WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТеорія держави і права → Тактика проведення очної ставки - Курсова робота

Тактика проведення очної ставки - Курсова робота

Пред'явлення доказів наростаючою силою поступово розхитує установку несумлінного учасника очної ставки на надання ним помилкових свідчень, ставлять його перед неминучістю визнати дійсні факти.

Вирішальний (самий вагомий) доказ пред'являється особі яка допитується, і що не має стійкої установки на надання помилкових свідчень, а також коли його установка на брехню в ході слідства сильно похитнена.

Даний спосіб пред'явлення доказів може дати позитивний результат при наявності ряду умов.

По-перше, несумлінний учасник очної ставки повинен усвідомлювати неспростовність пред'явленого доказу. Тому необхідно визначити, який з доказів може найбільш сильно вплинути на несумлінного учасника очної ставки. Такий вплив на несумлінну особу, як правило, мають докази, що викликають сильні емоційні переживання або прямо підтверджують головний факт розслідуваного злочину. Аналіз поведінки передбачуваних учасників очної ставки і даних,що є з справі дозволяє судити про те, якому доказу вони надають значення неспростовного.

Наприклад, особі, що підозрюється, заперечуючи на допитах факт вбивства, постійно акцентує увагу слідчого на тому, що пістолета у нього немає і він ніколи його не тримав в руках. Однак пістолет був виданий слідчому родичами особи, яка підозрюється у скоєні вбивства. Виявлені на пістолеті відбитки пальців, за даними дактилоскопічний експертизи, належать особі, що підозрюється у скоєні вбивства. У цьому випадку слідчий може передбачити, що пред'явлення на очній ставці вказаних доказів буде мати належний психологічний вплив на підозрюваного.

По-друге, до пред'явлення викриваючого доказу несумлінний учасник очної ставки не повинен здогадуватися про наявність його в розпорядженні слідчого. У процесі розслідування іноді доцільно спеціально підтримувати упевненість несумлінного учасника очної ставки в тому, що в справі немає того доказу, що може повністю викрити його у скоєні злочину. Маючи, наприклад, в своємурозпорядженні пістолет, слідчий може поцікавитися у обвинуваченого, який він марки, яким чином був придбаний, де знаходиться в цей час[31, с. 346].

Недопустимо, однак, для досягнення поставленої мети вдаватися до обману особи, що допитується, спотворювати істинні факти. Необхідно, щоб пред'явлені докази знаходилися в зв'язку з одним з спірних питань, які розглядаються на очній ставці. До моменту пред'явлення вирішального доказу впливаюча сила правдивого свідчення добросовісного учасника очної ставки з цього питання повинна досягнути найвищої межі. Постановкою питань доцільно збудити такий психологічний стан несумлінного учасника очної ставки, який забезпечив би найбільш емоційне сприйняття об'єкта, який пред'являється.

По-третє, вирішальний доказ пред'являється несумлінному учаснику очної ставки несподівано. Коли зібраних доказів досить для того, щоб вважати провину обвинуваченого доведеною і розголошування даних, що є в справі не може вплинути негативним чином на подальше розслідування злочинів, можна пред'явитиодночасно всю сукупність доказів несумлінному учаснику в кінці очної ставки. Звичайно це переконає обвинуваченого в тому, що слідчому у справі все вже відомо і подальша завзятість в запереченні своєї провини марна.

При провадженні очної ставки між особами, обидві з яких свідчать явно помилково, можуть пред'являтися докази, що спростовують свідчення щодо обох допитуваних.Тут суперечність помилкового свідчення обох учасників в сукупності з пред'явленими доказами повинна бути використана для посилення психологічноговпливу на обох учасників очної ставки з метою отримання від них правдивогосвідчення.

Іноді на очній ставці добросовісний учасник в підтвердження свого свідчення посилається на відомі слідчому доказу і пред'являє їх особі, що свідчить помилково. Це має на несумлінного учасника найбільш сильну психологічну дію.

Іншим тактичним прийомом, який може бути використаний при проведенні очної ставки, є проведення очної ставки в поєднанні з допитом.У процесі допиту іноді може виникнути необхідність негайного проведення з особою яка допитується однієї, або навіть декілька очних ставок [29, с. 138].

Провадження очної ставки в ході допиту повинне бути тактично доцільним: та заздалегідь передбаченим і ретельно підготовленим. Заздалегідь знаючи, які обставини несумлінна особа буде заперечувати в ході допиту, необхідно запрошувати свідків, що свідчили по них правдиво. Вживаються заходів до того, щоб викликані на очку ставку свідки не мали можливості спілкуватися між собою. Потім слідчий приступає до допиту несумлінної особи.Як той, що тільки допитаний дає свідчення, які суперечать свідченню одного з викликаних свідків, і слідчий вичерпуєвсі можливості їх вирішення шляхом постановки питань і пред'явлення доказів, допит уривається для провадження між ними очної ставки. Після очної ставки допит несумлінної особи продовжується. Якщо цяособа буде свідчити помилково по наступному епізоду, допит його знову переривається для проведення наступної очної ставки і т. д. Пред'явлення доказів і проведення в ході допиту декількох очних ставок не залишає несумлінній особі надії на те, що воно зможе відстояти своє помилкове свідчення. Проведення допиту в поєднанні з очною ставкою різко підвищує ефективність названих слідчих дій [26, с. 206].

Після очної ставки може бути проведений допит одного або обох її учасників, навіть якщо істотні протиріччя в їх свідченні залишилися не усуненими. Ефективність такого допиту обумовлюється наступними чинниками:

  • очна ставка має на її учасників сильний психологічний вплив, коливаючи установку на надання помилкових свідчень;

  • дозволяє глибше вивчити особистість допитуваних, виявити такі індивідуальні психологічні, моральні властивості, які не виявлялися в процесі розслідування раніше; слідчий може зрозуміти причину походження істотних протиріч в свідченні, розібратися, хто з учасників і в якому обсязі свідчить достовірно, з'ясуватидію на кожного з них того або іншого тактичного прийому.

Проводячи услід за очною ставкою допит, слідчий має можливість скоректувати тактику проведення цієї слідчої дії і добитися позитивногорезультату.

Якщо той, що допитується несподівано змінив правдиве свідчення на помилкові внаслідок боязні з боку другого учасника, то в такій ситуації рекомендується з'ясувати причини надання помилкових свідчень, як в ході очної ставки, так і на допиті, що проводиться з нею. Знаходячись під час домиту віч-на-віч зі слідчим, той, що допитується психологічно легше розкриває причини зміни свідчення. Якщо один з тих, що допитуються на очній ставці знаходився в сильно збудженому або пригніченому стані, йому необхідно дати час опам'ятатися і тільки потім допитати.

Проміжок часу між очною ставкою і допитом повинен визначатися слідчим з ситуації, що склалася, сили впливу очної ставки на її учасників. Тривала відстрочка в проведенні допиту небажана, оскільки вплив очної ставки на її учасників поступово слабшає.

Наступним тактичним прийомом є використання "слабих місць" психіки несумлінного учасника очної ставки.

Під „слабими місцями" звичайно розуміються такі якості і схильності несумлінного учасника очної ставки, як приступи меланхолії, частий самоаналіз, підвищеназапальність, зарозумілість, скептицизм, пихатість і т. п. Вміле використання їх при провадженні очної ставки приводить до отримання правдивого свідчення.

Наочним прикладом використання в ході очної ставки зарозумілої поведінки однієї з її учасників може служити випадок, описаний Н.В. Бахаревим [23, с. 234].

У справі про розкрадання був арештований керівник харчового заводу. Співучасником злочину був службовець того ж підприємства.На допитах він свідчив відносно керівника викриваючи його у скоєні злочину. Вважаючи, що керівник заводу його недооцінює, службовець виразив бажання свідчити правдиво йому в обличчя. Коли на очній ставці особі, яка допитується, були поставлені перші питання, керівних заводу тут же ухвалив рішення свідчити без проведення очної ставки. Очна ставка була перервана. Пішов негайний допит, в ході якого керівник заводу став свідчити правдиво. На питання, чому вирішив свідчити так, заявив, що було б не на його рівні, якби він дозволив себе викривати нижче стоячому по службі співучаснику.

Особа, що здійснила тяжкий злочин вперше, довгий час знаходиться в пригніченому психічному стані. Воно перебільшує знання слідчого про злочин, значення доказів, що є в справі. Переживання злочинця можуть бути посилені шляхом проведення очних ставок з родичами та товаришами потерпілого.

Несумлінний учасник, побачивши моральні страждання родичів і друзів потерпілого, може прийти до висновку про необхідність відмови від брехні. Неодмінною умовою проведення таких очних ставок повинно бути наявність істотних протиріч в свідченні раніше допитаних осіб.


 
 

Цікаве

Загрузка...