WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДержавне регулювання економіки, Інвестиції → Роль Української держави в забезпеченні мовної освіти закордонного українства - Реферат

Роль Української держави в забезпеченні мовної освіти закордонного українства - Реферат

юнацької творчості, що проводяться в Україні.
В установленому Українською державою порядку та згідно з Програмою було забезпечено призначення й виплату стипендій студентам-українцям, які є іноземними громадянами та навчаються у вищих навчальних закладах України, а також уживаються заходи щодо розширення переліку напрямів підготовки (спеціальностей), при вступі на які українці - іноземні громадяни користуються такими самими правами, що і громадяни України. Україна сприяє наданню науково-методичної допомоги навчальним закладам за кордоном, у яких здійснюється навчання української мови. Заплановано забезпечити підготовку та видання навчальних програм, що мають рекомендаційний характер, методичних посібників і підручників для недільних шкіл, факультативів української мови у загальноосвітніх школах, кафедр української мови вищих навчальних закладів за кордоном відповідно до їх запитів. Міністерству освіти і науки України доручалося сприяти наданню освітніх послуг українською мовою в місцях компактного проживання українців за кордоном, надавати допоміжні матеріали, зокрема підручники, школам та курсам українознавства, сприяти діяльності кафедр української мови та українознавства вищих навчальних закладів за кордоном, а також відкриттю таких кафедр у Будапештському та Дебреценському університетах (Угорська Республіка), Вільнюському університеті (Литовська Республіка). Національній академії наук доручалося брати участь у підготовці та проведенні міжнародних наукових і науково-практичних конференцій, семінарів, зокрема "Освіта в українському зарубіжжі", "Проблеми вивчення українознавчих дисциплін у школах діаспори" [8].
2 жовтня 2003 р. Кабінет Міністрів України своєю постановою затвердив Державну програму розвитку і функціонування української мови на 2004-2010 рр. [9]. Одним з основних завдань Програми є "сприяння національно-культурному розвиткові українців, які проживають за межами України" [9]. Відповідно до заходів Програми передбачається щорічне проведенняміжнародних та загальнодержавних конкурсів з української мови, зокрема за темами "Я вірю в майбутнє твоє, Україно" та "Об'єднаймося ж, брати мої!", з українознавства. У 2005 р. заплановано провести науково-практичну конференцію з проблеми викладання української мови в навчальних закладах української діаспори.
4 березня 2004 р. Верховна Рада України ухвалила Закон "Про правовий статус закордонних українців", у преамбулі якого сказано, що "відповідно до статті 12 Конституції України держава дбає про задоволення... мовних потреб українців, які проживають за її межами" [10].
Стаття 11 Закону "Гарантії задоволення національно-культурних і мовних потреб закордонного українця" закріплює, зокрема, задоволення культурно-мовних, освітніх, інформаційних та інших потреб у рамках національної концепції співпраці із закордонними українцями та на підставі спеціальної національної програми. Відповідно до Закону та з метою задоволення національно-культурних і мовних потреб закордонних українців Україна під час укладання міжнародних договорів передбачає створення оптимальних умов та можливостей для задоволення, зокрема, їхніх культурно-освітніх потреб.
Отже, піклуючись про українців, які проживають за межами своєї материкової держави, Україні слід і надалі постійно дбати про їхню підтримку, щоб зберегти невтрачені паростки їхнього визнання себе представниками української нації. Турбуючись про українців діаспори, очевидно, слід більш наполегливо говорити про створення відповідного державного органу для розв'язування проблеми світового українства, адже переговори у цій справі з іншими державами можна вести лише на рівних. Завдання першочергової ваги - вирішення складних проблем духовного відродження наших співвітчизників у Східній діаспорі, насамперед їхньої мовної освіти. Успіх у цій копіткій справі залежить як від нас, так і від суверенних держав колишнього СРСР, оскільки, створюючи необхідні умови всім національним меншинам для утвердження їх національної самобутності на українській землі Українська держава сподівається на аналогічні кроки щодо українців з боку інших держав світу.
Список використаних джерел
1. Про функціонування української мови в Україні: Матеріали парламентських слухань 12 берез. 2003 р. // Поточний архів Верховної Ради України за 2003 рік. - 66 с.
2. Закон Української РСР про мови в Українській РСР . - 1989.
3. Декларація про державний суверенітет України: Прийнята Верховною Радою Української РСР 16 лип. 1990 р. // Мовні питання в Україні. 1917-2000: Документи і матеріали / Укл. Ю.Ф.Прадід. - Сімферополь: Доля, 2003. - 288 с.
4. Про Державну програму розвитку української мови та інших національних мов в Українській РСР на період до 2000 року: Постанова Ради Міністрів Української РСР від 12 лютого 1991 р., зі змінами від 17 жовтня 1996 р. // Мовні питання в Україні. 1917-2000: Документи і матеріали / Укл. Ю.Ф.Прадід. - Сімферополь: Доля, 2003. - 288 с.
5. Про затвердження Комплексних заходів щодо всебічного розвитку і функціонування української мови. Постанова Кабінету Міністрів України від 16 черв. 1992 р., зі змінами і доповненнями від 21 червня 2000 р. - У кн.: Мовні питання в Україні. 1917-2000: Документи і матеріали / Укл. Ю.Ф.Прадід. - Сімферополь: Доля, 2003. - 288 с.
6. Конституція України. Прийнята на п'ятій сесії Верховної Ради України 28 черв. 1996 р. - К., 1996.
7. Комплексні заходи щодо всебічного розвитку і функціонування української мови: Затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 8 верес. 1997 р. № 998. - К., 1997.
8. Національна програма "Закордонне українство" на період до 2005 року. Затверджена Указом Президента України від 24 верес. 2001 р. № 892/2001. - К., 2001.
9. Державна програма розвитку і функціонування української мови на 2004-2010 роки: Затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2003 р. № 1546. - К., 2003.
10. Закон України про правовий статус закордонних українців. - К., 2004.

 
 

Цікаве

Загрузка...