WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДержавне регулювання економіки, Інвестиції → Структура, функції і роль Парламенту Великобританії на сучасному етапі. Реформа 1949 року - Курсова робота

Структура, функції і роль Парламенту Великобританії на сучасному етапі. Реформа 1949 року - Курсова робота

консультантом всіх членів Палати при виникненні будь яких процесуальних протиріч.
Важливим структурним елементом Палати є парламентські комітети, які утворюються для попереднього обговорення законопроектів. Система комітетів досить розгалужена: Комітет усієї палати, виборчі, постійні, спеціальні, спільні комітети.
До комітету усієї палати (комітету шляхів і засобів) входять всі члени Палати Громад. Він скликається для обговорення конституційних і фінансових питань, а також на вимогу уряду для обговорення питань про націоналізацію та денаціоналізацію. Цікаво, що Палата окремо збирається на постійні засідання і засідання Комітету, а відповідно не може одночасно провести парламентське і комітетське обговорення.
Основною функцією виборчих комітетів є підбір кандидатів на всі посади в Палаті включаючи і членів комітетів. Вони стоять дещо осторонь загальної системи комітетів саме через своєрідність повноважень.
Постійні комітети способом формування не підтверджують свою назву. На постійній основі в них працюють лише голови. Решта складу комітету поновлюється після передачі туди нового законопроекту. У такий спосіб забезпечується професійний підхід до законотворчості, адже депутати спеціалізуються з різних питань парламентської роботи, і це, звичайно, враховується при формуванні конкретного постійного комітету. Не маючи постійної спеціалізації ці комітети називаються першими літерами алфавіту.
Спеціальні комітети можуть функціонувати на постійній основі, або створюватись тільки на час сесій. Вови створюються для розгляду специфічних питань і на протязі існування не змінюють спеціалізації. Серед таких постійно діючих комітетів варто виділити Шотландський комітет і комітет приватних законопроектів.
Перший складається з депутатів обраних в Шотландії і вивчає законопроекти, котрі стосуються цього регіону. За аналогією діють Ірландський і Уельський комітети. Слід відмітити що це досить вдала форма гарантії прав національних меншин.
До відання другого відносять розгляд так званих приватних законопроектів про особливості яких йтиметься пізніше.
На період сесій часто створюють комітети з так би мовити першочергових, актуальних питань. Наприклад Європейської інтеграції чи паливних ресурсів.
Спільні комітети утворюються з членів обох палат для досягнення компромісів. Їх метою є винесення на голосування актів, котрі б задовольняли обидві палати і відповідно приймалися б без затримок.
В Палаті Лордів діє та ж система організації лише з невеликими винятками. Зокрема за партійною приналежністю виділяють так званих "кросбенчерів"(Crossbenchers- названі через перпендикулярно розташовані лавки) котрі не належать до жодної партії. Також, вважається, що в Палаті панує дисципліна і порядок тому в функції Лорда Канцлера не входить наглядати за порядком.
Щодо процедурних правил діяльності парламенту, то їх метою є забезпечення довгострокової рівноваги між різноманітними інтересами. У Великобританії немає кодифікованого набору процедурних правил, що охоплюють усі можливі випадки, процедурні принципи виводяться з різних джерел: регламенту, резолюції Палати, розпорядження спікера, законодавства (акти Парламенту), різноманітних адміністративних процедур.
По-перше, існують звичаї і практика, котрі створювалися століттями і не були написані. По-друге, існують постійні регламентні положення, що приймалися Палатою час від часу з метою внесення абсолютно нових процедурних правил. Парламентарі Великобританії намагаються уникнути регламентації, що виходить з букви закону, оскільки ця процедура зменшує гнучкість процедури - зміна закону набагато складніша, ніж постійного положення регламенту.
В зв'язку з великою кількістю нормативів процедурного характеру у постійних представників Палати виникає потреба в узагальненому документі, який би давав відповіді на більшість питань, що виникають у процесі діяльності вищого законодавчого органу. Настільною книгою з цих питань є "Трактат про право, привілеї, процедури і правила Парламенту". Ще ця книга відома під назвою, що витікає з імені її автора - Ерскіна Майа.
Думки науковців (та самих же депутатів Великобританії) щодо необхідності наявності акта, який би містив усі без винятку правила та процедури здійснення парламентом своєї роботи, дуже різняться. Одні сходяться до того, що регламент є репресивним засобом, який стримує у визначених межах роботу палат, інші стверджують, що його наявність покликана забезпечувати рівність та розподіл обов'язків між представниками законодавчої влади, а також у їх взаємовідносинах зіншими гілками влади.
Отже, є декілька джерел правил Палати: традиційна практика, постійні положення і резолюції Палати, рішення спікера чи його заступників, що оголошуються в ході засідань, а також норми, встановлені законом. Найбільш авторитетним серед усіх парламентських регуляторів є рішення спікера. Спікер виносить остаточний вердикт щодо відповідності чи невідповідності поправок правилам Палати, з чого випливає доцільність подальших дебатів.
Палата Громад працює сесійно. Сесії скликаються восени (в кінці жовтня - на початку листопада) і тривають майже цілий рік до серпня. Обидві палати зазвичай не засідають на вихідних, Різдво, Паску, та інші великі свята. Кількість робочих днів протягом сесії не завжди однакова. Вона коливається від 160 до 190.
Про діяльність парламенту можна дізнатись з стенографічного звіту, що публікується в збірниках "Парламентські дебати. Офіційний звіт" (або Ханзард за іменем першовидавця); прямих радіотрансляцій компанії ВВС (Палати Лордів з 1968 і Палати Громад 1989); офіційного сайту парламенту.
Зменшення ролі Палати Лордів.
Еволюція Британського парламентаризму в XX ст. особливо прослідковується на розвитку взаємин між палатами парламенту. До 1911р.Палата Лордів могла скасовувати будь-який акт, прийнятий Нижньою Палатою. Так в 1908 році був скасований так званий "народний бюджет" Лой-Джорджа. У відповідь лейбориська більшість "через необхідність врегулювання відносин між палатами " провела реформу. По суті, цей акт закріпив основу поступового переходу до домінування Нижньої палати на Верхньою.
Згідно з Актом про парламент 1911р.
1. Фінансовий законопроект, схвалений Палатою Громад і переданий на розгляд до Палати Лордів через місяць передається на підпис корони без згоди Палати Лордів.
2. Якщо публічний законопроект, прийнятий Палатою Громад на 3-х чергових сесіях, при чому між другим читанням в першій сесії і третім читанням третьої сесії пройде не менше двох років, то законопроект передається на підпис корони без згоди Палати Лордів.
В порядку, передбаченим даною процедурою було проведено і наступний етап реформи, розгляд якого розпочався в 1947р (Після чергового приходу до влади лейбористів). Даний законопроект приймався "в відповідності до Акту 1919"
Акт 1949 року обмежив відкладальне вето Палати Лордів одним роком. Відповідно публічний законопроект, прийнятий Палатою Громад на 2-х чергових сесіях, при чому між другим читанням в першій сесії і третім читанням другої сесії пройде не менше одного року, то законопроект передається на підпис корони без згоди Палати Лордів.
Даний акт також скоротив максимальний термін повноважень Палати громад з 7-и до 5-и років.
Про значення реформи 1949 року можна багато сперечатись. Вчені вважають, що її наслідком стала якщо не повна втрата законодавчих повноважень Палатою Лордів, то їх зведення до певної форми контролю.
Потрібно зазначити, що з 1949 лише Акт Про військові злочини (The War Crimes Act 1991); Акт Про вибори до

 
 

Цікаве

Загрузка...