WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Соціологічні дослідження зовнішньополітичних і геополітичних орієнтацій України та її політики у сфері безпеки(Пошукова робота) - Реферат

Соціологічні дослідження зовнішньополітичних і геополітичних орієнтацій України та її політики у сфері безпеки(Пошукова робота) - Реферат

погіршилися.
Окрім Канади, за оцінками експертів, відбувається деяка стагнація відносин з Грузією, Словаччиною, Чеською Республікою, Китаєм, Болгарією, Вірменією, країнами Центральної Азії, Білоруссю та Росією; з іншими країнами оцінки стану двосторонніх відносин зросли.
Таким чином, першу "п'ятірку" влітку 1998 р. складають, окрім Польщі (4,28 бала) та США (3,82 бала), ще країни Балтії (3,76), Ізраїль (3,76) і Грузія (3,71). Країни Балтії теж трохи понизили свій рейтинг у березні (від 3,85 до 3,58 бала), і підвищили у червні, що позначилося й на оцінках роботи української дипломатії у відносинах з ними. Країни Балтії як союзники України зберегли у червні п'яте місце - після Польщі, США, НАТО, Німеччини (21,1% експертів вважають країни Балтії нашими союзниками).
Наступну "п'ятірку" за оцінкою стану двосторонніх відносин з Україною, на думку експертів, влітку 1998 р. складають Азербайджан, Республіка Корея, Німеччина, Угорщина, Канада (3,68-3,61 бала). Вони небагато поступаються країнам першої "п'ятірки". У березні до другої п'ятірки входили Молдова, Республіка Корея, Азербайджан, Ізраїль, країни Бенілюксу (3,56-3,46 бала).
На останніх позиціях у червні 1998 р. розташувалися Білорусь, Росія, країни Азійсько-Тихоокеанського регіону, Іран (2,80-2,53 бала); у березні 1998 р. "аутсайдерами" були країни Близького Сходу та Перської Затоки, країни Латинської Америки, Іран (2,64-2,45 бала).
Оцінки успішності реалізації українською дипломатією на міжнародній арені національних інтересів України, так само як оцінки інтенсивності та успішності розвитку двосторонніх відносин з іншими країнами, різко впали у березні 1998 р. (в цілому від 3,20 до 2,87бала), але зросли в червні (3,08 бала), за винятком деяких напрямів. Оцінки експертів знизилися або залишилися такими ж щодо роботи МЗС по таких напрямах: у відносинах з Росією; країнами Азійсько-Тихоокеанського регіону; ООН; Європейськими структурами (ЄС і т.д.) Найвищі оцінки влітку 1998 р. дипломатія отримала за розвиток відносин з Польщею (4,0 бала), ООН (3,67), НАТО (3,54), Німеччиною (3,44), США (3,42), країнами Балтії (3,33). Найнижчі оцінки, як і в березні, отримали напрямки відносин з країнами Близького Сходу та Перської затоки, Латинської Америки та Азійсько-Тихооке анського регіону (2,71-2,51; у березні - 2,57-2,38).
Вагомими союзниками , як вже зазначалося, для України насамперед залишаються Польща - вважають у червні 1998 р. 71,1% експертів (в березні - 57,9%) та США - 65,8% (в березні - 39,5%). Рада Європи (15,8%), яка була в березні третьою (31,6%), помінялася місцями з НАТО (34,2%), яке було в березні сьомим (13,2%). Важливими союзниками експерти продовжували вважати також Німеччину (28,9%, у березні - 26,3%), країни Балтії (21,1%, у березні - 23,7%) та ОБСЄ (21,1%, у березні - 21,1%). У військовому будівництві, так само як і раніше, на думку експертів, можна покластися на співробітництво з США (48,8%, у березні - 65,8%), Польщею (36,6%, у березні - 34,2%) та Німеччиною (26,8%, у березні - 36,8%). Але у червні 1998 р. вдвоє збільшився відсоток експертів, які поділяють думку, що "таких країн немає" - 31,7% (у березні - 15,8%).
Відповідно міра, якою Україна має покладатися на своїх союзників у реалізації зовнішньополітичних цілей, за оцінкою експертів, продовжувала знижуватися, наближаючись до "низької". Це при тому, що залежність України від різних держав та угруповань, вважають експерти, у квітні-червні 1998 р. посилилась, опинившись уже між "високою" та "середньою", ближче до "середньої" (у грудні 1997 р. спостерігалося деяке послаблення залежності, але воно не переросло у тенденцію), і Україна змушена буде дедалі більше підпорядковува тись їхнім наказам та очікуванням, навіть якщо це суперечить її національним інтересам. Кажучи відверто, не може не викликати занепокоєння міжнародне становище України, яке характеризується, з одного боку, процесом деякої "вакуумізації" з точки зору інтеграційних процесів у сучасному світі, а з другого - зростанням залежності від інших країн, серед яких далеко не всіх можна вважати надійними союзниками.
Параметри та бажані напрями співробітництва між Україною та НАТО
Результати опитувань 1997 року свідчать про наявність стійкої "пронатівської" орієнтації серед експертів (зовнішньополітичної еліти). Починаючи з березня ситуація майже не змінилася: прихильники "вступу України до НАТО незалежно від інших країн" протягом року постійно складали близько половини експертів із незначними коливання ми (від 46,3% до 51,2%). Причому, за останніми даними, у вересні та грудні 1997 р. їх стало трохи більше, ніж було у березні та червні. І якщо до того ж врахувати прихильників "вступу до НАТО разом із країнами СНД", які складають загалом 5-7%, то можна сказати, що орієнтація на вступ до НАТО є домінуючою серед експертів (54,7% - у березні; 53,4% - у червні; 55,2% - у вересні; 58,5% - у грудні).
В цілому, за оцінкою експертів, процес інтеграції України в західному напрямку - з НАТО, ЄС та ін. від березня почав постійно уповільнюватися, і така ситуація тривала до останнього часу. В грудні процес інтеграції в зазначеному напрямку знову почав набувати інтенсивності, і загалом наприкінці року, як і в березні, наближався скоріше до "середньої" оцінки, ніж до "низької".
Разом з тим, за оцінкою успішності реалізації українською дипломатією національних інтересів України на міжнародній арені у відносинах з НАТО, спостерігалася дещо схожа ситуація. Після значного підвищення середнього балу за цим показником у червні - від 2,95 до 3,60 за п'ятибальною шкалою (у червні взагалі спостерігалося підвищення оцінок майже по всіх напрямах), у вересні оцінка починає дещо знижуватися - 3,46 бала, а в грудні знову підвищується, сягаючи 3,71 бала. Порівняно з іншими напрямами, у відносинах з НАТО українська дипломатія отримувала високу оцінку, зокрема в червні - найвищу після Польщі; у березні - після Польщі та США; у вересні - після Польщі, ООН та країн Балтії; у грудні - після ООН та Польщі.
З цими результатами збігається й оцінка НАТО як союзника, на якого може розраховувати Україна. Зростаючи вдвоє у червні (47,4% експертів відзначили цю організацію, а 24,4% - у березні), так само майже вдвоє оцінка падає у вересні (26,8%) і знову зростає у грудні (34,1%). Взагалі ж НАТО протягом року за підсумковими оцінками займає четверту позицію серед країн та міжнародних угруповань, які експерти насамперед відносять до союзників України, - услід за США, Польщею та країнами Балтії.
Про поліпшення відносин з НАТО у грудні також свідчить і те, що жоден експерт не зазначив, що "співробітництво з НАТО взагалі не потрібне". Тоді як раніше таку думку постійно висловлювали близько 10-12% експертів.
Причини поліпшення ставлення експертів до НАТО та до всього комплексу відносин України з цим

 
 

Цікаве

Загрузка...