WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДержавне регулювання економіки, Інвестиції → Оцінка окремих факторів впливу на систему державних закупівель та тенденції її розвитку на регіональному рівні - Реферат

Оцінка окремих факторів впливу на систему державних закупівель та тенденції її розвитку на регіональному рівні - Реферат


Реферат на тему:
Оцінка окремих факторів впливу на систему державних закупівель та тенденції її розвитку на регіональному рівні
Головна мета функціонування системи державних закупівель визначається необхідністю забезпечення ефективного використання бюджетних коштів при розвитку конкуренції, прозорості та відкритості організації процесу закупівель. Слід зазначити, що це лише одне із завдань системи державних закупівель, через рівень вирішення якого може оцінюватися ефективність системи.
Зазначимо, що проводячи дослідження, автор не буде торкатися загальної теорії поняття системи, а розгляне проблему ефективності функціонування системи через категорію мети. Тому ми обмежимось визначенням лише основних елементів системи державних закупівель з фіксацією цілей їх функціонування для подальшої оцінки рівня досягнення цих цілей.
Для проведення дослідження визначимо найважливіші елементи системи державних закупівель:
- законодавче забезпечення організації державних закупівель - встановлення прозорих та зрозумілих правил здійснення закупівель;
- створення відповідних інституцій, у тому числі державних - координація та надання консультативних послуг у сфері державних закупівель;
- інформаційне забезпечення - широке інформування замовників та потенційних учасників процедур закупівлі;
- здійснення контролю за дотриманням розпорядниками державних коштів законодавства щодо державних закупівель - забезпечення дотримання законодавства, попередження порушень, притягнення до відповідальності;
- навчання, розробка освітніх програм - підготовка і підвищення кваліфікації фахівців, що безпосередньо займаються закупівлями товарів, робіт і послуг в організаціях-замовниках.
Законодавче забезпечення організації процесу державних закупівель характеризується постійними змінами. Так, з часу введення в дію Закону України " Про закупівлю товарів робіт і послуг за державні кошти" [7], а саме, з 2000 року, зміни вносились 10 разів, при цьому протягом 2-х останніх років - 6 разів. А три останні законодавчі зміни внесли більше 374 змін до нормативної бази, з яких 175 набрали чинності з 12 березня 2007 року.
Аналіз попередніх законодавчих змін досліджувався автором [3], тому вважаємо за доцільне зосередити увагу на причинно-наслідковому зв'язку законодавчих змін та тенденцій у сфері державних закупівель і в подальшому акцентувати увагу на останніх законодавчих змінах та прогнозній оцінці їх впливу на систему державних закупівель.
Аналіз ситуації у сфері державних закупівель свідчить про значні негативні наслідки, які виникли у зв'язку із суттєвими законодавчими змінами і призвели до практичного знищення державного управління сферою закупівель за бюджетні кошти. Відбулося законодавче закріплення функцій органу виконавчої влади за однією громадською організацією, ліквідовано єдине інформаційне джерело про державні закупівлі. Законодавча вимога щодо оприлюднення інформації в інформаційних системах, без створення відповідних умов для розвитку конкуренції у цій сфері, призвела до можливості встановлення монопольної ренти, шляхом замикання на приватну комерційну структуру процесу організації проведення процедур закупівель не лише бюджетними закладами, а й державними, казенними, комунальними підприємствами. Це призводить до значних додаткових фінансових витрат та погіршує їх конкурентоспроможність [4].
Аналізуючи кількісну та вартісну характеристику стану закупівель у Вінницькій області за 2006 рік, слід відзначити скорочення загальної кількості процедур закупівель майже на 30 % при одночасному збільшенні асигнувань на закупівлі в 1,7 разів. При цьому відмічається тенденція щодо зростання закупівель за процедурою відкриті торги. Загальна кількість закупівель за процедурою відкриті торги зросла в 2,3 рази, питома вага якої в загальній кількості торгів склала майже 20 %, проти 6 % у 2005 році. Однак, при зростанні загальної кількості відкритих торгів, обсяг закупівель в середньому за однією процедурою майже не змінився, а обсяг закупівель в середньому за однією процедурою запиту цінових котирувань зріс майже в 2 рази, за процедурою закупівлі у одного виконавця - зріс в 3,2 рази, що свідчить про досить значну частину коштів (33 % від загального обсягу коштів), які витрачаються на закупівлі за спрощеною процедурою закупівель - запит цінових котирувань та неконкурентною процедурою - у одного виконавця [5, 6].
Особливо слід наголосити на негативній тенденції щодо зниження рівня конкуренції у сфері державних закупівель на регіональному рівні. При загальному скороченні кількість учасників, які приймали участь у всіх торгах з 2,7 до 2,6 одиниць, значно скоротилась (на 30 %) кількість учасників, які приймали участь у процедурі відкритих торгів (з 3,35 до 2,4 одиниць). На думку автора, ця негативна тенденція обумовлена обов'язковим встановленням плати за тендерну документацію, встановлення вимоги щодо надання тендерного забезпечення і є особливо загрозливою для організації торгів в поточному році через запровадження вимоги щодо проведення торгів за умови розгляду не менше 3-х пропозицій учасників торгів.
Щодо останніх змін, які внесено до Закону України " Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти" (далі Закону) зазначимо наступне [2].
Зменшено нижню межу застосування Закону - для закупівлі товарів, послуг вона становить або перевищує 20 тисяч гривень, а для робіт - 50 тисяч гривень (було відповідно 30 і 300 тис. грн.).
Розширено з 9 до 26 перелік предметів закупівлі, на які дія Закону не поширюється.
Позитивно оцінюються зміни щодо визначення умов проведення закупівлі для поточних потреб окремих предметів закупівлі до проведення торгів. А саме, у разі, якщо предметом закупівлі є продукція харчової промисловості, лікарські засоби і вироби медичного призначення, пальне, послуги з організації гарячого харчування, транспортні послуги, послуги з ремонту, а також сировина, матеріали, комплектуючі вироби, необхідні підприємствам для виробництва товарів, замовник на період проведення процедури закупівлі має право для поточних потреб здійснити закупівлю необхідного предмета закупівлі без застосування процедур закупівлі, передбачених цим Законом, на суму коштів, яка не перевищує 10 відсотків загальної очікуваної вартості предмета закупівлі, про що протягом трьох робочих днів повідомляє Антимонопольний комітет України, Міжвідомчу комісію з питань державних закупівель (далі - Комісія) та Тендерну палату України.
Зменшено нижню порогову межу застосування процедури редукціон для товарів, робіт та послуг з 100 до 50 тисяч грн.
Зменшено верхню порогову межу застосування процедури запиту цінових котирувань. Замовник може здійснювати закупівлю шляхом застосування процедури запиту цінових пропозицій (котирувань) щодо товарів, робіт і послуг, для яких існує постійно діючий ринок, та за умови, що вартість предмета закупівлі не перевищує 50 тисяч гривень (було 100,0 тис. грн. у разі закупівлі товарів і послуг та200 тисяч гривень - робіт).
Ускладнюється проведення процедури запиту цінових котирувань через встановлення вимоги щодо публікації оголошення. Для отримання цінових пропозицій замовник публікує оголошення щодо запиту цінових пропозицій (котирувань) та одночасно надсилає запит щодо цінових пропозицій (котирувань) не менше ніж трьом учасникам та розміщує його в інформаційних системах у мережі Інтернет.

 
 

Цікаве

Загрузка...