WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТеорія держави і права → Порівняльний аналіз особливостей судових систем Ізраїлю й Німеччини - Курсова робота

Порівняльний аналіз особливостей судових систем Ізраїлю й Німеччини - Курсова робота

Основна кількість справ розглядається в судах звичайної (загальної) юрисдикції, які становлять різноманітну систему цивільної і кримінальної юрисдикції. Можна сказати, що ця система складається з чотирьох рівнів судів і усередині себе ще має розгалуженість. До того ж блок судів цивільної юрисдикції не збігається з блоком судів кримінальної юрисдикції, що значно відрізняє організацію судів звичайної юрисдикції в Німеччині від організації судів загальної юрисдикції в Україні, коли розгляд майже всіх судових справ акумульований в одних судах.

У позовній юрисдикції з цивільних справ існує два види судів першої інстанції: дільничні суди (їх в об'єднаній Німеччині 551) і земельні суди (лангерихти — їх 94). Судочинство у дільничних судах здійснюється суддею-професіоналом одноособово, а з деяких питань судової компетенції рішення також може приймати рехтспфлегер — це чиновник Міністерства юстиції, який працює у суді і може приймати рішення у справах так званої добровільної (позапозовної юрисдикції). Цю процедуру німецькі вчені йменують ще "превентивним правосуддям". Особливість цієї частини судочинства полягає в тому, що законодавство Німеччини не передбачає права апеляційного оскарження прийнятого рішення до суду вищого рівня.

До добровільної юрисдикції віднесені питання опіки і піклування, спадщини, ведення реєстрів (торговельного, об'єднань, майнових прав подружжя), конкурсного впровадження. Поряд з питанням добровольної юрисдикції в цій судовій ланці здійснюється судочинство у питаннях виконання судових рішень і у питаннях, для яких законодавець визначив спрощений порядок розгляду справ про стягнення заборгованості.

Всі зазначені питання може вирішувати суддя або рехтспфлегер. Як правило, це робить останній. Якщо у рехтспфлегера виникають складнощі у правовому вирішенні питань його компетенції, він повинен передати це питання на вирішення судді. Крім того, рішення цього чиновника юстиції може бути оскаржено до судді, який в разі визнання такого акту невірним повинен постановити нове, але вже своє рішення. Однак у всіх випадках, в яких суддя дільничного суду поділяє компетенцію з рехтспфлегером, його рішення є остаточним і апеляційному оскарженню не підлягає. Крім позапозовної юрисдикції, до компетенції дільничного суду належать також деякі питання позовного судочинства і питання шлюбу та сім'ї. Ці питання вже вирішує тільки суддя, і його рішення можуть бути оскаржені в апеляційному порядку. В першій інстанції у позовному порядку розглядаються майнові суперечки на суму до 10 000 німецьких марок, спори з питань найму, стягування боргу на суму не більш 3000 німецьких марок, спори з комерційних питань та деякі інші.

Справи з питань сім'ї та шлюбу розглядаються спеціальним відділенням дільничних судів. У цих судах поєднуються питання позовної юрисдикції (майнові суперечки між подружжям або між батьками і дітьми) і позапозовної юрисдикції (наприклад, здійснення батьківських прав, місце житла дитини).

Всі справи суддя розглядає одноособово. Апеляційні скарги на рішення з питань сім'ї та шлюбу, а також з деяких майнових питань, зазначених у законі, надходять до Верховного суду землі, інші рішення в галузі, позовних юрисдикцій — до земельного суду (ландгерихт)3.

Другий рівень судів, які віднесені до судів першої інстанції, — земельні суди, хоча в цьому ж суді є підрозділи (палати), які займаються розглядом апеляцій на рішення суддів дільничних судів, про що вже йшлося. Розгляд справ у земельних судах першої інстанції організований з врахуванням деяких галузевих особливостей — є палати, в яких слухаються цивільні (майнові) справи, а є палати, а яких слухаються справи з комерційних питань. Палати з цивільних питань засідають, як правило, а складі трьох суддів-професіоналів. Однак палата може покласти вирішення справи на одного суддю, якшо правовідносини не пов'язані з фактичними або юридичними складнощами чи ця справа не має принципово правового значення. Палати з комерційних питань розглядають справи тільки в складі трьох суддів, з яких один — професіонал, а інші два — непрофесіонали, які обрані виборщиками при торгово-промислових палатах з числа комерсантів, промисловців, фінансистів на певний термін, зазначений в законодавстві. Рішення земельного суду в першій інстанції оскаржується в апеляційному порядку до Верховного суду землі, а в ревізійному (касаційному) порядку — до Федерального верховного суду. Проте звернення з ревізійною скаргою можливе лише в тому випадку, коли на це був дозвіл верховного суду землі (при ціні позову до 60 000 нім. марок) або Федерального верховного суду (при ціні позову більш 60 000 нім. марок).

В апеляційних палатах з цивільних справ засідають три професійних судді, а з комерційних справ (як і в палатах першої інстанції) — один суддя-юрист і два непрофесійних судді.

Верховний земельний суд (їх у всій Німеччині 19) для здійснення цивільної юрисдикції також має галузеві підрозділи — сенати у цивільних справах і сенати у справах сім'ї та шлюбу, які засідають у складі трьох професійних суддів4.

Наступною інстанцією є Верховний федеральний суд Німеччини, в якому вже не існує поділу на галузі цивільної юрисдикції. В ньому палати побудовані за принципом правової складності питань, які аналізуються і щодо яких треба розробити загально-федеральні рекомендації правозастосування. Вони складаються з п'яти або з дев'яти суддів.

На цьому ієрархія судів цивільної юрисдикції не закінчується, тому що до системи судів звичайної юрисдикції включений патентний суд. Останній створено не за земельно-федеральним принципом, а тільки на федеральному рівні. Знаходиться він у Мюнхені. До складу патентного суду входять судді-юристи і судді, які мають освіту з галузі техніки і патентології. Всі вони обираються безстроково і є професійними суддями. Справи слухаються в складі сенату. Сенатів 28, їх називають апеляційними, оскільки вони розглядають скарги на акти Німецького патентного відомства щодо видів патентів, реєстрації або анулювання корисних моделей чи товарних знаків, а також справи про охорону нових сортів рослин. Є ще 5 сенатів, які розглядають справи про визнання патентів недійсними, скасування патентів і актів видачі примусових ліцензій. Рішення апеляційних сенатів можуть бути за певних умов оскаржені у ревізійному порядку, а рішення вказаних п'яти сенатів — у апеляційному порядку до Федерального верховного суду. Сенати складаються з трьох суддів-юристів і чотирьох або п'яти суддів-техніків.5

Суди, компетенцією яких є кримінальна юрисдикція, також мають складну систему чотирьох рівнів.


 
 

Цікаве

Загрузка...