WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТеорія держави і права → Тактика проведення очної ставки - Курсова робота

Тактика проведення очної ставки - Курсова робота

Наступним тактичним прийомом, що використовується при проведенні очної ставки, є форсований темп очної ставки.

Коли несумлінний учасник очної ставки бариться, подовгу готує свої відповіді, підганяє їх під своє раніше дане свідчення, постійно перепитує, відволікає увагу слідчого від цікавлячих питань сторонніми міркуваннями, темп постановки що допитується питань необхідно підвищити.

Очну ставку потрібно активно провести у формі запитань-відповідей. Форсований темп очної ставки тримає особу, що несумлінно допитується в напруженні. Він вимушений або говорити правду, або нашаровувати нову брехню. Експромтомскладене помилкове свідчення звичайно легко слідчим спростовуються.

Якщо відомо, що той, що несумлінно допитується буде затягувати відповіді, для участі в очній ставці слідчий може запросити іншого слідчого, або працівника міліції. Сформульовані питання до тих,що допитуютьсярозподіляються між слідчим і його помічником. За допомогою швидкої, почергової постановки питань особам, які допитуються вони підтримують високий темп очної ставки.

Тактичні прийоми мають ряд особливостей у разі проведення повторної очної ставки.Очна ставка вважається повторною, якщо вона проводиться впроцесі розслідування справи другий раз з одними і тими ж учасниками, по спірних обставинах, що раніше з'ясовувалися.

Повторна очна ставка проводиться,, якщо один з її учасників змінив свою позицію по спірних обставинах або в процесі розслідування здобуті нові дані,підтверджуючі або що спростовують свідчення одного з її учасників [25, с. 267]. Повторна очна ставка повинна проводитися з дотриманням всіх встановлених карно-процесуальним законом правил. Недопустимо, щоб повторна очна ставка починалася пропозицією учасникам підтвердити або повторити своє колишнє свідчення. Допущені раніше прорахунки повинні бути враховані.У практиці зустрічаються часті випадки успішного проведення повторних очних ставок.

З органів міліції в прокуратуру була передана кримінальна справа по обвинуваченню Т. в розкраданні з будівництва сантехніки на суму 190 тисяч гривень. Слідчий, що прийняв справу, уважно вивчив матеріали, що були в нього.

Було встановлено, що батько і син Т. заперечують факти здійснення розкрадання.

Свідки 3. і Д. показали, що вони бачили, якТ. вивантажували з машини в своєму дворі бухти декількох раковин; свідок М. заявив, що Т. просив знайти йому покупців на сантехніку. Проведені працівниками міліції очні ставки між Т. і вказаними свідками не дали позитивних результатів.

Слідчий прокуратури звернув увагу на те, що проведення очних ставок малоформальний характер (між очними ставками був значний розрив у часі, свідчення учасників не деталізувалося, не були використані всі доводи, які приводилися свідками на допитах і ухвалив рішення провести повторні очні ставки. До очних ставок свідки були детально передопитанні, в ході яких вони свідчили по-новому.

Повторні очні ставки проводилися в заздалегідь певній послідовності, свідчення учасників деталізувались, зіставлялись. У підтвердження свого свідчення свідки повідомили нові дані.

Ретельна підготовка І уміле проведення повторних очних ставок дали позитивний результат: Т. призналися в здійсненні розкрадання, показали свої гаражі, де була схована сантехніка.

Іноді доцільне застосування такого тактичного прийому як формування у несумлінногоуявлення про обізнаність слідчого, що допитується шляхомпроведення серії очних ставок.

Залишаючи несумлінного учасника в невіданні відносно меж своєї обізнаності, слідчий може поступово проводити очні ставки з декількома особами.Зіткнувшись декілька разів з викриттям брехні добросовісними учасниками очних ставок, той, що несумлінний вимушений буде змінити свою позицію. У нього складається враження про докладну обізнаність слідчого по всіх обставинах справи. Томливе очікування чергового викриття на очній ставці тримає його внапруженні, і він приходить до висновку про некорисністьподальшого відстоювання помилкових тверджень.

У справі про збут украдених дорогоцінних виробів Д. відмовився повідомити, кому продавав товар. Маючи в своєму розпорядженні свідчення: п'яти свідків, що купили у підозрюваного Д. крадені дорогоцінні вироби, слідчий обрав наступну тактику проведення очних ставок: підозрюваний допитувався по вже відомому епізоду продажу товару, після чого відразу проводилася очна ставка з покупцем, потім Д. пояснювалося, що на наступний день буде продовжена робота по наступному епізоду.

Після проведення третьої очної ставки Д. заявив про своє бажання добровільно розказати про інші випадки збуту украдених дорогоцінних виробів. При допиті він також вказав на осіб, від яких регулярно отримує дорогоцінні вироби для збуту.

Одним з прийомів, що застосовуються при проведенні очної ставки, є проведення очних ставок наростаючої сили.

Досить часто слідчий отримує можливість провести серію очних ставок між тим, що несумлінно допитується, з одного боку, і іншими учасниками, з іншого. У такій ситуації важливо правильно встановити черговість проведення очних ставок між несумлінним учасником і особами, що свідчить правдиво. Вирішуючи дане питання, потрібно враховувати важливість істотних протиріч усвідченні учасників очних ставок. Щоб мати на того, який несумлінно допитується наростаючий психологічний вплив, очні ставки проводяться від менш важливих до більш важливих [26, с. 341].

У справі про вбивство А. Підозрюваний Р. на допиті заявив, що він в день вбивствана рибалку не ходив, в його господарстві човна і вудок немає, тим самим заперечуючи свою присутність на місці випадку і можливе здійснення вбивстваА. Свідок В. повідомив, що Р. за декілька днів до вчиненого вбивства заїжджав до нього на дачу з проханням позичити йому вудку і човен для рибалки на вихідних.В., відмовив, оскільки човен був несправний, а вудки він не знайшов.

Іншийсвідок М. повідомив, що Р. позичив у нього човен напередодні загибелі А., а повернув наступного дня. Свідок Д. бачив Р. на березі ріки,а також бачив машину А,, який також приїхав на рибалку. Жінка Р. показала, що чоловік вранці пішов на рибалку і повернувся увечері. Нічого їй не пояснивши, він поламав щойно куплені вудки і спалив. Через декілька днів він їй признався, що утопив А.

Маючи в своєму розпорядженні таке свідчення свідків, підозрюваного Р.,слідчим були організовані очні ставки з В., потім з М., потім з Д., і нарешті з дружиною. Вибрана послідовність виробництва очних ставок дозволила слідчому поступово нарощувати впливаючу силу свідчення добросовісних свідків. На очній ставці з дружиною Р. зізнався в здійсненні вбивства і розповів подробиці трагедії

Наступним тактичним прийомом є проведення очної ставки впоєднанні з пред'явленням для пізнання.

У слідчій практиці нерідко виникають ситуації, що вимагають обов'язкового виробництва перед очною ставкою пред'явлення для впізнання.

Г.І. Кочаровпропонує впізнання проводити коли: той, що допитується заявляє, що людина, яку він бачив або голос якої чув у зв'язку з подією злочину, йому до цієї події відомий не був; допитуваний, хоч і стверджує, що людина, яку він бачив або голос якого чув у зв'язку з подією злочину, є йому знайомим, але названа особа, яка допитується це знайомство заперечує; допитуваний стверджує, що людина, яку вік бачив або голос якого чув в зв'язку з подією злочину, йому добре знайомі, але разом з тим, прізвище або ім'я цієї людини називає неправильно або інакше, чим її назвала людина, про яку показував допитуваний.

Успішне впізнавання особи, що впізнає пред'явленої особи надає на останнього сильний психологічний вплив, створює сприятливі умови для проведення потім очної ставки. У цьому випадку очна ставка повинна слідувативідразу ж за пред'явленням для впізнання. Ще більше психічний вплив на того, що несумлінно допитується надає проведення з ним серій наступних один за одним впізнань і очних ставок.

Вищеперелічені тактичні прийоми проведення очної ставки є найбільш оптимальне рішення при її проведенні для викриття помилкового свідчення.

3.2. Тактичні прийоми при проведені очної ставки за участю неповнолітніх

У разі участі в очній ставці неповнолітніх належить керуватися тими статтями КПК України, які регламентують їх допит. З урахуванням віку неповнолітніх і особливостей їх психіки в законі передбачені додаткові процесуальні гарантії, що забезпечують отримання від них правдивого і повного свідчення, а також що полегшують контакт з неповнолітніми. Немає ніяких підстав робити виключення із загального правила про допит неповнолітніх для їх допиту на очній ставці.

Дія статей карно-процесуального кодексу України, що регламентують порядок допиту неповнолітніх свідків (потерпілих) іщо передбачають участь в допиті педагогів, близьких родичів або законних представників неповнолітніх (ст. 168 КПК України), а також участь адвокатів неповнолітніх обвинувачених в слідчих діях (ст. ст. 44 І 45 КПК України), розповсюджується також і на очну ставку.

Ухвалюючи рішення про проведення очної ставки з участю неповнолітніх (особливо малолітніх), слідчий передусім повинен враховувати особливості їх психіки івплив цих особливостей на хід і результати очної ставки. Крім пропусків в сприйнятті, запам'ятовуванні і відтворенні спірних обставин, для неповнолітніх в більшості випадків характерна відсутність життєвого досвіду, що є важливою умовою правильного розуміння подій.


 
 

Цікаве

Загрузка...