WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДержавне регулювання економіки, Інвестиції → Приватизація як основна умова пожвавлення інвестиційної діяльності - Реферат

Приватизація як основна умова пожвавлення інвестиційної діяльності - Реферат

України;
o розукрупнення підприємств, виділення з їх складу структурних підрозділів як основного виробництва, так і підрозділів інженерної інфраструктури, у тому числі об'єктів соціальної сфери. Реалізація цієї програми, безумовно, сприятиме поглибленню
структурної перебудови.
Проблему одержання коштів для державного бюджету й залучення інвестицій на підприємства ФДМУ планує розв'язати шляхом комбінування, з одного боку, продажу об'єктів за кошти на фондових біржах, регіональних аукціонах, через мережі Позафондової торгової системи (ПФТС) і НМЦСА, а з іншого - через проведення індивідуальної приватизації підприємств, що мають стратегічне значення для економіки України і становлять чималий інтерес для іноземних інвесторів.
Фонд державного майна України накопичивзначний досвід із проведення конкурсних продажів, що є ключовим моментом індивідуальної приватизації. Так, протягом 1995-2000 pp. ФДМУ за результатами проведених конкурсів уклав 1300 договорів купівлі-продажу. У державний бюджет від проведення цих конкурсів надійшло 830 млн грн. При цьому чітко відслідковується тенденція до збільшення розміру надходжень коштів у державний бюджет від проданих пакетів акцій. Якщо в 1995 р. від проданого пакету акцій держава одержувала у середньому 54 тис. грн, то в 1998 р. цей показник складав уже 4,2 млн грн. У 2000 р., за підсумками проведених конкурсів, середні надходження коштів від продажу пакетів акцій на конкурсах зросли до 12,8 млн грн за пакет.
Крім того, за результатами укладених ФДМУ договорів приватизовані підприємства протягом 1995-2000 pp. уже одержали інвестиції на загальну суму 1 млрд 134 млн грн.
Водночас треба зазначити, що на цьому шляху потрібне подальше удосконалення процедур індивідуальної приватизації. На сьогодні процес продажу акцій занадто зарегламентований. Це не дає змоги підходити до будь-якого підприємства індивідуально, досягаючи тим самим максимальної ефективності продажу. У процесі оптимізації процедур індивідуальної приватизації ми розраховуємо і на допомогу міжнародних організацій. Нині Європейський Союз у рамках програми "Тасіс" здійснює проект "Сприяння приватизації шляхом продажу пакетів акцій". Цілі цього проекту:
o сприяння індивідуальній приватизації в Україні;
o створення сприятливого інвестиційного клімату;
o поліпшення іміджу України для іноземних інвесторів. Упродовж здійснення проекту передбачається створення регулюючої бази для індивідуальної приватизації відповідно до міжнародних стандартів і продажу пакетів акцій щонайменше трьох підприємств шляхом міжнародного тендера. У рамках проекту з ФДМУ вже співпрацюють провідні міжнародні фінансові установи. Незабаром до цього процесу приєднаються також фірми-радники.
Майже аналогічну програму технічної допомоги розробив і впроваджує зараз Світовий банк. У рамках проекту технічної допомоги ФДМУ здійснює вибір компанії-радника, яка має розв'язати такі завдання:
o проведення детального аналізу інтересів потенційних інвесторів;
o визначення критеріїв добору підприємств як потенційних об'єктів інвестування;
o створення інформаційно-пошукової системи й електронного архіву відібраних об'єктів приватизації;
o розроблення рекомендацій щодо підвищення інвестиційної привабливості об'єктів приватизації;
o доведення інформації про об'єкти, що приватизуються, до потенційних інвесторів;
o навчання персоналу ФДМУ.
Є надія, що співпраця ФДМУ з міжнародними фінансовими організаціями досить швидко дасть позитивні результати, оскільки Фонд планує у найближчий час здійснити індивідуальні продажі пакетів акцій багатьох провідних підприємств України.
Зазначимо, що ФДМУ, створений у 1992 р., став фактично першим, найбільш великим, могутнім і досвідченим учасником фондового ринку України. Саме завдяки діяльності ФДМУ сформувалась інфраструктура сучасного фондового ринку України. Приватизація, особливо з використанням наявних приватизаційних майнових сертифікатів, сприяла створенню і поліпшенню діяльності великої кількості компаній - фінансових посередників. У процесі тільки сертифікатної приватизації взяли участь 335 інвестиційних фондів і компаній, 337 довірчих товариств, 46 торговців цінними паперами. Такі оператори, як "Проспект-Інвестментс", "Сігма", "Оптіма-Інвест-ментс" і деякі інші, сталі зразком для інших учасників фондового ринку. Вони довели, що кваліфіковані, професійні компанії можуть успішно працювати за будь-яких умов.
Активна діяльність фінансових інститутів сприяла залученню до процесу приватизації більшості населення України. Фінансовим посередникам довірили свої приватизаційні сертифікати 28,5 млн громадян України.
Зараз важливим напрямом діяльності ФДМУ є розробка пропозицій і відповідних нормативних документів щодо завершення діяльності інвестиційних фондів із приватизаційними сертифікатами громадян. Разом з Державною комісією з цінних паперів фондового ринку (ДКЦПФР) розроблений і триває процес узгодження положень про реорганізацію інвестиційних фондів і особливості перетворення закритих інвестиційних фондів і компаній у відкриті.
Помітну роль зіграв ФДМУ у становленні фондових бірж і ПФТС. Забезпечення пропозицій пакетів акцій спочатку на Українській фондовій біржі, а потім і на інших фондових біржах, участь фахівців ФДМУ у створенні ПФТС і початок продажу через неї державних пакетів акцій сприяли передусім зміцненню цих фінансових установ, а також створенню умов для плавного переходу посередників від участі в сертифікатній приватизації до роботи в сучасних умовах фондового ринку.
Протягом 1995-2000 pp. ФДМУ було продано 3850 пакетів акцій через фондові біржі і ПФТС. Для порівняння нагадаємо: у 1995 р. на біржах було продано лише 50 пакетів акцій, у 1998 р. - 2000 пакетів, а за перші 4 місяці 2000 р. продано вже 730 пакетів акцій. Як і у випадку з проведенням конкурсів, відзначимо значне зростання вартості пакетів акцій, що продаються на біржах, і відповідно надходжень у державний бюджет. У 1997 р. середня вартість проданого пакету акцій складала 114 тис. грн, у 1998 р. вона виросла у 2,5 раза, у 2000 р. пакет акцій, проданий на фондових біржах і ПФТС, у середньому дорівнював уже 474 тис. грн. Взагалі від

 
 

Цікаве

Загрузка...