WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТеорія держави і права → Розкриття злочину - Курсова робота

Розкриття злочину - Курсова робота

Учасники огляду місця події. Відповідальним за проведення огляду є слідчий. Він організовує і координує дії всіх учасників огляду. Без його дозволу ніхто не має права пересуватися по території, що оглядається, брати в руки предмети, проводити дії, що порушують обстановку. Прокурор або начальник слідчого відділу має право оглядати місця події самостійно. Проте якщо вони присутні при огляді, що проводиться слідчим, то не повинні допускати дріб'язкову опіку, підміняти слідчого, обмежувати його процесуальну самостійність. Слідчий оглядає особисто сам і заносить в протокол тільки ті дані, які є результатом його власних спостережень. Працівники міліції забезпечують охорону і підтримку порядку на місці події, надають слідчому допомогу у встановленні свідків і очевидців, забезпечують прочісування місцевості, беруть участь в пошуку слідів і об'єктів за межами меж огляду. За дорученням слідчого або ж за своєю ініціативою з відома слідчого застосовують службово-розшукового собаку. Використовуючи дані огляду місця події, оперативні працівники міліції вживають заходів до виявлення і встановлення винні, викраденого, знарядь злочину, встановленню особи непізнаного трупа.

Умовою ефективної взаємодії слідчого і оперативних працівників міліції в ході огляду є постійний обмін інформацією, обговорення фактичних даних, отриманих в ході огляду, і його результатів.

Для забезпечення охорони місця події, прочісування місцевості, виявлення очевидців і свідків і в цілях рішення інших задач можуть притягуватися представники громадськості.

Як поняті підбираються особи, не зацікавлені в результаті справи, здатні через свій інтелектуальний рівень і фізичні можливості (зору, слуху) сприймати і розуміти всі вироблювані в ході огляду дії. В складних ситуаціях для участі в огляді притягується не дин, а декількох фахівців, компетентних в різних областях знання.

Участь потерпілого в огляді місця події звичайно необхідна, коли він може повідомити дані, що дозволяють правильно провести огляд і оцінити його результати, наприклад він може уточнити місце посягання, показати звідки злочинці прийшли і в яку сторону сховалися, і т.д. Його пояснення дозволяють уточнити і розширити межі огляду, провести пошук слідів і інших об'єктів більш цілеспрямовано. Проте до початку огляду треба зафіксувати повідомлені потерпілі інформацію, щоб потім мати нагоду перевірити, наскільки ці дані відповідають матеріальній обстановці.

Участь в огляді свідків і осіб, що першими знайшли злочин, допоможе уточнити зміни, які були внесені в матеріальну обстановку при ліквідації наслідків відбувся і у зв'язку з іншими обставинами, а також провести огляд з урахуванням відомостей, повідомлених цими особами. Щоб не допустити розголошування даних, отриманих в процесі огляду, у понятих, свідків, потерпілих, фахівців і інших осіб, що брали участь або присутніх при проведенні слідчої дії, відбирається підписка з попередженням про відповідальність.

Ефективність огляду значною мірою залежить від загальної професійної і організаційно-технічної підготовки слідчого. Слідчий повинен бути готовий до огляду в утруднених умовах (вночі, в дощ, сніг, сильний вітер) і при цьому зберігати протягом довгого часу творчу працездатність, бути уважним і зібраним, щоб не упустити жодної обставини або факту, що має значення для встановлення істини. Професійна готовність слідчого включає високорозвинуту здібність до спостереження, уміння на основі знання типових способів здійснення і заховання злочину, різних прийомів злочинця помічати в обстановці події головне, виділяти найзначущіші деталі і ознаки, розкривати суперечливі елементи, знаходити інсценування.

Матеріально-технічне спорядження слідчого повинне відповідати конкретним умовам, в яких йому належить працювати. Захищаючі від дощу і вітру плащ, чоботи, зручний теплий одяг дозволять понизити вплив несприятливих погодних умов. Необхідні спеціальні освітлювачі, достатньо сильний електроліхтар для роботи в нічних умовах і при недостатньому освітленні, портативна відеокамера, диктофон, фотоапарат з лампою-спалахом і іншими обладнаннями для оперативної і точної фіксації обстановки і окремих об'єктів, спеціальні пошукові і аналітичні прилади для виявлення, фіксації і вилучення різних слідів, прихованих і малобачимих об'єктів і мікрочастинок (щуп, трал, металошукач, прилади для пошуку трупа, ЕОП, ОЛД-41 і інші науково-технічні засоби).

Огляд місця події підрозділяється на наступні чотири стадії: підготовчу, орієнтуючу, детального дослідження, заключну.

Підготовча стадія. В цій стадії основною задачею слідчого є інформаційно-тактичне і матеріально-технічне забезпечення виїзду на місце події. Треба отримати можливо більш повну інформацію про те, що відбулося і умовах, в яких належить працювати. Слідчий перш за все переконується в тому, що вжиті всіх невідкладних заходів до усунення і запобігання шкідливих наслідків події, необхідну допомогу потерпілим надана, надійна охорона місця події, недоторканність і збереження слідів забезпечена. У разі неналежного або недостатнього характеру вжитих заходів слідчий робить відповідні розпорядження працівникам міліції, представникам адміністрації підприємства, іншим посадовцям (наприклад, викликає швидку допомогу, аварійну бригаду і т.п.).

Далі слідчий уточнює, які фахівці і інші особи будуть необхідні для якісного проведення огляду, і вживає заходів до їх виклику. До виїзду перевіряється наявність в чемодані необхідних для роботи науково-технічних засобів, бланків, паперу і т.п. Слідчому треба узяти з собою запасні фотокіноплівки (відеокасети), магнітну стрічку, пакувальні матеріали і ті прилади і засоби, які можуть знадобитися додатково з урахуванням конкретної ситуації. В цей же період розв'язується питання про виклик кінолога із службово-розшуковим собакою.

Інформація, що міститься в первинному повідомленні, не завжди достатня для повної і ясної думки про те, що відбулося. В найпершому наближенні слідчий намагається в думках змоделювати хоча б в загальному вигляді характеристику події, матеріальну обстановку і наслідки якого належить вивчити на місці події. Первинна модель порівнюється з наявними рекомендаціями по пошуку слідів, вивченню механізму злочину, алгоритму дій, тобто чіткої послідовності робочих операцій в аналогічних ситуаціях. Відповідно слідчий намічає попередню програму пошукових дій, ті конкретні задачі, які належить вирішити в першу чергу.

Після прибуття на місце події слідчому потрібно особисто самому переконатися в тому, що всіх невідкладних заходів по ліквідації наслідків події вжиті, допомогу потерпілим надана. При необхідності вживаються додаткових заходів до забезпечення охорони місця події, видалення сторонніх і збереження слідів.

Слідчий перевіряє явку учасників огляду, якщо поняті не підібрані або ж виникає, судячи з ситуації, потреба в іншого роду фахівцях, забезпечує їх виклик.

Орієнтуюче дослідження. Перед оглядом від працівників міліції, очевидців і осіб, що першими знайшли подію, потрібно отримати коротку інформацію про те, що ж відбулося, хто до того, що відбулося може бути причетний, які конкретні заходи намічені і проводяться по встановленню винні, їх розшуку і затриманню. Особливо важливими для майбутнього огляду є відомості про зміни, які були внесені в обстановку до приїзду слідчого (при наданні допомоги потерпілим, ліквідації наслідків події і т.п.), а також дані про те, де і які сліди і об'єкти, що мають доказове значення, вже знайдені або можуть бути знайдений. Очевидці і інші особи опитуються поодинці, що повідомляється ними інформацію доцільно записати на диктофон.

Орієнтуюча стадія огляду завершується загальним оглядом місця події - своєрідною рекогносцировкою на місці, коли слідчий обходить або оглядає місце події по можливості з різних сторін, оцінює найраціональніші підходи до нього, визначає оптимальні межі території, що підлягає огляду. В межі дослідження включається не тільки місце, де з очевидністю знайдені ознаки події, але і сусідні ділянки і приміщення, а також об'єкти-орієнтири, що дозволяють зафіксувати розташування місця події на місцевості (стовпи, розвилка доріг, дерева і т.п.).

Орієнтуючись на місці, слідчий вивчає і фіксує (шляхом орієнтуючого і оглядового фотографування, записів в протоколі або чорнових нарисах, планах, схемах) обстановку в цілому, визначає взаємне розташування, взаємозв'язок основних об'єктів навколишньої місцевості або приміщень (рельєф місцевості, підходи і виходи до місця події, сусідні приміщення, горища, підвали, надвірні споруди і ін.). В процесі орієнтуючого дослідження можуть бути отриманий відповіді на питання: звідки можна було бачити або чути, як відбувалася подія, чи міг злочинець пройти на місце події непоміченим, де за межами місця події могли залишитися його сліди. Якщо в оперативну групу включений кінолог, то разом з ним слідчий вибирає ту ділянку місця події, де застосування службово-розшукового собаки найбільш ефективно і буде пов'язаний з мінімальним ризиком втрати слідів.


 
 

Цікаве

Загрузка...