WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДержавне регулювання економіки, Інвестиції → Соціально-економічна ефективність іноземних інвестицій в реаліях ринкової економіки - Реферат

Соціально-економічна ефективність іноземних інвестицій в реаліях ринкової економіки - Реферат


Реферат на тему:
Соціально-економічна ефективність іноземних інвестицій в реаліях ринкової економіки
До початку 90-х років в Україні категорії "інвестиції" не знаходилося місця як у теорії, так і в практиці. Уперше це поняття у вітчизняній економічній літературі почало зустрічатися, коли піднімалося поняття "капітальні вкладення". Термін "інвестиції" значно розширює сутність відповідної соціально-економічної категорії, оскільки перший з цих термінів більш змістовний і відповідає умовам ринкової економіки.
Сьогодні економіка України не має достатнього інвестиційного потенціалу для забезпечення необхідного рівня інвестиційних вкладень. Виходом із цього становища стають іноземні інвестиції.
Відповідно ст.1 Закону України "Про режим іноземного інвестування" іноземні інвестиції визначаються, як цінності, що вкладаються іноземними інвесторами в об'єкти інвестиційної діяльності відповідно законодавству України з метою одержання прибутку чи досягнення соціального ефекту [2, с.300].
Основними формами здійснення іноземних інвестицій є : часткова участь у підприємствах, що створюються разом з українськими юридичними і фізичними особами, чи придбання частки діючих підприємств; створення підприємств, що цілком належать іноземним інвесторам, філій і підрозділів іноземних юридичних чи осіб придбання у власність діючих підприємств цілком;придбання не забороненого законами нерухомого чи рухомого майна;
придбання самостійне за участю українських юридичних чи фізичних осіб прав на користування землею і використання природних ресурсів на території України; придбання інших майнових прав;в інших формах, що не заборонені законами України, у тому числі без створення юридичної особи на підставі договорів із суб'єктами господарської діяльності України. Іноземні інвестиції могуть вкладатися в будь-які об'єкти, інвестування в які не заборонено законодавством.
Іноземні інвестиції бувають прямими та портфельними. Прямими іноземними інвестиціями прийнято називати інвестиції, що передбачають установлення довгострокових відносин між партнерами, а також довгостроковий інтерес і контроль, що визначає і здійснює організація-резидент однієї економіки щодо підприємства, що є резидентом іншої економіки.
Портфельні інвестиції - це вкладення в акції закордонних підприємств (без придбання контрольного пакета), облігації й інші цінні папери іноземних держав, міжнародних валютно-кредитних організацій з метою одержання підвищеного доходу за рахунок податкових пільг, змін валютного курсу і т.д [39, с.26].
Питання ефективності залучення іноземних інвестицій обговорюється багатьма політиками, науковцями та громадськими діячами. Дане питання вивчали Борщ Л.М., Федоренко В.Г., Діденко Я.О. та ін.
Досліджуючи це питання Федоренко В.Г. наводить переваги та недоліки іноземного інвестування [3, 346].
Перевагами, на його погляд є зниження рівня імпортозалежності, стимулювання розвитку експортного потенціалу, прискорення темпів структурної перебудови економіки та впровадження ринкових реформ, упровадження сучасних технологій, поліпшення платіжного балансу, збільшення обсягів капітальних вкладень та скорочення строків їх нагромадження, підвищення рівня зайнятості та кваліфікації робочої сили, забезпечення зарубіжного організаційного та управлінського досвіду.
Також слід відзначити, що недоліками іноземного інвестування є збільшення залежності країни від іноземного капіталу, трансферт частини прибутків за кордон, витіснення з ринку внутрішніх виробників і постачальників, підвищення рівня конкуренції на ринку жорстка експлуатація місцевих сировинних ресурсів.
Разом з цим Борщевського В.В., торкаючи мотиваційних аспектів іноземного інвестування, з погляду його значення для сучасної економіки, висловлює думку, що слід насамперед звернути увагу на ту просту істину, що для досягнення стабільного економічного зростання і забезпечення відповідних високих показників господарського розвитку держави чи окремого регіону, треба, щоб підприємства, які знаходяться на відповідній території, збільшували обсяги виробництва чи надання послуг.[4, 108-110] Тому що, прибутковість підприємств - це й нарощування податкових платежів до бюджету та соціальних відрахувань, і розвиток регіональної інфраструктури, і адаптація нових технологій, інновацій та систем менеджменту до вітчизняних умов (рис.1)
Мал.. 1. Мультиплікація економічного ефекту від здійснення інвестицій
Треба врахувати і негативні тенденції, які складаються нині в Україні, які пов'язують іноземні інвестиції з своєрідною формою експансії транснаціональних корпорацій, інструментом перерозподілу трудових, інтелектуальних та природних ресурсів на користь розвинутих країн. Іншим проблемним питанням, на думку Борщевського В.В., є питання рівня екологічної безпеки іноземних інвестиційних проектів. Адже в Україні стала стереотипною думка, що іноземці розташовують на української території лише екологічно брудні підприємства.
Шаповалова О.В. визначаючи сутність інвестиційних ресурсів, висловлює думку, що вони є одним із найвагоміших чинників економічного розвитку для будь-якої країни [7, 68]. Особливо потребують зовнішніх інвестицій економіки, що перебувають у стані трансформації, де найбільш відчувається брак приватних та державних інвестиційних ресурсів.
З огляду на позитивні моменти іноземного інвестування актуальним стає планування інвестиційної діяльності в межах окремих регіонів, в умовах активізації інвестування, на стадії економічного підйому. Це дозволить ціліспрямованіше залучати і використовувати інвестиційні ресурси, формувати необхідну будівельну базу,

 
 

Цікаве

Загрузка...