WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Соціологічні дослідження зовнішньополітичних і геополітичних орієнтацій України та її політики у сфері безпеки(Пошукова робота) - Реферат

Соціологічні дослідження зовнішньополітичних і геополітичних орієнтацій України та її політики у сфері безпеки(Пошукова робота) - Реферат

помітним відривом розташувалися відносини з Німеччиною, країнами Балтії, Європейськими структурами та НАТО - 3,27-3,13 бала; з країнами Центрально-Східної Європи - 3,08 бала. За іншими напрямками відносин діяльність дипломатії оцінюється нижче за "3", зокрема зі США (2,72 бала); а найнижче - у відносинах з міжнародними фінансовими інституціями (2,49 бала). Тобто спроби цих інституцій "підштовхнути" адміністрацію Л.Кучми та уряд В.Пустовой тенка до проведення реформ та покарати за "неправильну поведінку" сприймаються й як невдача дипломатії на відповідному напрямку. Навряд чи це справедливо.
Водночас порівняно з груднем 1997 р. також значно впала оцінка ефективності роботи комітету в закордонних справах і зв'язках з СНД Верховної Ради України, що тепер коливається в основному між "низькою" та "нульовою", ближче до "низької". Не справив належного позитивного впливу на експертів той факт, що врешті-решт відбулася ратифікація угоди "Про відкрите небо".
Отже, за комплексом показників найкращі стосунки з Україною має Польща. Сьогодні вона лідирує серед країн, які експерти насамперед відносять до союзників України (57,9%) і займає третю позицію (34,2%) після США та Німеччини серед країн, на співробітницт во з якими можна покластися при реформуванні ЗС України. Становище Польщі не суттєво змінилося порівняно з попереднім роком на відміну від США, відносини з якими за експертними оцінками останнім часом зазнали певного погіршення. Відповідно дещо впав рейтинг США як союзника - від 51,2% у грудні до39,5% у березні (друга позиція після Польщі). Але при цьому США, вважають експерти, продовжують залишатися провідною країною, на яку може розраховувати Україна у реформуванні власних ЗС.
Серед основних союзників України також називаються Рада Європи (31,6%), Німеччина (26,3% - четверта; у військовому будівництві та реформуванні ЗС - друга услід за США - 36,8%), країни Балтії (23,7%, п'яте місце), ОБСЄ (21,1%, шосте) та Росія (21,1%, шоста; у військовому будівництві та реформуванні ЗС - четверта після США, Німеччини та Польщі - 15,8%). НАТО та СНД як союзники поділяють сьому позицію (по 13,3%), а ЄС - восьму (7,9%). Порівняно з груднем 1997 р. рейтинг країн-союзниць у березні 1998 р. суттєво не змінився, окрім НАТО та країн Балтії, оцінки яких зменшилися.
Країнами, розвиток відносин з якими є найпріоритетнішим, влітку 1998р. залишалися Німеччина (85%), Росія (75%), Польща (70%) та США (68%). Порядок розташування змінився відносно до березня 1998 р., але, з огляду на відсоткову різницю, це не є суттєвим. У березні, як вже зазначалося, першою була Росія (78%), услід йшли США (72%), Німеччина (62%) та Польща (41%). Окрім зазначених, експерти відзначали також Туреччину, Китай та країни Близького Сходу. У червні - це знову Туреччина та Азербайджан.
Туреччина від початку року постійно підвищує свої показники. Вона потрапила влітку 1998 р. до четвірки країн, з якими відносини України розвивалися найбільш інтенсивно останнім часом. Серед них також - Польща (89%), США (41%), Німеччина (38%). Росія, яка звичайно була четвертою, поступилася Туреччині (24%), поділивши з Аргентиною п'яте місце (22%). У січні-березні, нагадаємо, найбільш успішно розвивалися відносини з Польщею (58%), Росією (46%), США (33%), Німеччиною (33%) та Республікою Корея (24%).
Залишаючись серед країн, з якими Україні потрібно в першу чергу розвивати відносини, Росія протягом квітня-червня 1998 р. значно втратила рейтинг. У червні спостерігається погіршення відносин з Росією за усім комплексом показників, тоді як у січні-березні спостерігалося деяке покращання. За оцінкою стану двосторонніх відносин вона опустилася з 23-го на 34-те місце. Водночас погіршилися відносини і з Білоруссю, за оцінкою стану яких ця країна знаходиться на 33-му місці (у березні - на 26-му). Відповідно, успіхи української дипломатії на напрямку розвитку відносин з Росію на тлі загального підвищення оцінки ефективності зусиль МЗС оцінюються не краще, ніж раніше (передостаннє місце - 2,68 бала за п'ятибальною шкалою). Також певною мірою знизилася вага Росії як союзника - від 21,1% (шоста позиція серед усіх країн та угруповань у березні) до 13,2% (восьма позиція). Від початку року продовжує знижуватися вага Росії як країни, на співробітництво з якою можна покластися при реформуванні Збройних Сил України - 12,2% (остання з усіх, що згадуються експертами), після США, Польщі, Німеччини та Великої Британії.
За експертними оцінками найкращі відносини Україна постійно має з Польщею. Вона перша серед інших країн за інтенсивністю та успішністю розвитку відносин і в першій незмінній за складом "четвірці" пріоритетних країн, з якими першочергово потрібно розвивати стосунки. Оцінка стану двосторонніх відносин з Польщею ще зросла й досягла рівня минулого вересня, коли вона була найвищою - 4,28 бала (за п'ятибальною шкалою). Як союзник від березня 1998 р. Польща теж перша 71,1% (у березні - 57,9%). Лише як країна, на яку можна розраховувати при реформуванні ЗС, вона друга - 36,6% (у березні 34,2%), трохи відстаючи від США - 48,8% (у березні 65,8%). Відповідно до цих показників українська дипломатія заслужила своєї на сьогодні найвищої оцінки саме за розвиток відносин з Польщею - 4,0 бала (рівень минулого червня, коли бал був найвищим - 4,03); в березні - друге місце (3,66 бала), услід за ООН (4,10). Втім, розуміючи, що "для танцю потрібно двоє партнерів", не слід, з одного боку, відносити всі заслуги в українсько-польських відносинах на рахунок української дипломатії. З другого - недооцінювати зусилля дипломатів, які працюють на більш проблемних або конфліктних напрямах.
Перша "п'ятірка" країн, оцінка двосторонніх відносин з якими протягом тривалого часу була найвищою - Польща, США, країни Балтії, Канада, Грузія - дещо змінилася. У березні 1998 р. це сталося через сповзання США з третього (3,90) на 13-те (3,42) місце. Першу "п'ятірку" тоді склали: Польща (3,72), Грузія (3,89), Канада (3,72), країни Балтії (3,58), Німеччина (3,56). Але в червні 1998 р. США відновили свої позиції і стали другі (3,82), услід за Польщею (4,28). Схожа картина деякого тимчасового погіршення стосунків зі США, а згодом - відновлення традиційного вже рівня спостерігал ася й за іншими показниками: оцінка США як союзника впала з 51,2% (кінець 1997 р.) до 39,5% у березні і підвищилася до 65,8% у червні 1998 р., - в результаті США стали другими у цій якості після Польщі. З цими процесами позитивно корелювали оцінки зусиль української дипломатії на цьому напрямку, що різко впали в березні 1998 р. порівняно з груднем 1997 р. (з 3,60 до 2,95 бала), і знову підвищилися в червні (3,42 бала).
Влітку 1998 р. "п'ятірка" лідерів змінилася, оскільки Канада перейшла з третього (3,72) на десяте (3,61) місце. Вона одна з небагатьох країн, оцінки стану двосторонніх відносин з якими дещо

 
 

Цікаве

Загрузка...