WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДержавне регулювання економіки, Інвестиції → Державна політика у сфері забезпечення молоді житлом в Україні: сутність, принципи та шляхи реалізації - Реферат

Державна політика у сфері забезпечення молоді житлом в Україні: сутність, принципи та шляхи реалізації - Реферат

України від 29 липня 2002 р. № 1089 [4].
Сприяння молодіжному житловому будівництву в Україні здійснюється через Державну спеціалізовану фінансову установу "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" при Кабінеті Міністрів України. Молоді сім'ї отримують державні довготермінові пільгові кредити, а також цільові адресні компенсації за кредитами комерційних банків як на будівництво, так і на придбання житла на вторинному ринку.
На вирішення проблем забезпечення молоді житлом Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву покликаний вирішувати такі завдання:
- розроблення нових фінансово-кредитнихпрограм, спрямованих на розв'язання житлових проблем молоді та інших верств населення;
- залучення коштів для кредитування громадян з метою фінансування будівництва (реконструкції) і придбання житлових будинків, об'єктів соціального, науково-технічного, виробничого, торговельного, культурно-побутового і спортивно-оздоровчого призначення;
- кредитування, у тому числі - пільгове та фінансування витрат на будівництво (реконструкцію) і придбання житла для молоді та інших верств населення;
- компенсація відсоткової ставки кредитів комерційних банків, наданих молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла, тощо.
В умовах гострої житлової проблеми в Україні програма молодіжного житлового кредитування, яка реалізується Фондом, є єдиною програмою, що дає можливість молоді отримати нове житло в кредит на пільгових умовах. При цьому під молодіжним житловим кредитуванням ми розуміємо надання пільгових довготермінових (до 30 років) кредитів молоді для будівництва та придбання житла під іпотеку та механізм часткової компенсації відсотків за кредитами комерційних банків, які надаються молоді на будівництво і придбання житла, що вже дало змогу залучити додатково кредитні ресурси комерційних банків (тобто позабюджетних ресурсів) на реалізацію Державної програми забезпечення молоді житлом.
Діяльність Фонду та його регіональних управлінь оцінюється за такими показниками:
1. Економічні: загальний обсяг фінансування; залучення коштів місцевих бюджетів; залучення позабюджетних джерел фінансування; збільшення обсягів реінвестування коштів від повернення раніше виданих кредитів та сплати відсотків.
2. Соціальні: покращення житлових умов молоді в тому числі і в сільській місцевості; підвищення народжуваності у родинах позичальників.
Характеризуючи економічні показники діяльності Фонду слід зазначити, що з 1998 по 2006 р. Фондом надано 8429 пільгових довготермінових кредитів на будівництво та придбання житла з державного та місцевих бюджетів різних рівнів на загальну суму понад 710 млн грн [5].
У 2006 р. на кредитування будівництва і придбання житла для молоді було направлено 20,8 млн грн коштів від повернення раніше наданих кредитів. Для порівняння у 2005 р. коштів від повернення раніше наданих кредитів було 11,7 млн грн. У 2006 р. суттєво збільшено фінансування Державної програми забезпечення молоді житлом з місцевих бюджетів усіх рівнів. За рахунок коштів місцевих бюджетів видано кредитів на загальну суму 34,2 млн грн, що становить 81,4% від обсягів, запланованих на 2006 р. Для порівняння у 2005 р. Фондом було залучено 20,8 млн грн коштів місцевих бюджетів.
Усього за роки діяльності Фондом станом на 1 січня 2007 р., надано 8429 пільгових довготермінових кредитів, у тому числі 6566 кредитів за рахунок коштів державного бюджету і 1863 кредитів за рахунок коштів місцевих бюджетів.
Крім того, за цей період за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів через механізм пільгового кредитування вже збудовано близько 5378 квартир, з яких 936 квартир уведено в експлуатацію в 2006 р.
Таким чином, за економічними показниками діяльність Фонду можна охарактеризувати як таку, що має певний позитивний вплив на вирішення молодіжної житлової проблеми, але є все ще далекою від того, щоб кардинально змінити ситуацію із забезпечення житлом молоді в Україні.
Основним соціальним показником діяльності Фонду є те, що через механізм пільгового довготермінового кредитування здійснюється політика щодо подолання демографічної кризи в державі.
Протягом останніх десяти років чисельність населення України зменшилась майже на чотири з половиною мільйони осіб. Різко знизилась народжуваність, збільшились міграційні процеси.
Слід зазначити, що в програмі зроблений акцент на вирішенні демографічної проблеми, яка є дуже гострою в Україні. Пільги (фактично - адресні цільові субсидії) виплачуються на дітей і збільшуються пропорційно їх кількості. Коефіцієнт народжуваності в родинах позичальників Фонду, які одержали житло, становить 23,8 дітей на 1000 осіб, що в 2,4 раза вище, ніж аналогічний середній показник по Україні. Серед молодих сімей, які є позичальниками Фонду, лише 16% поки що не мають дітей.
Незважаючи на те, що соціальна ефективність Державної програми забезпечення молоді житлом зростає, практично в усіх великих містах попит на кредити перевищує бюджетні можливості. Тому залучення позабюджетних джерел фінансування є об'єктом постійної уваги Фонду.
Фонд впроваджує інноваційні форми і механізми забезпечення молоді житлом, а саме: в 2003 р., за ініціативи Фонду була прийнята постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку часткової компенсації відсоткової ставки кредитів комерційних банків молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла".
Варто звернути увагу на інноваційність та ефективність згаданої постанови Кабінету Міністрів України, що значно розширила можливості для молодих родин одержати своє перше житло. Фактично за два роки (кінець 2003-2005 рр.) впровадження проекту Фондом надано молодим сім'ям більше 17 тис. кредитів з частковою компенсацією відсоткової ставки. Враховуючи витрати з Державного бюджету в розмірі 26,5 млн грн залучено 1 млрд 840 млн грн фінансових ресурсів банків, що в 60 разів перевищує планові показники Державної програми забезпечення молоді житлом і становить приблизно 25% ринку іпотечних кредитів в Україні за цей період.
Узагальнюючи стан і тенденції діяльності Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву та існуючі в країні проблеми забезпечення молоді житлом варто зазначити, що на сьогодні назріла

 
 

Цікаве

Загрузка...