WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Соціологічні дослідження зовнішньополітичних і геополітичних орієнтацій України та її політики у сфері безпеки(Пошукова робота) - Реферат

Соціологічні дослідження зовнішньополітичних і геополітичних орієнтацій України та її політики у сфері безпеки(Пошукова робота) - Реферат

впевнене зростання загального рейтингу ефективності української дипломатії на цих напрямах.
Щодо відносин з країнами СНД в цілому, з європейськими структурами (ЄС та ін.) та міжнародними фінансовими інституціями (МВФ, Світовий банк, ЄБРР), то в червні порівняно з березнем спостерігалося помітне зростання позитивної оцінки дій української дипломатії за зазначеними напрямками, погіршення стану справ у вересні та знову помірковане покращання експертних оцінок у грудні. Оцінки експертами діяльності української дипломатії по згаданих напрямах були меншими за "3" у березні та вересні й різко зростали в червні та грудні, коли вони були вищими за "3". Таку оціночну криву можна спостерігати в цілому, тільки з іншими змінами в балах, ще за деякими напрямками, зокрема у відносинах з Росією, США, НАТО та ООН.
Особливо парадоксальним виглядало зростання рівня позитивного сприйняття урядової дипломатії у відносинах з міжнародними фінансовими установами, особливо з урахуванням фактичної кризи в стосунках уряду України з МВФ упродовж 1997 р. По-перше, це стосувалося припинення кредитування за програмою Stand-by через несвоєчасне ухвалення Верховною Радою бюджету на 1997 р. По-друге, відмови Ради директорів МВФ надавати Україні фінансову допомогу за програмою EFF. По-третє, фактичного блокування в другій половині 1997 р. фінансових позикза програмою Stand-by через невиконання зафіксованих у Меморандумі про співробітництво між урядом України та МВФ зобов'язань щодо економічної лібералізації та дерегуляції підприємницької діяльності.
В свою чергу ефективність роботи Комітету по закордонних справах і зв'язках з СНД Верховної Ради України експерти оцінювали скоріше як "низьку", так само як і роботу Комітету з питань оборони і державної безпеки ВР України. Водночас слід зауважити, що хоча діяльність цих комітетів не мала гучного громадського резонансу, насамперед парламентському Комітету по закордонних справах і зв'язках з СНД випало нелегке завдання обстоювати інтереси України в Парламентській Асамблеї Ради Європи в питанні про скасування смертної кари. Це питання було, зокрема, обтяжене неточністю або навіть відсутністю точної та правдивої інформації від органів виконавчої влади щодо реального стану з виконанням в Україні смертних вироків. Внаслідок цього виникла навіть загроза припинення її участі в діяльності Парламентської Асамблеї РЄ та інших органах Ради Європи.
У березні 1998 року серед країн, з якими Україні було б варто насамперед підтримувати та розвивати відносини, експерти називають постійну четвірку - Росія, США, Німеччина, Польща. У грудні Росія (78%) була наступною після США (80%), а зараз навпаки - США (72%) йдуть услід за Росією (80%). Але зміни, що відбулися, не суттєві за відсотками. Німеччина та Польща набрали у березні 1998 відповідно 62% та 41%, а в грудні 1997 - 73% та 50% експертів. Інші країни, за оцінками експертів, не набирають поки що питомої ваги для України. Дотримуючись визнаних пріоритетів у відносинах з іншими країнами (або, навпаки, визначаючи пріоритетність за цим показником), Україна найбільш успішно та інтенсивно розвиває відносини саме з країнами зазначеної четвірки. Тільки у першу чергу з Польщею (58%), потім Росією (46%), далі США та Німеччиною (кожна по 33%). Наприкінці минулого року США (58%) були першими і тепер дещо втратили свій рейтинг, Польща була другою (53%), Росія разом з Канадою третіми (25%), Німеччина з Грузією четвертими (23%). Останнім часом за успішністю та інтенсивністю розвитку відносин з Україною до цих країн наблизилася ще й Корея (24%) (ЗАЗ-ДЕУ!); Канада у березні за цим критерієм не згадується, а Грузія разом з країнами Балтії розташува лася на п'ятій позиції (12%). Інші країни не набирають більше 8% або зовсім не зазначаються експертами.
Загалом оцінка стану двосторонніх відносин сьогодні України з різними країнами порівняно з груднем дещо погіршилася. Особливо це стосується відносин зі США, які випали з постійної першої п'ятірки та пересунулися на 13-ту позицію.
Не торкнулася негативна тенденція Грузії, Азербайджану, Китаю, Республіки Корея та Румунії. А у випадку Молдови, країн Центральної Азії та особливо Білорусі й Росії оцінки навіть зросли. Отже, до першої трійки країн, з якими Україна має найкращі відносини (оцінювалися за п'ятибальною шкалою), так само як і раніше, за винятком США, належать Польща - 4,03 бала, з помітним відставанням Грузія - 3,89 бала (четверта в грудні) та Канада - 3,72 бала (друга в грудні). Далі йдуть країни Балтії, Німеччина, Молдова, що відновила колишню свою шосту позицію з 20-ї, та Республіка Корея, що постійно набирає ваги (відтепер сьома з 13-ої у грудні та 26-ї у минулому березні) - 3,58-3,55 бала. Останню трійку, що відірвана певною мірою від попередників, складають країни Близького Сходу та Перської затоки (34-ті, у грудні 28-мі), країни Латинської Америки (35-ті, у грудні 31-ші) та Іран (36-та, у грудні 33-тя) - 2,64-2,45 бала.
До речі, міру шкоди інтересам України, якої завдала відмова України від поставки турбін до Ірану (Бушер) в обмін на згоду США дозволити Україні вступити до РКРТ, експерти розцінили в основному як "високу" - 32,4% чи "середню" - 38,2%; "низькою" мірою - відповіли 26,5%, а "нульовою" - 2,9%.
Росія та Білорусь, які були з помітним відривом останніми у грудні, тепер займають відповідно 23-тю (3,16 бала) та 26-ту (3,05 бала) позиції.
Нагадаємо, що підвищення рейтингу РФ відбувається за умов загального падіння рівня оцінки стану двосторонніх відносин України з іншими країнами, їхньої стагнації. Про відносний характер цього покращання свідчать як зволікання з ратифікацією Українсько-російського договору у Державній думі, так і оцінка експертами найбільш вагомої події - підписання у лютому 1998 року Президентами РФ і України Програми економічного співробітництва на 1998-2007 роки. Тільки один експерт вважає, що ця Програма високою мірою здатна забезпечити національні інтереси України, 11,8% експертів - середньою. Натомість 64,7% надали їй низької оцінки, 20,6 - нульової.
Розглядаючи сьогодні діяльність української дипломатії на міжнародній арені, експерти також загалом надають їй значно нижчих оцінок, ніж у грудні, які майже зрівнялися з березневими 1997 року: в середньому на 0,33 бала нижче, ніж у грудні. Особливо це стосується США, НАТО та міжнародних фінансових інституцій (МВФ, Світовий банк, ЄБРР), в яких оцінка впала на 0,58-0,72 бала, країн Західної Європи в цілому - на 0,41 бала, тоді як по інших напрямках - на 0,1-0,3 бала. Винятком є напрямок відносин з Росією, оцінка якого не змінилася від грудня на тлі загального падіння і зазнала значного покращання від минулого березня (від 2,07 до 2,72 бала). Втім і за такої ситуації українська дипломатія найвище оцінюється у напрямках відносин з ООН (3,92 бала) та Польщею (3,66 бала), далі з

 
 

Цікаве

Загрузка...