WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДержавне регулювання економіки, Інвестиції → Валовий національний продукт, та способи його визначення. валовий внутрішній продукт. чистий національний продукт. - Курсова робота

Валовий національний продукт, та способи його визначення. валовий внутрішній продукт. чистий національний продукт. - Курсова робота

збройних сил почали враховуватися, як економічна продукція тільки після Другої світовоївійни;
в) Усі товари та послуги, що вироблені неприбутковими установами, наприклад церквами, учбовими закладами для спільного використання чи індивідуального використання своїми членами;
г) Деякі товари і послуги, що вироблені членами приватних господарств для особистих потреб чи для якогось іншого використання, минаючи ринок.
Аналізуючи ці два визначення та порівнюючи їх можна вказати на основну різницю між двома підходами до розрахунку національного доходу. Основна різниця у тому, що в основі розрахунку національного доходу за Марксом покладено принцип докладеної кількості праці, а у розрахунок за західною методикою - принцип створення корисності, а не витраченої праці чи матеріальних ресурсів. Це витікає не тільки з визначення систем національного рахівництва, що відрізняються, але й з різниці у самих економічних системах. У західних країнах національний продукт розраховується на основі системи національних рахунків, а, наприклад, у країнах колишнього СРСР використовували метод балансу народного господарства (БНГ). Україна теж поступово переходить на міжнародні рахунки, прийняті майже по всіх світових економіках.
До того необхідно відмітити, що з розрахунку національного продукту за будь якою методикою завжди виключені доходи від діяльності, що суперечить законодавству цієї країни (контрабанда, торгівля наркотиками, проституція, работоргівля ).
Якщо коротко, Національний доход (НД) - це сукупний доход усіх суб'єктів економіки (виробників, споживачів ) даної країни. Розрізняють:
- вироблений НД, отриманий в результаті внутрішньо економічної діяльності,
- розподілений НД, до складу котрого включені доходи (або збитки, зі знаком мінус) від експорту імпорту та інших зовнішньоекономічних операцій.
Згідно до закону вартості розмір виробленого НД має співпадати з КП , але точного рівняння може не бути, оскільки цій закон, як і всі інші економічні закони, є "законами тенденцій".
Розподілений НД поділяється на:
1) фонд споживання (ФС), який включає як особисте, так і суспільне споживання. До останнього відноситься, зокрема витрати на оборону, охорону громадського порядку, фундаментальну науку, безплатні програми освіти, охорони здоров'я та інше;
2) фонд накопичення (ФН), у якому обраховують накопичення як основних виробничих фондів, так і оборотних коштів;
3) фонд відшкодування (ФВ), у який, крім прямих витрат по відшкодуванню, також звично включають страхові платежі.
Кінцевий продукт (ЧНП) є прикладом макроекономічного показника, розрахованого у категоріях витрат, а національний доход - приклад показника, розрахованого у категоріях доходів. Це - два основних засоби розрахунку макроекономічних показників.
Вимірювання національного обсягу виробництва дуже потрібне для макроекономічної теорії і політики. Воно готує до сприйняття центральних питань, що стосуються економічного зростання країн, ділового циклу, взаємозв'язку між діловою активністю та безробіттям разом із вимірюванням та детермінантами інфляції. Поки поняття ВНП ще не було розроблене, важко було визначити, у якому стані перебуває економіка. Хоча відкриття ВНП незапатентоване - це справді одне з великих відкриттів XX ст. Без вимірювання таких агрегатних економічних величин, як ВНП, макроекономіка дрейфувала б у морі невпорядкованих даних. Дані про ВНП допомагають творцям економічної політики скерувати економіку на досягнення національних пріоритетів.
Для аналізу динаміки наведених вище показників по кожному з них обчислюють темпи росту та приросту що відображують у відсотках.
Темпами росту показників називається відношення його значення поточного періоду к значенню у базовому періоді.
Темпами приросту називається відношення різниці значень показників для поточного та базового періодів до значення у базовому періоді.
1.1. Економічна сутність валового національного продукту
Що таке валовий національний продукт? ВНП - це назва, яка дається сукупній вартості кінцевих товарів і послуг, що вироблені країною за один рік. Це цифра, до якої приходять, коли застосовують грошову одиницю до вимірювання різних товарів і послуг, від яблук до цитр, від лінкорів до металообробних верстатів, що їх країна виробляє за допомогою землі, праці і капіталу. ВНП дорівнює сумі вартостей усіх споживчих та інвестиційних товарів, урядових покупок, обсягу чистого експорту в інші країни. Можна також визначити валовий національний продукт, як сукупний суспільний продукт за виключенням проміжного споживання, тобто вартості товарів та послуг, використаних у виробничих цілях таких як сировина, напівфабрикати та комплектуючи, енергетичні ресурси, та інші виробничі фактори одноразового призначення, що передають усю свою вартість знов виробленому товару. При визначенні обсягу ВНП вже не відбувається подвійного заліку вартості, але в цій обсяг ще включено декілька компонентів виробничого характеру.
Показник ВНП використовується в багатьох цілях, але найважливішим є те, що він визначає результативність роботи всієї економіки. Різке зменшення вартості товарів і послуг, вироблених економікою, тобто різке зменшення обсягу ВНП спричиняє злидні, банкрутства, невдачі банків, хаос і політичне безладдя.
Валовий національний продукт (або ВНП) - це найобширніша міра сукупного обсягу національного виробництва товарів і послуг. Це сума ринкових вартостей споживання, валових інвестицій, урядових покупок товарів і послуг та чистого експорту.
ВНП визначається для певного географічного регіону: звичайно країни, але можливо для міста, географічного району чи групи країн, наприклад, Європейського Союзу. Він обчислюється на певний період часу, зазвичай рік або квартал. Елемент часу потрібний, бо ВНП є потоковою змінною, тобто такою зміною, що вимірюється за певний проміжок часу (між двома часовими точками). Потокові змінні містять вимір часу і, отже відрізняються від запасових змінних, які завжди визначаються на момент часу. ВНП країни є вимірником її виробничої діяльності. Він визначається як сума доходів, зароблених резидентами країни. Проведені географічні кордони між країнами є однозначними. Економічні кордони дещо тонша матерія. Зокрема, чи слід визначати обсяг продукції країни в межах її географічних кордонів, чи за діяльністю її резидентів, незалежно від того де така діяльність може мати місце, в межах країни чи за її кордонами. Для виробництва товарів і послуг фірми використовують фактори виробництва: час, зусилля і вміння працівників, устаткування, землю, будівлі тощо.
ВНП вимірює ринкову вартість річного виробництва продукції. Таким чином ВНП є грошовим показником у поточних ринкових цінах. Це зумовлено тим, що ВНП розраховує різностатеві за складом набори товарів та послуг, що вироблені у різні роки, та необхідно мати повне уявлення про їх

 
 

Цікаве

Загрузка...