WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТеорія держави і права → Основні етапи розвитку української державності - Реферат

Основні етапи розвитку української державності - Реферат

процес виявився перш за все в утвердженні гласності і політичного плюралізму, ліквідації ідеологічного і політичного панування компартії в країні. Вперше за 70 років були проведені дійсно демократичні, а не фіктивні вибори в органи державної влади. Активно втілювалася в життя реальна боротьба з величезним бюрократичним управлінським апаратом в центрі і на місцях. Розпочався процес згортання командно-адміністративної системи, ліквідації партійно-радянської номенклатури. Намітився перехід до ринкових економічних відносин.
Конкретним, реальним змістом наповнювався суверенітет України, що у кінцевому рахунку призвело до проголошення у серпні 1991 p. незалежності України.
Здобувши незалежність, народ України розпочав активну діяльність по створенню своєї демократичної правової держави.
16 липня 1990 p. була прийнята Декларація про державний суверенітет України, а 24 серпня 1991 р.- Акт проголошення незалежності України, чим відкрилися широкі можливості для демократичного розвитку України.
Прийняття Основного Закону стало для України закономірним і логічним завершенням непростого процесу творення власної держави. Конституція - це одна з важливіших гарантій її незалежності, справді реформаторської розбудови держави.
Завершено найважливіший етап перехідного періоду. Україна вступає в якісно нову смугу власної історії. В умовах глибокої соціально-економічної і політичної кризи в республіці розпочався і одержав подальший розвиток процес руйнування тоталітарної більшовицької системи і демократизації соціально-економічного та державно-правового ладу. Цей процес виявився перш за все в утвердженні гласності і політичного плюралізму, ліквідації ідеологічного і політичного панування компартії в країні.
Вперше за 70 років були проведені дійсно демократичні, а не фіктивні вибори в органи державної влади. Активно втілювалася в життя реальна боротьба з величезним бюрократичним управлінським апаратом в центрі і на місцях. Розпочався процес згортання командно-адміністративної системи, ліквідації партійно-радянської номенклатури.
Намітився перехід до ринкових економічних відносин.
Конкретним, реальним змістом наповнювався суверенітет України, що у кінцевому рахунку призвело до проголошення у серпні 1991 p. незалежності України.
Здобувши незалежність, народ України розпочав активну діяльність по створенню своєї демократичної правової держави.
Висновки
Історія держави і права України, багатовікової боротьби її народу за створення своєї національної державності показує, що ця боротьба відбувалася у виключно складних умовах. Доводилося постійно протидіяти прагненню агресивних сусідів запровадити на території України колоніальний режим, ліквідувати не тільки паростки української національної державності, але навіть таке державне утворення, як українська козацька республіка і держава Богдана Хмельницького.
Українська національна державність бере початок від могутньої середньовічної східнослов'янської держави - Київської Русі. Ця стародавня державність дала змогу слов'янському етносу динамічно розвиватися у соціально-економічному та політичному аспектах, а християнство об'єднало етнос і в духовній сфері. Було створено розвинену на той час правову систему, яка яскраво висвітлена в унікальній пам'ятці права - Руській правді. Отже, було побудовано цивілізацію, яка ні в чому не поступалася західноєвропейській. Київська Русь була своєрідним містком між Заходом і Сходом. Вона прикрила собою від навали азіатських кочових племен європейські держави. Київська Русь ціною власної державності захистила народи Європи від мон голо-татарської навали.
t з цього часу, протягом століть, в серці українського народу, його душі жила ідея відродження сильної держави.
Ідея розбудови української національної державності розвивалася одночасно із формуванням української народності. Вже Данила Галицького сучасники не без підстав називали "українським королем".
У боротьбі з підступними намірами Литви та Польщі, зазіханнями кримського хана формувалася й міцніла козацька держава - Запорізька Січ. Вона й до сьогоднішніх днів зберігається у пам'яті народній як символ української державності, яскравий взірець української державної ідеї, зразок самореалізації народної волі.
Утвердження української державності супроводжувалося формуванням самобутньої правової системи, яка тривалі роки існувала у формі українського звичаєвого права, втілювалася в нормативних актах місцевих органів влади в Україні, праві місцевого самоврядування, військовому козацькому праві. Про розвиненість українського права свідчать результати кодифікаційних робіт, розпочаті у 30-х роках XVII ст. під час гетьманування Данила Апостола, коли був розроблений ряд оригінальних за формою і змістом пам'яток права, зокрема "Екстракт Малоросійських прав" 1767 p. - збірка нормативних матеріалів державного і адміністративного права та судочинства, "Зібрання Малоросійських прав" 1807 p. - своєрідний проект цивільного кодексу.
Противники української державної суверенності не раз намагалися зруйнувати українську державність. Але народна надія ніколи незгасала. Гетьманування Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, Павла Полуботка, конституція Пилипа Орлика, "Історія Русів", "Товариство об'єднаних слов'ян, Кирило-Мефодіївське братство велетнів національного руху України - Тараса Шевченка, Миколи Костомарова, Пантелеймона Куліша, праці Михайла Драгоманова, Михайла Грушевського, Івана Франка, програмні положення українських політичних партій на початку XX ст. - все це й багато іншого переконливо свідчать про споконвічну надію народу України відродити свою державу. Але російський царат послідовно по-давляв українську національно-державну ідею.
Новий спалах боротьби та, на жаль, тільки тимчасові перемоги у відродженні української національної державності почався післ? Лютневої демократичної революції 1917 p. Важливою віхою на цьому шляху стало проголошення Української Народної Республіки у листопаді 1917 p. Але процес розбудови незалежної демократичної держави був припинений тоталітарним радянським режимом. Сім десятиріч Україна входила до складу колишнього Союзу РСР. її державність в цей період мала переважно формальний характер.Лише у 1991 p. Україна остаточно стала незалежною державою. Перебудовуються державні структури, формується нове де-мократичне право, прийнято Конституцію суверенної України. На політичній карті світу з'явилася нова незалежна країна європейського рівня, визнана майже 140 державами.
Список використаної літератури:
1. Історія держави і права України. В 2-х книгах. - К., 2001.
2. Субтельний О. Історія України.
3. Грушевський М. С. Ілюстрована Історія України. \ на CD-ROM"Антологія історії України"
4. Конституции зарубежных государств.- М.: Изд-во БЕК, 1996 - С.137.
5. Полонська-Василенко Н. Історія України, 1995. - С. 173.
6. Слюсаренко А. Г., Томенко М. В. Історія української конституції, 1993. -
7. Субтельний О. Історія України. - К., 2000.

 
 

Цікаве

Загрузка...