WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Соціологічні дослідження зовнішньополітичних і геополітичних орієнтацій України та її політики у сфері безпеки(Пошукова робота) - Реферат

Соціологічні дослідження зовнішньополітичних і геополітичних орієнтацій України та її політики у сфері безпеки(Пошукова робота) - Реферат

(загалом 2-15%) та "лідерів підприємств ВПК" - 4,9% (загалом 4-17%). Зовсім не згадуються групи "офіцерів ЗС" та "керівників військових навчальних закладів", хоча раніше вони привертали до себе деяку увагу (2-7%).
Експерти досить скептично ставляться до потенціалу нової Верховної Ради - 14го скликання при вирішенні питань зовнішньої та оборонної політики (зазначимо, що на момент проведення досліджен ня у червні 1998 р. експертам ще не було відомо, що обидва профільні комітети очолять представники Комуністичної партії - комітет у закордонних справах та зв'язках з СНД все той же Борис Олійник, а комітет з питань Національної безпеки та оборони - Георгій Крючков). Потенціал успішності роботи першого з зазначених комітетів близько 30 відсотків експертів оцінили як "середній", а 70 відсотків - як "низький" або "нульовий". Ще гірші очікування щодо роботи другого комітету - "обмежений оптимізм" тут висловили близько 25% експертів, песимізм - 75%. Відзначимо, що оцінки потенціалу нової ВР привирішенні проблем безпеки та оборони навіть гірші за оцінки дій відповідного комітету ВР 13го скликання у березні 1998 р.
Оцінка стану двосторонніх відносин з іншими державами та угрупованнями
Експерти 1997 року висловлювали однозначну думку щодо країн, з якими потрібно розвивати відносини у першу чергу. Це Росія, Німеччина, США та Польща. У березні та червні порядок залишався таким самим, у вересні Німеччина та Росія йшли услід за США, а в грудні - Росія та Німеччина услід за США. Польща в цьому плані завжди була четвертою. Слід зазначити, що певним змінам у першій постійній "трійці" країн притаманний досить умовний характер, тому що відсоткова різниця між ними не дуже велика й статистично незначуща. Пріоритетність розвитку відносин, окрім перших згаданих країн, експерти відзначають також з Білоруссю у березні і червні та з Канадою- у вересні та грудні.
З іншого боку, саме з цими країнами відносини України, за оцінками більшості тих же експертів, розвивалися найбільш інтенсивно. Така ситуація зазначалася впродовж року стосовно всіх згаданих країн, окрім Росії та Білорусі. В березні експерти відзначали Росію першою (в червні - другою) серед країн, розвиток відносин з якими був би найбільш бажаним для України, але останньою серед 24х зазначених країн, відносини України з якими дійсно успішно та інтенсивно розвивалися.
Непросте ставлення українського зовнішньополітичного середовища до Росії зумовлене відсутністю будь-якої ейфорії від підписання пакету важливих документів у травні 1997 р. Перебіг взаємин на державному й урядовому рівнях зумовлює обережне та до певної міри скептичне ставлення експертів до перспектив українсько-ро сійських відносин.
У цьому контексті звертає на себе увагу усвідомлення кардинальної важливості відносин з Росією, з одного боку, та розуміння нестабіль ності досягнутого врегулювання спірних питань, яке в будь-який час може змінитися на новий спалах ворожнечі - з другого. Серед експертів, як і серед політиків (за винятком лівих), домінують дві основні орієнтаційні групи: прихильники послідовної нормалізації двосторонніх взаємин та скептики, які вважають встановлення з Росією нормальних і рівноправних взаємовигідних стосунків практично неможливим.
Білорусь жодного разу не відзначали як країну, з якою успішно розвивалися двосторонні відносини. В березні 1997 р., за оцінками експертів, найбільш успішно розвивалися відносини зі США, Польщею, Німеччиною, Італією та Грузією; в червні - з Польщею, Росією, США, Румунією, Німеччиною, Угорщиною та Молдовою; у вересні - з Польщею, США, Росією, Німеччиною, Канадою, Грузією, Ізраїлем та Румунією; в грудні - зі США, Польщею, Росією, Канадою, Німеччиною, Грузією, Нідерландами та Кореєю. Вага інших країн за цими показниками була незначною.
Отож, безумовним лідером серед країн за оцінкою інтенсивності та успішності розвитку відносин у червні та вересні була Польща. Оцінка стану двосторонніх відносин з нею порівняно з іншими країнами була найвищою протягом року, окрім березня. Можна сказати, що загальний рейтинг Польщі почав зростати з червня. У вересні він досяг апогею і в грудні повернувся майже до початкового (березнево го) рівня. Так, у червні оцінка двосторонніх відносин з цією країною зросла від 3,90 до 4,13, у вересні - до 4,27, у грудні впала до 4,10 бала. Водночас у березні та грудні вона друга (відзначають 52-53% експертів) серед країн, з якими відносини успішно й інтенсивно розвивалися , а в червні та вересні - перша у такій якості (відзначають відповідно 61% та 73% експертів). Схожа картина спостерігається і при оцінці її як союзника в цілому, і як країни, на співробітництво з якою можна покластися при реформуванні ЗС: у березні та грудні її назвали як союзника 43,9-48,8% експертів (друга позиція) та 26,8% (четверта та третя позиції) експертів як країну, з якою слід співробітничати при реформуванні ЗС; у червні відповідно вже 50% (друга) та 41% експертів (друга); у вересні відповідно 63,4% (перша) та 40% експертів (друга). Експерти до останнього часу продовжують надавати високої оцінки, але вже не найвищої в цілому, діям української дипломатії на міжнародній арені у відносинах з Польщею: 3,31 бала у березні (перша); у червні-вересні 4,03-3,95 (перша); у грудні 3,90 (друга).
Що стосується Канади, з якою в березні 1997 р. Україна мала найкращі двосторонні відносини - 4,13 бала за п'ятибальною шкалою (перша), у червні вона втратила свій рейтинг пріоритетного партнера - 3,80 бали (п'ята позиція), а з вересня почала їх відновлювати - 4,07 (третя). У грудні їй це майже вдалося - 4,07 (друга за Польщею, майже не відстаючи). Та й не дивно, бо услід за США та Польщею у грудні вона поділяє третє місце разом із Росією (25%) серед країн, відносини з якими останнім часом успішно та інтенсивно розвивали ся. Тоді як у вересні Канада була четвертою (18%), а у червні - дев'ятою (7%), у березні шостою (17%).
Якщо за безпосередньою оцінкою найкращі відносини Україна має з Польщею, то за іншими показниками у цьому плані безперечним лідером є США, особливо у березні та грудні. За оцінкою двосторонніх відносин у грудні 1997 р. США (3,83-4,05 бала) загалом посідає лише третє місце (у вересні - четверте). А за середньою оцінкою успішності реальних дій української дипломатії у відносинах зі США, що особливо зростала у червні та вересні (3,50-3,60 бала) та була дещо нижчою у березні та вересні (3,10-3,29 бала), ця країна була другою в березні, третьою в червні, п'ятою у вересні, четвертою в грудні. Але, як вже зазначалося, у березні та грудні США були першими серед країн, відносини з якими найбільш інтенсивно розвивалися (58-61% експертів) і наприкінці року - першими серед країн, розвиток відносин з якими є найбільш пріоритетним для України (80-90% експертів у вересні та грудні). Цьому не суперечать і дані про те, що

 
 

Цікаве

Загрузка...