WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДержавне регулювання економіки, Інвестиції → Державне регулювання економіки - Реферат

Державне регулювання економіки - Реферат

законопроектів.
Спостереження і вплив на ціни.
Спостереження за цінами є первинною формою державної активності в цій області. В даний час спостереження за цінами є основою , на якій базуються всі державні акції в цій області. Спостереженням за цінами займаються центральні статистичні керування. Самостійні дослідження прямування цін часто проводять науково-дослідні центри профспілок, спеціальні комісії з завдань міжнародних організацій.
Головна ціль спостереження за цінами з боку державних органів і соціальних партнер-вимір росту вартості життя для визначення індексу щорічного номінального підвищення заробітної плати і пенсій, а також для з'ясовування впливу росту цін на витрати виробництва і національної конкурентноздатності. Держава може впливати на ціни, вводячи або отменяя кількісні і митні обмеження в зовнішній торгівлі, вступаючи в інтеграційні спілки, змінюючи дисконтну ставка, варіюючи податки, здійснюючи емісію грошей. Непрямий вплив на ціни роблять, по-существу, усі державні регулюючі акції, якої б цілі вони ні служили.
Державне втручання здійснюється шляхом санкціонованого урядовими органами завищення витрат виробництва через вмикання в собівартість завищених амортизаційних списань і відрахування в інші фонди. У результаті цього в цілих галузях виникають ситуації, коли " витрати підпирають ціну ", тобто розрахункові ( а не дійсні ) витрати виробництва надаються на всіх підприємствах галузі в результаті объявленых урядом пільг настільки високі, що підвищення цін стає разумеющимся явищем, а тому що пільги поширюються на всю галузь, то внутрішньогалузева конкуренція в умовах сприятливої кон'юнктури не може бутидостатньою перешкодою для росту цін.
Прямим державним втручанням у процес ціноутворення є державна політика встановлення цін на так називані акцизні товари. Безпосередній вплив на формування цін роблять державні субсидії. Один із видів таких субсидий-ценовые-предусматривает зниження цін шляхом спеціальних доплат виробнику або споживачу. Прямий вплив на ціни і лідерство в цінах має місце в галузях, де частка держави в споживанні товарів і послуг значна, наприклад, у військових галузях промисловості, у ряді подотраслей будівництва. Урядові органи, приходячи постійними покупцями або замовниками визначених видів товарів і послуг у приватних фірм, установлюють за домовленістю з партнерами "конкретні ціни", що стають потім базовими цінами для галузі.
Ефективним засобом регулювання цін является податок із додаткової вартості. Цей податок виробники включають у ціну товару або послуги, і диференційовані зміни ставок цього податку безпосередньо впливають на ціни. Особливим напрямком ГЭП є державний вплив на зовнішньоторговельні ціни. Державне заохочення експорту, звільнення експортів від податків , а в деяких країнах -експортні субсидії, надання пільгових кредитів і транспортних тарифів істотно відбиваються на умовах цінової конкуренції на світовому ринку.
Встановлення фіксованих цін на товари і послуги.
Встановлення цін на мінеральну сировину, що добувається в державних шахтах, на електроенергію з державних електростанцій і залізничний, поштово-телеграфні тариф-приклад фіксації цін на товари і послуги госсектора. Ці штучно занижені ціни і тарифи сприяють зниженню витрат виробництва в приватному господарстві і підвищенню національної конкурентноздатності за рахунок штучно зниженої рентабельності або дефіцитності цих об'єктів державної власності. Фіксація цін або встановлення меж їхній підвищення в недержавному секторе-типичное засіб адміністративного господарського регулювання. Застосовується воно рідко і, як правило, в умовах ринкового господарства є неефективним у довгостроковому і навіть середньостроковому аспекті. Використовується частіше усього у виняткових випадках у якості засоби ослаблення соціальної напруженості. Контроль над цінами на визначені види товарів здійснюється національними органами.
Етапи розвитку ГРЭ. Межа його ефективності.
У процесі свого розвитку ГРЭ вульгарно декілька етапів.
1. ) Створення загальних сприятливих умов для відтворення приватного капіталу; зосередження зусиль держави на розробці трудового, податкового, торгового, соціального законодавства, митної політики, на забезпечення усталеності грошей. Будівництво і придбання об'єктів у сировинних і инфраструктурных галузях.
2. ) Неузгоджені між собою акції антикризової і структурної спрямованості, спроби впливати на зайнятість і ціни.
3. ) Експерименти з використанням грошово-кредитних і бюджетних засобів регулювання господарства. Хвиля приватизації об'єктів державної власності.
4. ) Перехід у ряді країн до галузевого і регіонального середньострокового програмування; спроби підвищити дієвість ГРЭ шляхом вивчення сумісності і взаемозамінності інструментів регулювання, визначення їхньої ефективності.
5. ) Здійснення в усе більшому числі розвитих країн загальнодержавного середньострокового програмування в сполученні з виробітком довгострокових перспективних орієнтирів. Усе більш комплексне використання інструментів регулювання.
6. ) Заходи для узгодження загальнодержавних середньострокових програм на міждержавному рівні в рамках інтеграційних об'єднань.
На масштаби, інструменти й ефективність ГРЭ вирішальний вплив зробили задача, що підвелися перед економікою окремих країн, матеріальні можливості держави, відбиті в частці що перерозподіляється їм ВВП і в абсолютних розмірах засобів, що воно може використовувати на ГРЭ, що накопичується досвід і успіхи в наукових розробках проблем ГЭП в умовах ринкового господарства. Поряд із загальнотеоретичними роботами з другої половини 60-х років у розвитих країнах стало публікуватися усе більше конкретних прикладних досліджень, присвячені кількісному аналізу наслідків мір ГРЭ. Активізувалося і співробітництво вчених з урядовими органами, відповідальні за прийняття економіко-політичних рішень. Характер і напрямок наукових досліджень в області ГРЭ за останні трьох-чотирьох десятиліття перетерпіли істотні зміни. Якщо на початку 50-х років обговорювалося питання: " Регулювати або не регулювати економіку? ", те позднее-" Яка повинна бути ступінь цього регулювання? З якими цілями, у яких напрямках і яких засобах треба регулювати? ". Проте можливості ГРЭ небезграничны. Економічною основою ГРЭ є частина ВВП, що перерозподіляється через державний бюджет і

 
 

Цікаве

Загрузка...