WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДержавне регулювання економіки, Інвестиції → Державне регулювання інвестиційної діяльності та гарантії захисту інвестицій - Реферат

Державне регулювання інвестиційної діяльності та гарантії захисту інвестицій - Реферат


РЕФЕРАТ
На тему:
Державне регулювання інвестиційної діяльності та гарантії захисту інвестицій
ПЛАН
1. Об'єктивні підстави державного регулювання інвестиційної діяльності
2. Правове забезпечення державного регулювання інвестиційної діяльності
3. Форми державного регулювання інвестиційної діяльності
4. Гарантії захисту інвестицій
1. Об'єктивні підстави державного регулювання інвестиційної діяльності
Інвестиційна діяльність як різновид господарської діяльності є, як правило, суспільно корисною.
Однак інвестори, здійснюючи таку діяльність з метою отримання прибутку, не завжди враховують суспільні (публічні) інтереси - суспільства в цілому, територіальної громади, окремих прошарків населення тощо стосовно безпечних і належних умов життя, праці, харчування. Прагнучи отримати максимальний прибуток, інвестори можуть порушувати при цьому вимоги щодо:
o якості продукції, робіт, послуг, які надаються іншим учасникам господарського життя та громадянам;
o збереження довкілля, раціонального використання природних ресурсів;
o дотримання умов містобудування;
o дотримання умов праці найманих працівників які здійснюють практичні дії щодо реалізації інвестицій;
o дотримання норм антимонопольного законодавства;
o підтримання конкурентного середовища на ринку інвестицій та утримання від недобросовісної конкуренції.
Забезпечити здійснення інвестиційної діяльності з урахуванням суспільних інтересів у масштабі країни спроможна лише держава як виразник таких інтересів. У зв'язку з цим українським законодавством передбачається державне регулювання інвестиційної діяльності.
2. Правове забезпечення державного регулювання інвестиційної діяльності
Положення щодо державного регулювання, інвестиційної діяльності містяться в низці нормативних актів. Насамперед слід назвати Конституцію України.
З метою захисту суспільних інтересів в процесі здійснення інвестиційної діяльності як різновиду господарської діяльності Конституцією України (ст.13) передбачається забезпечення державою соціальної орієнтації економіки України, в яку запроваджуються ринкові елементи господарювання.
Закон України "Про інвестиційну діяльність" від 18 вересня 1991 р.:
o закріплює форми державного регулювання інвестиційної діяльності (ст. 12);
o передбачає порядок прийняття рішень щодо республіканських державних інвестицій (ст. 13) та порядок розміщення державного замовлення (ст. 14);
o визначає основні засади здійснення державної експертизи інвестицій будівництва (ст. 15);
o передбачає регулювання інвестиційної діяльності не лише в масштабі країни, але й окремих регіонів шляхом надання відповідних повноважень Верховній Раді Автономної Республіки Крим та органам місцевого самоврядування (ст. 16);
o визначає основні засади ціноутворення у сфері інвестування (ст. 17).
Закон України "Про режим іноземного інвестування" від березня 1996 р:
o передбачає обов'язкову державну реєстрацію іноземних інвестицій (ст. 13) та підстави відмови у
такій реєстрації (ст. 14);
o закріплює обов'язковість статистичної звітності про іноземні інвестиції з боку органів, що здійснюють державну реєстрацію таких інвестицій, підприємств з іноземними інвестиціями, податкових органів і установ банку (ст. 15);
o визначає специфіку регулювання іноземних інвестицій у вільних економічних зонах (ст. 25).
Закон України "Про основи містобудування" від 16 листопада 1992 р.:
o встановлює основні вимоги до містобудівної діяльності (ст. 5);
o визначає державні органи, що здійснюють державне регулювання у сфері містобудування (ст. 7);
o визначає зміст державного регулювання у сфері містобудування (ст. 8);
o встановлює компетенцію державних органів і регіонів у сфері містобудування: Кабінету Міністрів України (ст. 9), Автономної республіки Крим (ст. 10), обласних рад (ст. 11), сільських, селищних, міських рад (ст. 12), місцевих державних адміністрацій (ст. 13), виконкомів місцевих (сільських, селищних, міських) рад (ст. 14) та спеціально уповноважених органів у сфері містобудування (ст. 15).
Закон України "Про відповідальність підприємств, установ, організацій за правопорушення у сфері містобудування" від 14 жовтня 1994 р. встановлює санкції за подібні порушення (господарсько-організаційні, майнові у формі відшкодування збитків, конфіскації, господарсько-адміністративного штрафу).
Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30 жовтня 1996 р. закріплює правові засади та форми державного регулювання інвестицій на ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних, визначає Державну комісію цінних паперів і фондового ринку як орган, уповноважений здійснювати державне регулювання ринку цінних паперів, а також визначає компетенцію цього органу.
Закон України "Про приватизацію державного майна" від 19 лютого 1997 р. передбачає основні засади та форми державного контролю за інвестиційною діяльністю в процесі приватизації, а також відповідальність за порушення угод приватизації щодо вкладення інвестицій в об'єкти приватизації та дотримання умов післяприватизаційної експлуатації об'єктів.
Указ Президента України "Про Положення про Державний комітет України з будівництва та архітектури " від 20 серпня 2002 р. N 725/2002 " визначає компетенцію цього відомства, зокрема щодо:
* організації ліцензування окремих видів інвестиційної діяльності у будівництві;
* організації експертизи інвестиційних проектів будівництва;
* стандартизації у будівництві та виробництві будівельних матеріалів тощо.
Постанова Кабінету Міністрів України "Про перелік окремих видів проектних та будівельно-монтажних робіт, інженерних вишукувань для будівництва, надання інжинірингових та інших послуг, які потребують відповідної атестації виконавця" від 6 квітня 1998 р. № 451 визначає перелік видів підприємницької діяльності (робіт, послуг) у будівництві, що потребують ліцензування.
3. Форми державного регулювання інвестиційної діяльності
Зміст державного регулювання інвестиційної діяльності досить значний.
Так, згідно з ч. 1 ст. 12 Закону України "Про інвестиційну діяльність" державне регулювання інвестиційної діяльності включає:
- управління державними інвестиціями;
- регулювання умов інвестиційної діяльності;
- контроль за здійсненням інвестування усіма інвесторами та іншими учасниками інвестиційної діяльності. Управління державними інвестиціями здійснюється загальноукраїнськими, республіканськими (АР Крим) та місцевими

 
 

Цікаве

Загрузка...