WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТеорія держави і права → Тактика проведення очної ставки - Курсова робота

Тактика проведення очної ставки - Курсова робота

Яктактичний прийом може використовуватися такий прийом як деталізація предмета очної ставки.

Предмет очної ставки доцільно ділити на окремі частини, кожну з яких в свою чергу поділити на декілька питань. Цей тактичний прийом дозволяє чіткіше виділити істотні протиріччя в свідченні, зробити їх наочнішими.

Учасникам очної ставки задаються короткі конкретні питання по спірних обставинах. Це затрудняє несумлінному учаснику можливість видозмінювати свідчення в нюансі, що грає роль у визначенні мотиву довершеного злочину.

Допит учасників на очній ставці потрібно починати з постановки питань,непрямо пов'язаних з головною спірною обставиною. При ретельно продуманій послідовності постановки питань несумлінний учасник затрудняється в наданні помилкових свідчень надалі,оскільки він вже буде пов'язаний правдивим свідченням на початку очної ставки.

Наступним тактичним прийомом є загострення протиріч в свідченні учасників очної ставки по менш значущих спірних обставинах.

Даний тактичний прийом застосовується при провадженні очної ставки між співучасниками злочину. Суть прийому полягає в тому, що слідчий починає очну ставку із з'ясування менш істотних спірних обставин, постановкою питань акцентує увагу особі, яка допитуються на цих протиріччях, поступово все більше і більше загострює їх. У такій обстановці очній ставки особа, яка допитуються всупереч своєму бажанню переходить від обговорення менш важливих спірних питань до більш важливих.

Так, особи, що підозрюються М. і В. заперечували причетність до здійснення грабежу. М. на допиті заявив, що не має нічого спільного з В., оскільки той шахрай. Потім розповів про довершеного В. шахрайстві, що не мала якого-небудь відношення до грабежу.

Між ними була зроблена очна ставка. У ході неї М. повторив раніше дане свідчення. Для В. вони були несподіванкою і настільки обурили його, що він тут же розповів слідчому про довершеного ними грабежу.

До тактичних прийомів відноситься також припинення брехні одного учасника очної ставки з підкресленням правдивості свідчення іншого.

Даний тактичний прийомможе бути рекомендований до застосування, коли по спірних обставинах на початок очної ставки в справі вже є досить достовірно встановлених доказів. У подібних випадках доцільно не давати несумлінному учаснику очної ставки вільно розгортати брехню. При першій же спробі дати помилкове пояснення він повинен бути зупинений і викритий в нещирості. Брехня кладеться край шляхом демонстрації доказів, а також застосуванням інших засобів впливу.

Пред'являючи докази, потрібно звернути увагу несумлінного учасника очної ставки на правильність свідчення іншого учасника, продемонструвати об'єктивність особи, яка добросовісно допитується. Наприклад, вказати наповідомлення добросовісного учасника очної ставки,які свідчать на користь особи, що свідчить помилково. При цьому недопустимо з боку слідчого нетактовна поведінка і тим більше грубість, та погрози.

При проведенні очної ставки використовується прийом використання позитивних сторін особистості несумлінного учасника. Знання позитивних властивостей особистості несумлінного учасника очної ставки може послужити ключем для визначення найбільш доцільного до нього підходу. Підкреслюючи позитивні властивості особи, що свідчить помилково, слідчий може вказати, що у нього ще є можливість виправитися, спокутувати свою провину і стати гідним громадянином нашого суспільства.

Так, у провадженні м. Києва знаходилося кримінальна справа за фактом крадіжки. У здійсненні крадіжки підозрювалися двоє неповнолітніх, 3. і Т. В ході допитів 3. свою провину не визнавав. Інший же учасник крадіжки, Т., в здійсненні крадіжки признався і указав на 3. як на співучасника злочину. Між співучасниками була проведена очна ставка, однак, Т. не зміг своїм правдивим свідченням вплинути на 3. визнати свою провину. Тоді слідчий, добре вивчивши матеріали справи розпізнавши особисті особливості того, що допитується знайшов Інший підхід до неповнолітнього. При формуванні питань він підкреслив властиву неповнолітньому 3. боязливість та скромність, тим самим розташувавши його до себе, І зняв страх свідчити правдиво. Слідчий також дав зрозуміти особі,яка підозрюється 3., що розуміє, що для останнього крадіжка була не закономірністю поведінки, а випадковою помилкою, до якої його підштовхнув інший учасник крадіжки.

Іншим тактичним прийомом є викриття в ході очної ставки симулятивної поведінки особи, яка допитується для отримання від нього правдивого свідчення з спірних питань. Відомі випадки, коли несумлінний учасникочної ставки своїм зовнішнім виглядом і шляхом симуляції хворобливих явищ намагається впливати на особу, що свідчить правдиво, викликати жалість до себе в надії, що той дасть вигідні йому свідчення.

Готуючись до проведення очної ставки, слідчий повинен передбачувати можливість сильного впливу однією особою яка допитується на іншу, і для нейтралізації його вжити відповідних заходів.

Якщо несумлінний учасник не голиться, неохайно одягається, зображає хворого, то слідчий повинен порекомендувати йому опорядитися і тільки після виконання цієї рекомендації провести очну ставку Буває навпаки, один з учасниківочної ставки, розігруючи роль правдивої людини, старається переконати слідчого в тому, що другий учасник очної ставки свідчить помилково, оговорює його. Удавано обурюючись, досить правдиво передає свій стан обурення голосом, мімікою і жестами. Іноді, входячи в роль, що розігрується, починає перегравати і тим самим видає себе.

На подібних очних ставках слідчий повинен бути обережним, обачним, не допускати, щоб її учасники сварилися. Сварка може бути затіяна з метою обману, для узгодження її учасниками свого свідчення. Класти край спробам симуляції треба без зайвої нервозності, не принижуючи честі і достоїнства осіб, що допиту допитуються Слідчий зобов'язаний зберігати абсолютний спокій, всім своїм виглядом демонструючи упевненість і зібраність. Коли обидва учасники очної ставки упевнено свідчать взаємовиключаючи, слідчий повинен уважно спостерігати за всіма нюансами їх поведінки, а, запідозривши симулятивну поведінку одного з них, викрити його. Слідчий, пред'являючи симулянту докази, задаючи несподівані питання, змушує його перемкнути свою увагу на зміст свідчення І тим самим втрачати контроль над своєю поведінкою.

Викриття симулятивної поведінки несумлінного учасника очної ставки може бути мотивом до дачі ним правдивого свідчення по спірних обставинах.

До тактичних прийомів, що використовуються при проведенніочно: ставки, відноситься маскування мети очної ставки. Цей тактичний прийом застосовується, коли слідчий заздалегідь знає, що несумлінний учасник очної ставки не збирається свідчити правдиво, а, зрозумівши мету очноїставки, буде намагатися зганьбити свідчення іншої особи, яка допитується, або створювати нову брехню.

У таких випадках для маскування мети очної ставки доцільно ставите: особі, яка допитується питання врозбивку: непомітно для ЇЇ учасників переводити розмову від з'ясованих неістотних спірнихпитань до істотних. Чергування таких питань може проводитися неодноразово, в одних випадках плавно, в інших - несподівано. У несумлінного учасника притупляється пильність. Легко вступаючи в обговорення неістотних спірних обставин, вінчасто переносить свою активність і в сферу з'ясування істоти важливих питань, свідчуючи по них достовірно.

Наступним тактичним прийомом є створення враження, що один співучасник повністю признався з здійсненні злочину [36, с. 196].

Маючи в своєму розпорядженні правдиве свідчення одного з учасників злочинної групи за яким-небудь фактом злочинної події, слідчий проводить йому очну ставку з обвинуваченим, що свідчить помилково. Предмет такої очної ставки повинен бути суворо обмежений з'ясуванням лише цього епізоду. Твердо відстоючуючи на очній ставці правдиве свідчення по такому епізоду, співучасник може тим самим створити у несумлінного обвинуваченого враження,що ніби розказав слідчому і про інші епізоди злочину.

При проведенні очної ставки використовується такий тактичний прийом як уповільнений темп очної ставки [26, с. 341].

На очній ставці по спірних обставинах несумлінний учасник іноді прагнесвідчити якнайшвидше, звільняючись загальними фразами для: того, щоб відхилитися від відповідей на питання слідчого, непомітно для нього "проскакати" ті деталі події, які він не бажає детально освітлювати. До таких прийомів вдаються як несумлінні свідки (потерпілі), так і досвідчені злочинці.Вони, готуючись до очної ставки,заздалегідь продумують свою поведінку івідповіді на всілякі питання слідчого та іншого учасника очної ставки.

Темп таких очних ставок доцільно сповільнити постановкою деталізуючих, доповнюючих, контрольних питань по кожній спірній обставині, оголошенням найбільш важливого свідчення добросовісного учасника (після запису їх в протокол), що надасть додатковий психологічний вплив на того, що несумлінно свідчить надопиті. Якщо несумлінний учасник сам собі суперечить, доцільно оповістити в цій частині його свідчення на попередніх допитах і зажадати пояснень. Темп очної ставки може бути уповільнений пред'явленням доказів, повторнимрозглядом спірних питань і т, п. Слідчий повинен активно контролювати свідчення особи, яка несумлінно допитується, не давати можливості йти в сторону від докладного освітлення поставлених йому питань.


 
 

Цікаве

Загрузка...