WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДержавне регулювання економіки, Інвестиції → Роль української держави в забезпеченні мовної освіти закордонного українства - Реферат

Роль української держави в забезпеченні мовної освіти закордонного українства - Реферат

союзних республік та з-за кордону, проводити для іноземців конкурси знавців української мови, історії та культури.
Для підготовки вчителів української мови і літератури для потреб українців за межами України планувалося щороку зараховувати до ВНЗ України на повне державне утримання до 50 юнаків і дівчат українського походження з інших союзних республік та з-за кордону. Керівництву Міносвіти України доручалося підготувати і в I кварталі 1991 р. подати Раді Міністрів УРСР пропозиції про заснування державних іменних стипендій для студентів і аспірантів з числа осіб українського походження, які проживають у закордонних країнах або інших союзних республіках, бажають вивчати українську мову та літературу чи займатися дослідницькою роботою з українознавства [4].
Згодом після здобуття державної незалежності постановою Кабінету Міністрів України від 16 червня 1992 р. було затверджено Комплексні заходи щодо всебічного розвитку і функціонування української мови. Необхідність розроблення цихзаходів, на думку їх авторів, зумовлена як великим значенням мовно-культурних процесів у сучасному світі, де мовна політика регулюється державними і законодавчими актами (Франція, Бельгія, Росія тощо), так і тією історичною обставиною, що Український народ упродовж століть не мав змоги належним чином розвивати національну мову і користуватися нею у всіх сферах діяльності [5].
Після цього Уряд України 22 січня 1996 р. своєю постановою затвердив Державну програму "Українська діаспора до 2000 року", котрою передбачалася певна підтримка відродження українськості на теренах колишнього Радянського Союзу. На думку її авторів, послідовне втілення Програми в життя повинне було прискорити створення єдиного національного інформаційного простору, нових українських навчальних і культурних центрів, сприяти налагодженню системи підготовки відповідних кадрів, забезпеченню потреб в українській книзі, періодиці, підручниках, оскільки без активної державної допомоги неможливо було налагодити роботу постійних представництв у місцях компактного проживання українців в інших країнах.
Цього ж року ст. 12 Конституції України закріплює положення про те, що "Україна дбає про задоволення національно-культурних і мовних потреб українців, які проживають за межами держави" [6].
На виконання ст. 10 Конституції України 8 вересня 1997 р. Кабінет Міністрів України своєю постановою затвердив Комплексні заходи щодо всебічного розвитку і функціонування української мови" [7].
У документі представлено спеціальний розділ "Українська мова у світі". Напрямами діяльності тут визначено підтримку функціонування української мови в зарубіжних країнах, особливо в тих, де є українська діаспора, та розширення сфери вивчення української мови в зарубіжних країнах. До завдань Заходами віднесено розроблення спеціальних програм вивчення української мови для української діаспори, проведення спільних конференцій і семінарів з української мови в зарубіжних країнах та досліджень української мови порівняно з іншими мовами світу тощо.
Новою постановою від 21 червня 2000 р. Кабмін уніс зміни і доповнення до означеної вище постанови, що були викликані рішенням Конституційного Суду України від 14 грудня 1999 р. № 10 про офіційне тлумачення положень ст. 10 Конституції України щодо застосування державної мови органами державної влади, органами місцевого самоврядування та використання її у навчальному процесі в навчальних закладах України. Цією постановою, зокрема, передбачалося заснувати п'ять щорічних стипендій для студентів та аспірантів-україністів із зарубіжних країн, здійснити комплекс заходів щодо відкриття українських культурно-інформаційних центрів за кордоном, передусім у місцях, де значну кількість населення становлять українці, та надати практичну допомогу центрам, які уже діють.
Указом Президента України від 24 вересня 2001 р. було затверджено Національну програму "Закордонне українство" на період до 2005 року" [8], у якій, зокрема, зазначається, що "Україна дбає про задоволення національно-культурних і мовних потреб українців, які проживають за межами держави, сприяє консолідації та розвитку української нації, її історичної свідомості, традицій і культури" [8].
Метою програми, зокрема, є "вироблення дійових механізмів підтримки українців, які проживають за межами України, насамперед у державах, що утворилися на території колишнього СРСР, де триває процес самоорганізації українських громад і створюється інфраструктура для задоволення... мовних та освітніх потреб українців" [8].
До основних завдань Програма відносить "створення належних умов для збереження українцями, які проживають за межами України, етнічної ідентичності, задоволення їх … мовних потреб" [8].
Відповідно до Програми впродовж 2001-2005 рр. заплановано продовжувати впровадження міжнародного досвіду у сфері забезпечення мовних прав українців, які проживають за межами України, розробити та реалізувати конкретні заходи, спрямовані, зокрема, на розвиток мовної самобутності українців, які проживають у Російській Федерації, Румунії, Республіці Білорусь, Республіці Молдова, Словацькій Республіці.
У галузі науково-освітнього співробітництва було заплановано зібрати і проаналізувати інформацію про українське шкільництво діаспори, провести з'їзд освітян українського зарубіжжя, здійснити фундаментальні дослідження стану та тенденцій розвитку української мови за кордоном та опублікувати їх результати. Планувалося організувати підготовку та перепідготовку науково-педагогічних та педагогічних кадрів з українознавчих дисциплін та предметів, зокрема української мови, для вищих навчальних закладів за кордоном та шкіл у місцях компактного проживання українців за кордоном, у тому числі шляхом організації відповідних курсів на базі вищих навчальних закладів України. Відповідно до програми українська та студентська молодь із-за кордону залучається до навчання на курсах, факультативах, а також до участі в олімпіадах, конкурсах, фестивалях, виставках дитячої та

 
 

Цікаве

Загрузка...