WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДержавне регулювання економіки, Інвестиції → Правові механізми державного регулювання розвитку меценатства - Реферат

Правові механізми державного регулювання розвитку меценатства - Реферат

меценатства розвивається культура і відроджуються традиції. Але обмежувати меценатстволише розвитком і підтримкою культури та мистецтва в Україні не варто, оскільки дореволюційна історія державного регулювання благодійності та меценатства нагадує, що правове поле меценатства поширювалося на розвиток освіти, науки, медицини тощо, а не обмежувалося розвитком культури та мистецтва [11, с. 92-95].
Розвитку меценатства сприяє і Президент України як гарант дотримання Конституції, прав і свобод громадянина. Таким чином, сфера меценатства в Україні розвивається за напрямом розвитку культури, історії, архітектури, мистецтва, духовного розвитку особистості.
Завдяки нормативно-правовому законодавству України на ниві меценатства простежуються кроки співпраці влади і громадських організацій. Так, напрямами діяльності благодійного фонду "Розвиток України" є, зокрема, сучасна освіта, здоров'я нації, культурне надбання [12]. Створено опікунську раду, яка може розробити і запровадити стратегію розвитку "Софії Київської". На меценатські кошти відбувається реконструкція будинку Митрополита Національного заповідника "Софія Київська" [13].
Меценатська підтримка вкрай необхідна для потерпілих під час техногенних та різного роду інших катастроф. Так, Фонд Віктора Пінчука надав 10 млн грн для потерпілих від вибуху в житловому будинку у м. Дніпропетровську.
Також на часі вирішення наступної проблеми. Зокрема, Чорнобильська катастрофа стала поштовхом до формування ядерного законодавства України. Його систему складають основні законопроекти "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (1991), "Про загальнодержавну програму подолання наслідків Чорнобильської катастрофи на 2006-2010 рр." (2006) та ін. [13].
Це підтверджує Указ Президента України № 1871/2005 "Про розвиток соціального діалогу" від 29 грудня 2005 р. та 2007 р., Закон України "Про ратифікацію додаткового протоколу до Угоди між урядами держав - учасниць Чорноморського Економічного Співробітництва (ЧЕС) про співробітництво у наданні надзвичайної допомоги і ліквідації надзвичайних ситуацій, що виникли внаслідок лих природного і техногенного характеру" № 722-V.
Зростанню добробуту сприятимуть соціальні ініціативи "Для блага людей" Президента України [14, с. 5], де пропонується збільшити коефіцієнт страхового стажу. Цей крок дасть можливість підвищити трудові пенсії приблизно на 35%.
Покладаємо надії, що соціальні ініціативи, які запропонував Президент, посприяють об'єднанню коаліції і опозиції. Адже кроки, які ініціював Президент України, стосуються покращення соціального захисту багатодітних родин, дітей-сиріт, пенсіонерів, людей, які мають відношення до бюджетної сфери: це військові, медики, науковці, працівники культури, педагоги та інші співгромадяни" [14, с. 5].
У Програмі діяльності Кабінету Міністрів України "Послідовність. Ефективність. Відповідальність", схваленій Верховною Радою IV скликання, зокрема, передбачалося "...сприяння... законодавчому врегулюванню підтримки меценатства..."
Стратегію боротьби з бідністю передбачала Програма діяльності Кабінету Міністрів України [15].
Якщо Президент України визначив коло діяльності моральної, економічної, історичної сторони меценатства, то функції виконавчої влади - реалізація законів і в частині реалізації статусу меценатства відповідно до Закону України про "Про благодійництво та благодійні організації".
Законодавство про меценатство дозволить створити механізми забезпечення ресурсами розвитку соціогуманітарної сфери, передбачити пільги меценатам та прагматичні чинники меценатства.
У пояснювальній записці до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо благодійної діяльності" народними депутатами України М.В.Косівим та С.Г.Кіроянцем вказується, що "на теперішній час благодійна діяльність виконує важливі суспільні функції в Україні, в першу чергу - у сфері соціального захисту населення. У цьому контексті держава має всіляко їй сприяти".
Названі депутати надали низку своїх пропозиції. Зокрема, збільшити з 5 до 10% максимальну суму оподаткованого прибутку, яку підприємствам дозволяється направляти на благодійну діяльність, і до 20%, якщо це підприємство було створене благодійною організацією [18, с. 1].
Ми підтримуємо пропозицію щодо оподаткування прибутку. Але прослідкуємо, чи не існує правова колізія щодо напрямів благодійності.
Оглядаючись в недалеке минуле діяльності Верховної Ради IV скликання, слід відзначити, що в проекті закону "Про меценатство", поданого народним депутатом України М.Г.Баграєвим, зазначається, що предметом регулювання даного закону є правове регулювання участі осіб, що займаються меценатською діяльністю в процесі збереження і розвитку культурної спадщини [19, с. 1]. Таким чином, проект Закону "Про меценатство", який вносився депутатом М.Г.Баграєвим, обмежував поле діяльності меценатів лише за напрямом розвитку культури, мистецтва й історії України. Хоча відрадно те, що в цьому законопроекті вказувалося, що меценатом міг бути пожертвувач лише великої частки допомоги. Але у суспільстві немає розуміння термінів меценат і що таке меценатство.
Крім того, М.Г.Баграєв вказує, що необхідність прийняття Закону обумовлюється реальним станом розвитку культури та мистецтв, необхідністю створення належних умов для поступального розвитку культури української нації та культур національних меншин, збереження, відтворення та охорони культурно-історичного середовища, естетичного виховання дітей і юнацтва, проведення фундаментальних досліджень у сферах мистецтва, теорії та історії культури України. Як бачимо, інші напрями меценатства упускаються.
У проекті Закону зазначалося, що меценатство відрізняється від благодійної діяльності соціальними та культурними цілями. Мотиви благодійництва пов'язані, насамперед, зі співчуттям і милосердям, мотиви меценатства - із соціальною взаємодопомогою і протекціонізмом. Мовляв, цілі благодійництва - забезпечення соціального благополуччя у суспільстві, цілі меценатства - збереження і розвиток культурного надбання [19, с. 10]. У науці державного управління назріває необхідність розробки нового словника з управління суспільним розвитком, зумовлена потребою внесення коректив до термінології з благодійності та меценатства.
Комітет з питань фінансів і банківської діяльності готував до розгляду Проект закону "Про меценатство". Завдання цього законопроекту полягало у встановленні дієвих правових механізмів, що стимулюють людей вкладати кошти у збереження і розвиток національного культурного надбання; у забезпеченні правових умов діяльності меценатів і меценатських організацій; у створенні умов державної підтримки меценатства в Україні.
Так, у пояснювальній записці до проекту Закону України "Про меценатство" обгрунтовується необхідність прийняття цього Закону України.
Необхідність прийняття Закону

 
 

Цікаве

Загрузка...