маса товару не знайшла збуту і виявилася нереалізованою. У підсумку порушився процес суспільного відтворення, розорилися багато торгових і промислових підприємств, транспортні компанії, банки. До 1932 р. промислове виробництво в США скоротилося в цілому на 46%, а по окремих видах продукції значно більше: виробництво чавуна - на 79%, сталі - на 76%, автомобілів - на 80%. З 279 доменних печей у числі діючих залишалося тільки 44 печі", криза викликав масову хвилю банкрутств. За 1929 - 1933 р. потерпіли крах 135 тис. торгових, промислових і фінансових фірм, розорилися 5760 банків. Збитки корпорацій тільки в 1932 р. склали 3,2 млрд. дол. Обороти зовнішньої торгівлі скоротилися в 3,1 рази. Країна була відкинута до рівня 1911 р.
Неминучий наслідок циклічної кризи - погіршення положення трудящих. Різко знизився їхній життєвий рівень. Падіння курсу акцій торкнулося від 15 до 25 млн. американців. Охоплені панікою люди прагнули розміняти банкноти на золото. Росло число безробітних, кілька мільйонів були напівбезробітними. З членами родин безробітні складали майже половину всього населення. Заробітна плата знизилася більш ніж удвічі. Багато хто позбавилися житла, виникли "гуверовські містечка" - поселення безробітних на окраїнах міст, вибудовані із шухляд і будівельних відходів. Населення голодувало - тільки в Нью-Йорку в 1931 р. від голоду загинули 2 тис. чоловік.
2.Аграрна криза.
Промислова криза перепліталася з аграрним. Збір пшениці упав до 1934 р. на 36%, кукурудзи - на 45%. Ціни на сільськогосподарські продукти знизилися на 58%, а більш 40% фермерських доходів йшло на погашення заборгованості і податки. За роки кризи розорилися близько 1 млн. ферм, вони були примусово продані, і фермери позбавилися власності на землю.
Для стримування падіння цін і скорочення пропозиції продуктів на ринок їх знищували - пшеницю спалювали в топках паровозів і пароплавів, молоко з цистерн виливали у водойми, картопляні і бавовняні полючи заливали чи гасом заорювали.
У США в цей період затвердилася філософія "американського індивідуалізму", не державного регулювання економіки, що визнає, його втручання в справи приватного бізнесу, хоча в роки першої світової війни воно застосовувалося. Вступивший у роль президента Герберт Гувер (1874-1964) спочатку обмежився введенням торгового протекціонізму, вважаючи, що криза буде переборена автоматично і країна справиться з ним за 60 днів. У 1930 р. для різкого скорочення ввозу товарів у США був прийнятий високий митний тариф. У відповідь на це інші країни теж підвищили ввізні мита.
Положення в країні погіршувалося - вона була охоплена масовими виступами, організовувалися походи голодних і безробітних у Вашингтона (у 1931-1932 р.), похід ветеранів першої світової війни (1932 р.); фермери Середнього Заходу бойкотували закупівлі сільськогосподарської продукції, противилися примусовому продажу ферм, брали участь у голодних походах. Була створена Національна Рада безробітних. У 1930 р. відбулася загальнонаціональна демонстрація, у якій брали участь 1,2 млн. безробітних. У гірської, текстильної, автомобільної, швацьк галузях розгорнувся страйковий рух. Воно ставало все більш масовим. У 1933 р. чисельність страйкарів перевищила мільйон чоловік.
3. Спроби Гувера здійснити державне кредитування банків.
У цих умовах з метою запобігання банкрутства Гувер з кінця 1931 р. почав спроби державного кредитування банків, промисловості, транспортних підприємств. Для цього була створена Національна кредитна корпорація з капіталом у 3,5 млрд. дол., що у січні 1932 р. була перетворена в Реконструктивну фінансову корпорацію. Для надання допомоги великим фермерам організоване урядове "Федеральне фермерське бюро". Задачі цього бюро полягали в підтримці рівня цін на сільськогосподарську продукцію. Діяльність бюро не увінчалася успіхом і в остаточному підсумку привела до дезорганізації ринку і подальшому руйнуванню фермерів. Соціальні протиріччя продовжували загострюватися. До березня 1933 р. число безробітних досягло 17 млн. чоловік.
У такий спосіб обіцянка Гувера швидко перебороти криза виявилася невиконаним.
4. "Новий курс" Рузвельта.
З 1933 р. президентом США був обраний Франклін Делано Рузвельт (1882-1945). До цього моменту положення в країні було надзвичайним. Для виходу з нього були потрібні неординарні міри. Урядом Рузвельта були здійснені великомасштабні реформи, що ввійшли в історію за назвою "Новий курс Рузвельта".
Незважаючи на те, що "Новий курс" не був заздалегідь обміркованою системою нововведень, він представляє одну з найвідоміших і ефективних реформ у світовій історії. Рузвельтом проведено в життя більше реформ, чим було обіцяно в передвиборній кампанії. Уже 9 березня була скликана спеціальна сесія Конгресу і протягом 100 днів (за 3 місяці) закладені основи політики

 
 

Цікаве

Загрузка...