WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТеорія держави і права → Проблеми адміністративно-правового регулювання застосування спеціальних засобів адміністративного припинення міліцією - Курсова робота

Проблеми адміністративно-правового регулювання застосування спеціальних засобів адміністративного припинення міліцією - Курсова робота

Дуже добре, що у спеціальних підрозділів не було нагоди застосувати "Волну-Р" на практиці. Необхідно науковому об'єднанню МВС "Спецтехніка" розробити інший патрон, з меншим зарядом для того, щоб можна було вести стрільбу по ногах, але з більш близької відстані. Тобто зазначений вид спеціального засобу можна застосовувати для припинення правопорушень, що являють собою велику суспільну небезпеку (спеціальний засіб кримінального припинення).

Потрібно виключити випадковість попадання гумових куль по корпусу, голові порушника. По нижній частині ніг стріляти також недоцільно, тому що гумова куля, якщо відскочить від землі, може нанести важкі травми не тільки правопорушнику, а і оточуючим.

Пристрої для примусової зупинки транспорту "Еж-М", "Диана".

Могли б застосовуватись частіше, але працівники міліції надають перевагу вогнепальній зброї, що дуже небезпечно, що можна поранити водія, а також пасажирів транспортного засобу, спровокувати його аварію, що може стати причиною інших жертв серед громадян.

"Еж-М", "Диана" можуть знаходитись у багажнику машини кожного екіпажу патрульного автомобіля ДАІ, який при необхідності може виїхати у місце вірогідної зустрічі з порушниками, що переслідуються і підготувати "Еж-М" чи "Диану" до застосування.

Це набагато безпечніше ніж переслідування тікаючого водія по місту чи застосування до переслідуємого транспортного засобу на великій швидкості вогнепальної зброї.

Я думаю, що держава, не зважаючи на існуючі економічні труднощі, може собі дозволити забезпечити кожний обласний центр легким гелікоптером при чергових частинах, за допомогою яких можна буде легко спостерігати за водієм, що намагається уникнути затримання, допоможе вибрати місце і час, коли можна буде його здійснити у безпечних для оточуючих умовах.

Пристрої для відкриття приміщень, захоплених правопорушниками:малогабаритні, підривні – "Ключ", "Импульс".

Забороняється застосування у приміщеннях, де є заручники.

На практиці частіше трапляються випадки, коли злочинці замикаються у приміщеннях, де є громадяни, що використовуються як заручники. Виникає питання: що робити?

Потрібно зняти це обмеження, чи розробити, або запозичити з досвіду поліції інших країн нові спеціальні засоби, що дозволять більш ефективніше і безпечніше для заручників діяти при їх визволенні.

Зрозуміло, наскільки важливо вжити негайних заходів по вдосконаленню практики застосування спеціальних засобів адміністративного припинення. В однобічному порядку це зробити практично неможливо. Потрібен комплексний план усунення виявлених недоліків, впровадження у життя нової тактики застосування засобів адміністративного припинення, що буде відповідати Конституції України та нормам міжнародного права.

3. Особливості застосування спеціальних засобів при проведенні спеціальних операцій

3.1. при припиненні масових безладь

Перед тим, як розкрити особливості застосування спеціальних засобів адміністративного припинення при проведенні спеціальних операцій потрібно усвідомити поняття вказаного терміну.

Спеціальна операція по припиненню масових безладь, затриманню озброєних злочинців, визволенню заручників – це комплекс спланованих у відповідності до чинного законодавства України оперативно-тактичних заходів, що здійснюються спеціальними підрозділами органів внутрішніх справ у певний проміжок часу з використанням спеціальних засобів та техніки з метою відновлення правопорядку.

Підставою для проведення спеціальної операції є масові безладдя, групові порушення громадського порядку, що супроводжуються покликами до насилля, скоєнням правопорушень, негативним психологічним впливом на оточуючих громадян.

При припиненні масових безладь, групових порушень громадського порядку завжди треба пам'ятати, що це люди, а не злочинці і ступінь вини кожного з них у безладдях індивідуальна.

Тому треба більш уважніше підходити до обрання спеціальних засобів адміністративного припинення. Вище вже згадувалися чинники, що впливають на обрання спеціальних засобів адміністративного припинення групових порушень громадського порядку, чи кримінального.

Пригадаємо, що спеціальні засоби адміністративного припинення групових порушень громадського порядку застосовуються у випадках, коли не скоюються діяння, що містять ознаки злочину, тобто враховується ступінь суспільної небезпеки дії, що вчинюється неозброєним натовпом.

Розглянемо порядок застосування найбільш безпечних спеціальних засобів адміністративного припинення групових порушень громадського порядку.

Водомети (спеціальні автомобілі з лафетним стволом).

Потрібно одразу звернути увагу на те, що у відповідності до чинного законодавства забороняється застосовувати водомети при температурі атмосферного повітря нижче 0°С.

На нашу думку, не потрібно збивати з ніг порушників, достатньо створити стіну дощу (штучний ливень) для того, щоб учасники групових порушень відчули суттєвий дискомфорт. Для цього одна велика струя води подається горизонтально, а інша – віялом, під кутом 45°.

Але вода швидко закінчується, тому потрібно 5-6 таких машин у залежності від кількості порушників.

Також можна передбачити автоцистерни з водою для дозаправки спеціальних автомобілів.

Вода ефективна, особливо коли додати у неї безпечні для здоров'я красителі, газ "CS" – у певній концентрації, що не впливає на оточуючих, а тільки на учасників безладь, чи підводити до струї води слабкий струм. Все це буде викликати тільки неприємні відчуття, але це все ж таки набагато гуманніше, ніж застосування гумових куль, кийків, зброї. Під час застосування спеціального автомобіля з лафетним стволом повинна бути передбачена його надійна охорона. На машинах потрібно встановити сирени і проблискові маячки, які можна використати для психологічного впливу на натовп з метою його розосередження.

Кінна міліція використовується з метою психологічного впливу, при цьому вершники повинні створювати видимість, що вони ледь стримують коней, що готові кинутися у натовп. До речі, кінна міліція може успішно застосовуватися у деяких випадках у якості оточення так як коня практично неможливо опрокинути, підпалити пляшкою з пожежонебезпечною сумішшю, а також кінь може боляче наступити на ногу, чи вдарити, якщо до нього наблизитись.

У крайньому випадку кінна міліція може бути застосована до розосередження натовпу.

Група агітації

Розташована на спеціальних автомобілях. У складі групи повинні бути психологи, що будуть не просто вести банальні розмови: "Ваші дії є порушенням закону. Прохання розійтися. Маємо право застосувати спеціальні засоби".

Потрібен діалог, що повинен вирішити проблему, яка людей турбує, що штовхнула їх на такий вчинок – як масовий протест.

Всі дії правоохоронних сил повинні коментуватись для того, щоб члени натовпу реально усвідомлювали ситуацію, особливо ті моменти, коли їм загрожує затримання.

Для успішного ведення агітації і пропаганди правової культури вказані автомобілі повинні бути обладнані засобами підсилення мови, можливо, додатково, електронними табло, на яких буде постійно бегущим рядком висвітлюватися звернення до учасників безладь.

Ще, як засіб деморалізації учасників протиправних вчинків, потрібно застосування відеозйомки подій. У натовпі панує психологія безкарності – всі, це значить ніхто. Виникає ілюзія уседозволеності, неукротимої сили людської стихії.

А відкрита зйомка на відеокамеру, по-перше, може змінити у певній мірі настрій людей, по-друге, допоможе виявити найбільш активних порушників громадського порядку, правопорушників після припинення групових безладь. Отже, у екстремальній ситуації всіх затримати не має можливості.

Взагалі натовп, на нашу думку, може бути двох видів: політично-протестуючий і бездумний.

У першому випадку громадяни висувають політичні вимоги, намагаються добитися забезпечення своїх конституційних прав, а у другому – у натовпі панують хуліганські спонукання.

Колективне насилля – це тактика критичного консенсусу.

Люди по-різному оцінюють несправедливість і тих, хто страждає від цієї несправедливості. Натовп футбольних хуліганів – одне, а натовп людей з соціальними вимогами (пенсіонери, лікарі, вчителі, шахтарі...) – інше.

В одному випадку колективне насилля (спочатку тільки психологічне – тиск на відповідних голів місцевих органів влади) – це політичне вираження загальної несправедливості, а в іншому (футбольні хулігани) – ірраціональна, негативна реакція на певні події.

Грамотні тактичні дії міліції попередять масові безладдя, а неграмотні – можуть спровокувати їх.

Наступний вид спеціальних засобів адміністративного припинення – це сльозоточиві речовини: "Черемуха-5", "Черемуха-6", "Черемуха-7", "Сирень-1", "Сирень-2".

В умовах міста застосування вказаних сльозоточивих речовин небезпечно для оточуючих. А на відкритій місцевості – десь у полі, люди як правило не збираються. Із своїми проблемами громадяни йдуть до місцевої влади і збираються там, де живуть – у населених пунктах.


 
 

Цікаве

Загрузка...