WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТеорія держави і права → Посвідчення договорів відчуження транспортних засобів, інших самохідних машин і механізмів - Курсова робота

Посвідчення договорів відчуження транспортних засобів, інших самохідних машин і механізмів - Курсова робота

Реферат:

Посвідчення договорів відчуження транспортних засобів, інших самохідних машин і механізмів

План

Вступ

1. Посвідчення договорів відчуження транспортних засобів, інших самохідних машин і механізмів

Висновок

Література

Вступ

Посвідчення договорів відчуження транспортних засобів, інших самохідних машин і механізмів можуть провадити як державні нотаріуси, так і приватні. Такі договори посвідчуються нотаріусами незалежно від місця їхньої реєстрації.

Договори купівлі-продажу транспортних засобів не підлягають обов'язковому нотаріальному посвідченню. Таке посвідчення є необхідним відносно договору дарування транспортних засобів.

Згідно зі ст. 55 Закону України "Про нотаріат" угоди щодо майна, що підлягає реєстрації, поевідчуються за умови подання документів, які підтверджують право власності на нього. Транспортні засоби є майном, що підлягає обов'язковій державній реєстрації, тому для його відчуження необхідно підтвердити право власності відчужувача на об'єкт відчуження та факт його державної реєстрації.

Найчастіше у провадженні зустрічається посвідчення договорів відчуження автомобільного транспорту. Обов'язковість державної реєстрації певних видів транспортних засобів установлено Законом України "Про дорожній рух". У ньому зазначено, що державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів і мотоколясок здійснюється органами Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ.

Правила державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів і мотоколясок, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. № 1388, які набрали чинності з 1 жовтня 1998 p., передбачають, що на зареєстровані транспортні засоби видаються свідоцтва про реєстрацію. Державна реєстрація цих транспортних засобів має чітко визначені строки: 10 діб після придбання або митного оформлення чи виникнення обставин, які стали підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

1. Посвідчення договорів відчуження транспортних засобів, інших самохідних машин і механізмів

Основними документами, на підставі яких провадиться державна реєстрація транспортних засобів, є заява власника, документи, що посвідчують його особу, та документи, які встановлюють правомірність придбання транспортного засобу. Щодо останніх, то вони залишаються на зберіганні в органах державтоінспекції. Про підстави набуття права власності на транспортні засоби, органи державтоінспекції вказують у графі свідоцтва про реєстрацію. Видані раніше технічні паспорти і технічні талони старого зразка діють до заміни їх на реєстраційні документи нового зразка; обов'язкова заміна їх на документи нового зразка не провадиться. Якщо свідоцтва про реєстрацію (технічні паспорти) втрачено чи за якихось інших причин стали непридатними для користування, на підставі заяв власників або їхніх представників видаються дублікати свідоцтв про реєстрацію.

Отже, нині власники транспортних засобів своє право власності та факт його реєстрації можуть підтвердити одним із таких документів: свідоцтвом про реєстрацію, технічним паспортом, технічним талоном чи дублікатом цих документів.

Вказані Правила передбачають, що в тих випадках, коли втрачено документи, що свідчать про реєстрацію транспортного засобу, чи коли власник переїхав для проживання до іншого регіону, підрозділ Державтоінспекції видає йому за новим місцем реєстрації на термін до трьох місяців тимчасовий реєстраційний талон. Цей документ — не підстава для оформлення договору купівлі-продажу, оскільки є тимчасовим документом, що видається до одержання відомостей про автомобіль із місць попередньої реєстрації для видачі документа про державну реєстрацію. Підтвердженням того, що тимчасовий реєстраційний талон не можна приймати для оформлення угод із відчуження транспортних засобів, є також положення про те, що з тимчасового обліку транспортні засоби не знімаються. Після закінчення термінів тимчасової реєстрації на такі транспортні засоби належить видати документи постійного обліку, які й будуть підставою для наступного їх відчуження.

Правила державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів і мотоколясок містять ще одну новелу, яка суттєво впливає на посвідчення договорів відчуження. Зокрема, згідно з п. 6 цих Правил, транспортні засоби, що належать декільком фізичним або юридичним особам (співвласникам), за їхньою згодою реєструються за одним із них, на кого оформлено документи, що підтверджують правомірність придбання цих засобів. У графі "Особливі відмітки" свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу може бути зроблено запис із посиланням на прізвище, ім'я та по батькові або найменування юридичної особи, яка має право на керування (експлуатування) цього транспортного засобу та є співвласником. Тому, якщо з виданого документа нотаріус убачає, що автомобіль є власністю кількох осіб, він при посвідченні договору про відчуження повинен перевірити волевиявлення всіх співвласників на таке відчуження.

Нотаріуси згідно з п. 78 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України не мають права відчужувати не зареєстровані (не взяті на облік) транспортні засоби. За Правилами державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів і мотоколясок, це положення набуло зовсім іншого змісту. Згідно з п. 8 цих Правил перед відчуженням транспортний засіб мусить бути знятий з обліку в підрозділі ДАІ. Отже, автотранспорт повинен на момент відчуження мати документи, які свідчили б про його державну реєстрацію, але він уже не повинен перебувати на обліку в цих органах, а має бути знятий з обліку для реалізації. До 1 жовтня 1998 р. нотаріуси мали право відчужувати автотранспорт без зняття його з обліку.

Укладення договору щодо вже знятого з обліку автомобіля є певною гарантією, що на автомобіль немає обмежень щодо його відчуження.

Чинне законодавство, наприклад, у Правилах митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються через митну територію України, затверджених наказом Державного митного комітету України від 13 червня 1995 р. № 253 і зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 10 серпня 1995 р. під № 290/826, містить перелік випадків, коли на ввезені на митну територію України транспортні засоби накладаються митні обмеження. Це означає, що на автомобілі, які ввезені на митну територію, наприклад, не знятими з обліку у відповідних органах країни, де їх було зареєстровано, оформлені з наданням митних пільг тощо накладено заборону їх відчуження. Раніше, посвідчуючи договори відчуження не знятих з обліку транспортних засобів, відсутність заборони на їх відчуження перевіряв нотаріус. У разі відчуження знятого з обліку автомобіля цей факт перевіряється органами Державтоінспекції, оскільки не можна знімати з обліку транспортні засоби, щодо яких є обмеження в розпорядженні.

Питання про відчуження транспортних засобів, увезених на митну територію України під зобов'язання про зворотне вивезення, передбачена спільним листом Міністерства юстиції України від 23.11.1992 р. № 10-90-426 та Державного митного комітету України від 21.12.1992 р. № 01/3236. Громадянин, який бажає оформити договір відчуження транспортного засобу, ввезеного під зобов'язання про зворотний вивіз, має подати до митного органу документи, що підтверджують його право власності на це майно. Такими документами можуть бути іноземний технічний паспорт, технічний талон, якщо ввезений транспортний засіб тимчасово зареєстровано в органах Державтоінспекції, чек магазину, договір дарування, купівлі-продажу тощо, на яких працівник митного органу робить запис про те, що митниця не заперечує проти відчуження транспортного засобу та засвідчує його особистою печаткою. За наявності такого запису нотаріус може посвідчити такий договір, зазначивши в тексті договору про те, що для реєстрації транспортного засобу в органах Державтоінспекції необхідно одержати дозвіл митниці.


 
 

Цікаве

Загрузка...