WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТеорія держави і права → Види норм права - Реферат

Види норм права - Реферат

(закон громадянства та ін.);
- "закону місцезнаходження речі";
- "закону, вибраного особами, що вступають в угоду";
- "закону місця вчинення акта" (закон місця вчинення договору; закон місця вчинення угоди; закон місця вчинення зобов'язання; закон місця вчинення правопорушення, закон суду та ін.).
Покажемо всі види норм права на схемі:
Види норм права
Регулятивні: Охоронні:
дозвільні (що надають правомочності); заборонні зобов'язувальні.
Структура норми права і норми-розпорядження
Структура, або внутрішня форма норми права - це внутрішня побудова норми права, яка виражається у її поділі на складові елементи, пов'язані між собою.
Елементи норми права:
Гіпотеза
(припущення)
- частина норми, яка вказує, за яких обставин норма вступає в дію. Відповідає на запитання: Де? Коли? У якому випадку? При яких умовах? Диспозиція
(розпорядження)
- частина норми, у якій формулюється саме правило поведінки, права і обов'язки Санкція
(стягнення)
- частина норми, яка встановлює заходи (вид та обсяг) державного примусу, застосовувані у разі її порушення
Елементи класичної моделі норми права можна умовно змалювати за допомогою такої схеми: "якщо - то - а у противному разі" або "якщо -то-а інакше".
Приклади.
№ 1. "Якщо продавець оформляє договір купівлі-продажу (гіпотеза), то він зобов'язаний при оформленні договору попередити про право третіх осіб (диспозиція), інакше до нього застосовуватимуться засоби впливу, спрямовані на захист прав покупця (санкція)".
№ 2. Якщо адвокату у зв'язку з виконанням їм своїх професійних обов'язків стали відомі дані попереднього слідства (гіпотеза), то адвокат зобов'язаний не розголошувати їх без згоди слідчого або прокурора (диспозиція), а у противному разі адвокати, винні у розголошенні даних попереднього слідства, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством (санкція).
№ 3. (Ст. 364 КК України): "Зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з корисливих мотивів чи в інших особистих інтересах, використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби (диспозиція), якщо воно заподіяло істотну шкоду охоронюваним законом інтересам або правам, свободам та інтересам окремих громадян, або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, (гіпотеза), - карається виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців. або обмеженням волі на строк до трьох років, із позбавленням права мати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років (санкція)".
На відміну від класичної (її називають логічною нормою), що має трьохелементну структуру, частіше використовується норма-розпорядження, що складається з двох елементів:
У регулятивних нормах В охоронних нормах
гіпотеза диспозиція 1 гіпотеза
У кримінально-правовій нормі називається той чи інший злочин і вказуються його основні ознаки. Одні вчені називають це диспозицією, інші - гіпотезою. Для компетентних правозастосовних органів держави це - гіпотеза. Диспозицією вона є для громадян.
диспозиція санкція
Елементи норми-розпорядження можна розташувати за схемою "якщо - то".
Норма-розпорядження - це цілісне, логічно і граматично вивершене імперативне судження загального характеру, формально закріплене в тексті нормативно-правового акта. Норма-розпорядження, як правило, відповідає структурній первинній частині тексту нормативного акта (статті, пункту, абзацу статті тощо). Можлива і наявність кількох нормативних розпоряджень в окремих частинах або абзацах. Розривання норми-розпоря-дження на частини між статтями, пунктами статті тощо виключається. Спеціалізовані норми, як правило, є нормами-розпорядженнями.
Наприклад, ст. 10 Закону України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянину незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду" є нормою-розпорядженням: "Якщо громадянин у зв'язку з незаконним засудженням був позбавлений військових або інших звань, а також державних нагород, йому відновляються звання і повертаються нагороди".
Слід пам'ятати, що не завжди норма права має двосторонній зобов'язуючий характер. Не обов'язково в її структурі присутні всі елементи: гіпотеза, диспозиція, санкція. Наприклад, конституційно-правові норми мають у своїй структурі, як правило, одну диспозицію, рідше - гіпотезу і диспозицію, в окремих випадках - і санкцію. Норми, що передбачають адміністративну відповідальність, часто у своїй структурі не містять гіпотези, що пояснюється їхнім відсильним характером. Санкція також не є обов'язковим структурним елементом адміністративно-правової норми.
Частина кримінальної норми, яка є диспозицією для громадян (заборона чинити небезпечні дії), одночасно є гіпотезою для держави і державних органів, що розглядають справи про вчинення злочину. Кримінально-правова норма як норма поведінки звернена до всіх індивідів до вчинення злочину, як норма правосуддя - до учасників процесу після вчинення злочину, як пенітенціарна (виправна) норма - до караного.
Слід звернути увагу на особливості структури процесуальних норм. Маючи тричленну структуру, як і норми матеріального права, вони визначаються гіпотезою, диспозицією і санкцією норм матеріального права і є формами їхньої реалізації. Обставини реалізації гіпотези, диспозиції, санкції матеріальної норми можуть стати умовами гіпотези процесуальної норми. Норма матеріального права як би "є присутньою" у гіпотезі процесуальної норми.
Класифікація структурних елементів норми права за ступенем визначеності та складом
Дамо деякі пояснення структурним елементам логічної норми права і наведемо їх класифікацію.
За ступенем визначеності змісту гіпотези, диспозиції, санкції можуть бути:
o абсолютно-визначені,
o відносно-визначені,
o альтернативні.
Гіпотеза надає рух юридичній нормі. За допомогою гіпотези абстрактний варіант поведінки "прив'язується" до конкретного життєвого випадку, до конкретної людини, часу і місця. Призначення гіпотези - визначити сферу і межі регулятивного дії диспозиції і правової норми.
Наприклад, у відповідності з законодавством прошлюб і сім'ю для одруження необхідна взаємна згода осіб, що одружуються, і досягнення ними шлюбного віку. Лише за наявності зазначених обставин (позитивна гіпотеза) норми діятимуть. Але дія норми, що розглядається, зв'язується і з іншими обставинами: відсутністю вже зареєстрованого шлюбу, а також визнаної судом недієздатності внаслідок душевної хвороби або слабоумства (негативна гіпотеза).
В абсолютно-визначеній гіпотезі вичерпно визначаються обставини, з наявністю або відсутністю яких пов'язується чинність юридичної норми. Наприклад, кримінально-процесуальне законодавство встановлює вичерпний перелік обставин (умов), за яких вирок суду повинний бути безумовно скасований: якщо вирок винесено незаконним складом суду, або порушена таємниця наради судів, або вирок не підписаний будь-ким із суддів та ін. Тут - абсолютно-визначена гіпотеза.
Відпоєно-визначена гіпотеза не містить достатньо повних даних про обставини дії норми, обмежує умови застосування норми певним колом формальних вимог.
Альтернативна гіпотеза ставить дію юридичної норми в залежність від одного або кількох фактичних обставин (умов). Наприклад, норма,

 
 

Цікаве

Загрузка...