WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДержавне регулювання економіки, Інвестиції → Загальна оцінка екологічної ситуації в Автономній Республіці Крим - Реферат

Загальна оцінка екологічної ситуації в Автономній Республіці Крим - Реферат


Реферат на тему:
Загальна оцінка екологічної ситуації в Автономній Республіці Крим
Державна регіональна екологічна політика як чинник відмінності певних умов функціонування територій з усім комплексом життєвих процесів, певними особливостями історичних, природних, соціальних, економічних засад в останні роки набуває значної актуальності. Характерним для кожного процесу є специфічність впливу на навколишнє середовище. Екологічна ситуація в Автономній Республіці Крим вирізняється за характером територіальної належності як з точки зору гостроти проблем, так і можливостей їх практичного вирішення. Це потребує регіональної диференціації управлінських рішень та практичних дій, спрямованих на стабілізацію і покращання екологічної ситуації.
Аналіз останніх досліджень і публікацій. Науковці Ю.Д.Бойчук, О.В.Бугай, Е.М.Солоненко досліджували досягнення гармонізації співіснування суспільства і природи [5]. Структуру природокористування та розміщення продуктивних сил досліджував Б.М.Данилишин [6]; екологічні аспекти в державному управлінні - О.Г.Мордвінов, І.Д.Якушик та ін. [7; 8].
Невирішені раніше частини загальної проблеми, яким присвячується стаття. Аналіз наукових досліджень свідчить про недостатню вивченість умов формування державної екологічної політики, а також проблем природокористування на регіональному рівні. Запровадження механізму екологічного управління на регіональному рівні потребує детального вивчення особливостей сучасного стану природного навколишнього середовища.
Мета статті - проаналізувати стан навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим та визначити шляхи забезпечення ефективного екологічного управління в регіоні.
Виклад основного матеріалу. За своєю специфікою екологічна проблема актуальна і для Автономної Республіки Крим. Це унікальний природний та географічний регіон України.
Адміністративно-територіальний комплекс Автономної Республіки Крим адміністративно поділяється на 14 районів: Бахчисарайський, Білогорський, Джанкойський, Кіровський, Красногвардійський, Красноперекопський, Ленінський, Нижньогорський, Первомайський, Раздольненський, Сакський, Сімферопольський, Совєтський, Чорноморський.
У Криму розташовано 16 міст, 56 селищ міського типу, 957 сільських населених пунктів. Найбільші міста - Сімферополь, Алушта, Армянськ, Джанкой, Євпаторія, Керч, Красноперекопськ, Саки, Судак, Феодосія, Ялта.
Територія Кримського півострова омивається Чорним та Азовським морями, що належать до басейну Атлантичного океану. Площа Кримського півострова становить 27 тис. кв. км, протяжність з півночі на південь - 207 км, із заходу на схід - 324 км. Його західний берег утворений Тарханкутським півостровом, східний - Керченським. На півночі Крим з'єднаний семикілометровим Перекопським перешийком із сусідньою Херсонською областю України. З півночі на південь півострів розтягнувся на 200 км, а із заходу на схід - 325 км. У Криму переважають морські кордони, довжина берегової лінії становить близько 1000 км. Найбільша (80%) частина півострова - рівнинна - зайнята Причорноморською низовиною, на півдні височіють Кримські гори [10].
Кримський півострів відрізняється різноманітністю природних ландшафтів. Північну його частину займає степ; південні райони півострова - це покриті лісами Кримські гори. Гірська система протягнулася трьома грядами від м. Севастополя до м. Феодосії. Найбільші висоти відзначені в межах Головної, або Південної, гряди. Тут розташовується найвища гірська вершина Кримського півострова - гора Роман-Кош (1545 м).
Клімат у північній частині півострова помірно континентальний, середня температура січня - 1-2? С, липня +24? С. На південному березі клімат середньоземноморського типу, середня температура січня +4? С, липня +24? С. За кількістю тепла і вологи Крим належить до відносно сприятливих районів для розвитку землеробства.
Уздовж південного узбережжя Кримських гір лежить прибережна смуга (від 2 до 5 км), де розміщені відомі курорти: м. Ялта, м. Алупка, смт Симеїз, смт Гурзуф, смт Місхор, смт Лівадія, смт Форос, м. Алушта, на території яких функціонує майже 150 санаторних установ. Серед бухт на чорноморському узбережжі найзручнішими є Севастопольська і Балаклавська.
Загальна чисельність населення регіону станом на 1 січня 2006 р. складає 1983,8 тис. осіб, у тому числі 735,2 тис. - сільське населення (37,1%). Щільність населення - 82 особи на 1 кв. км. Економічна активність населення віком 15-70 років становить 958,7 тис. осіб. У регіоні у 2005 р. рівень безробіття (за методологією МОП) населення віком 15-70 років становив 5,5% економічно активного населення відповідного віку [4, с. 374].
Економічний потенціал Автономної Республіки Крим характеризується наступним. У структурі промислового виробництва найбільшу питому вагу мають харчова, хімічна і нафтохімічна галузі, машинобудування та металообробка, паливна промисловість. Надра півострова багаті різними будівельними матеріалами. У структурі виробництва товарів народного споживання частка продовольчих товарів становить 60%. Загалом у регіоні на самостійному балансі перебуває 291 промислове підприємство, функціонує 1002 малих промислових підприємства [9].
Основними галузями аграрного сектора є галузі рослинництва - вирощування зернових, овочівництво, садівництво, виноградарство; галузі тваринництва - молочне скотарство, птахівництво, вівчарство. Крим славиться кримськими винами.
Досить розвинена консервна промисловість. Хімічна промисловість виробляє фарби, пігменти, миючі засоби, препарати для боротьби із шкідниками рослин, різні пластмасові вироби та ін. Проте їх виробництво пов'язане з шкідливою дією на природу. Відходами заводів забруднюються води і повітря, родючі ґрунти і насадження. Через екологічну недосконалість хімічного виробництва все менше стає екологічно чистої продукції, поступово знищується природа і в цілому руйнується навколишнє середовище.
Крим - зона ризикованого землеробства і одночасно привабливий курортний регіон - зараз страждає від засухи. Північнокримський канал, який ще недавно розширював зрошувані площі гарантованого землеробства, сам вимагає великих капітальних вкладень на реконструкцію цієї споруди. Півострів завжди був зоною ризикованого землеробства.
Органи державного управління здійснюють екологічне регулювання суб'єктів господарської діяльності у напрямі дотримання обов'язкових вимог чинного природоохоронного законодавства, розробляють та реалізують відповідні проекти і програми. Структура екологічного управління Автономної Республіки Крим наведена на рисунку.
Стан навколишнього природного середовища Криму характеризується наступними показниками. Так, станом на 1 січня 2005 р. на території 182 (26,5%) сільських населених пунктів перебували неорганізовані звалища побутового, промислового,

 
 

Цікаве

Загрузка...