WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТеорія держави і права → Право інтелектуальної власності на географічне зазначення - Курсова робота

Право інтелектуальної власності на географічне зазначення - Курсова робота

Важливими суб'єктами права інтелектуальної власності на географічне зазначення є також асоціації споживачів та установи, що мають безпосереднє відношення до вироблення чи вивчення відповідних продуктів, виробів, технологічних процесів або географічних місць[66, 190].

Отже, підводячи підсумки слід відзначити, що право на використання географічного зазначення, право інтелектуальної власності на яке зареєстроване, мають виробники, які у зазначеному географічному місці виробляють товар, особливі властивості, певні якості чи інші характеристики якого відповідають тим, що внесені до державного реєстру.

2.2 Об'єкти права інтелектуальної власності на географічне зазначення

Географічні зазначення відносяться до об'єктів права інтелектуальної власності, чия функція полягає в тому, що вони відрізняють товари залежно від місця їх географічного походження. При цьому за сутністю свого призначення такі об'єкти можливо поділити на дві основні групи, а саме ті, які:

вказують на те, що відповідні товари походять з певного географічного місця, регіону (частіше - країни), – до них зазвичай відносяться, "зазначення походження";

вказують на те, що відповідні товари, що походять з певного географічного місця, регіону та мають зазвичай певну якість, характеристики чи репутацію, котрі в свою чергу залежать саме від географічного місця походження таких товарів[6, 90].

Таким чином остання група об'єднує так звані спеціальні об'єкти, що для вказівки про місце походження застосовуються на відповідних товарах, яким властиві певна якість, характеристики чи репутація, зумовлені їх географічним походженням. Саме до таких спеціальних об'єктів, як правило, відносяться "найменування походження" ("Appellation of Origin" - відповідно до термінології, застосовуваної в міжнародних договорах та в законах зарубіжних країн) та "географічні зазначення" (відповідно - "Geographical Indication")[12].

При цьому стосовно прийнятої на сьогодні термінології в зазначеній сфері слід зауважити: хоча термін "географічні зазначення" визначає окремий вид спеціального об'єкта інтелектуальної власності, в міжнародних угодах та в законодавстві зарубіжних країн його також прийнято застосовувати в якості загального терміна, що охоплює інші спеціальні об'єкти інтелектуальної власності.

Однак іноді в якості загального терміна прийнято застосовувати "зазначення походження". Закон "Про охорону прав на зазначення походження товарів" від Україні 16 червня 1999 р. встановлює правовий режим охорони "зазначень походження товарів" та регулює відносини у сфері цих об'єктів інтелектуальної власності [9, 17]. "Зазначення походження" є загальним терміном, який охоплює: "прості зазначення походження товару" та такі спеціальні об'єкти, що підлягають охороні на підставі державної реєстрації, як: "назви місця походження товару" і "географічні зазначення походження товару" (названі як "кваліфіковані зазначення походження товару").

Відповідно до положень книги четвертої Цивільного кодексу України, до об'єктів права інтелектуальної власності віднесено "географічні зазначення"[70]. При цьому встановлено, що право інтелектуальної власності на географічне зазначення виникає з дати державної реєстрації його на підставі закону.

Очевидно, термін "географічні зазначення" належить до застосування в якості загального терміна, що охоплює "назви місця походження товару" і "географічні зазначення походження товару" ("кваліфіковані зазначення походження товару").

Доречно зауважити, що у країнах світу правова охорона "зазначень походження", "найменувань походження", "географічних зазначень" нараховує далеко не одне десятиліття, а в деяких такі об'єкти охороняються цілою низкою законодавчих актів. Укладені також багатосторонні та двосторонні міжнародні та регіональні угоди щодо їх охорони. Загалом "зазначення походження" ("Indication of Source") та "найменування походження" ("Appellations of Origin") були визнані в якості об'єктів промислової власності серед таких об'єктів як "винаходи", "корисні моделі", "знаки" та "промислові зразки" ще при укладені Паризької конвенції про охорону промислової власності в 1883 році [50].

До відомих "найменувань походження" та "географічних зазначень", застосовуваних на відповідних товарах, що мають відповідне географічне походження, відносяться такі найменування товарів: "Danablu", "Gorgonzola", "Roquefort" та "Manchego" для сирів; "Basmati" для рису; "Antigua" та "Mocha" для кави; "Toscano", "Olympia" для оливкового масла; "Bordeaux" "Chianti" для вина; "Havana" для тютюну; "Swiss" для годинників; "Meissen" для порцеляни; "Walerford" та "Baccarat" для кришталевих виробів. Відсутність в Україні охорони певних назв місця походження та географічних зазначень походження не є результатом відсутності в Україні таких товарів, які б вирізнялися своєю специфічною якістю, характеристиками чи репутацією залежно від їх географічного походження. Згадаймо кримські вина, зокрема ті, що походять із знаменитої Масандри та Сонячної долини. Досі не мають відповідної правової охорони такі відомі продукти українського походження, як петриківський розпис дерев'яного посуду, коростеньська порцеляна, житомирський граніт, різьбляні вироби Карпат.

У якості географічних зазначень захищеними могли б бути в Україні такі природні мінеральні води, як "Трускавецька", "Миргородська", "Моршинська" (табл.1). На сьогодні назви цих вод зареєстровані в Україні в якості знаків для товарів і послуг (де серед товарів зазначено "природні мінеральні води") на ім'я різних осіб. Як правило, вони складаються з назви води або містять таку назву у своєму складі та відрізняються один від одного застосуванням різних прикметників або дизайном напису, чи складовими в разі охорони у вигляді етикетки. Такі знаки зареєстровані як на ім'я різних осіб, які знаходяться у відповідному місці, та видобувають відповідну воду, так і на осіб, які не мають виробничих потужностей, розташованих у певному географічному місці.

Характерно, наприклад, що на сьогодні до Державного реєстру знаків для товарів і послуг занесено 24 знаки, які містять словесне позначення "Трускавецька" і призначені, серед іншого, для води. Нараховується 10 різних власників вказаних знаків, а самі знаки різняться такими прикметниками як: "заповідна", "джерельна", "курортна", "кришталева", "оригінальна", "природна", "особлива", "класична", "справжня". Щонайперше така ситуація насторожує.

Таблиця 1.

Відомості про зареєстровані в Українікваліфіковані зазначення походження товарів [105]

Номер реєстрації

Дата реєстрації

Зареєстроване кваліфіковане зазначення походження товару

Назва товару,

для якого реєструється кваліфіковане зазначення походження товару

15.03.2007

Миргородська

Мінеральна вода

15.03.2007

Сонячна долина

Десертне марочне вино

15.03.2007

Східницька

Мінеральна вода

25.02.2008

Ессентуки

Мінеральна вода

25.02.2008

Нагутская

Мінеральна вода

25.02.2008

Славяновская

Мінеральна вода

10.09.2009

Новий світ

Вина ігристі

10.09.2009

Поляна квасова

Мінеральна природна вода

10.09.2009

Менська Остреч

Мінеральна природна вода

12.10.2009

Царичанська

Мінеральна природна вода

Зазначимо, спори стосовно правомірності реєстрації одного із знаків "Трускавецька" суди вирішували не один рік. Причому, іноді зміст позовних вимог вражав своєю винахідливістю. У первісному спорі позивач та відповідач, власник відповідного свідоцтва на знак, зайняті видобутком води практично в одному місці, все-таки дійшли до примирення стосовно використання назви води. Однак уже через два роки власник спірного свідоцтва на знак просив суд визнати за ним виключне право на використання відповідного позначення. Це при тому, що право виключного використання власником свідоцтва позначення, зареєстрованого як знак, встановлено Законом України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг". І суд задовольнив позовні вимоги. Первісний же позивач згодом, скориставшись тим, що знак мав комбінований характер, а саме позначення "Трускавецька" було виконане із застосуванням літер особливої форми написання, просив суд виключити з правової охорони слово "трускавецька", забезпечивши собі таким чином можливість використовувати назву води, не порушуючи прав власника свідоцтва на знак. Унаслідок цього після всіх судових розглядів нині колишній позивач і відповідач володіють спірним знаком спільно.


 
 

Цікаве

Загрузка...