WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Аналіз стану соціального страхування В Україні в сучасних умовах - Курсова робота

Аналіз стану соціального страхування В Україні в сучасних умовах - Курсова робота

Чисельність осіб пенсійного віку в розрахункуна 1000 осіб працездатного віку в 1979 – 2075 роках

Крім того, як уже було сказано, багато людей виходять на пенсію достроково. Два мільйони сьогоднішніх пенсіонерів залишили роботу на 5 – 20 років раніше від настання загального пенсійного віку. Середній вік виходу на пенсію за вислугу років складає у чоловіків 51,5 року, жінок – 48 років. Середній період отримання пенсій наближається до середньої тривалості сплати пенсійних внесків. За таких умов неможливо оптимізувати співвідношення між розмірами заробітної плати, пенсійних внесків і пенсій.Навіть ліквідація безробіття, скасування пільг та повна сплата пенсійних внесків не вирішують фінансових проблем солідарної пенсійної системи без подовження пенсійного віку.Таким чином, діюча система пенсійного забезпечення вступила у протиріччя з новими реаліями ринкової економіки і водночас стримує реформування системи оплати праці та зростання легальних доходів населення, економічний розвиток загалом.Зволікання з проведенням пенсійної реформи неминуче призведе або до збільшення розмірів пенсійних внесків, введення додаткових платежів і збільшення навантаження на економіку, або до зменшення пенсій, затримки з їх виплатою. Це остаточно дискредитує діючу систему пенсійного забезпечення, загострить економічну ситуацію і посилить соціальну напругу.

Солідарна пенсійна система, що діяла в Україні до 1 січня 2004 року, давно віджила своє: вона була не здатна забезпечити потреби ні тих, хто перебуває на пенсії, ні тих, хто ще працює, але вже думає про забезпечену старість. Головний недолік старої пенсійної системи – занадто високі пенсійні внески в солідарну систему при занадто низьких розмірах пенсій.

Навіть після чергового підвищення розміру трудових пенсій система пенсійного забезпечення не відповідала потребам громадян. Через 12 років після прийняття закону пенсія за віком українських громадян не перевищує 150 грн. – а це вдвічі менше прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, і насправді мають вони не 75, а 34% заміщення середньої зарплати. А це свідчить лише про те, що закон 1991 року не відповідав реаліям нашого життя. І через це його соціальні норми не спрацьовували.

Тому проведення пенсійної реформи, прийняття двох базових законопроектів „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та „Про недержавне пенсійне забезпечення" були необхідним кроком до розв'язання нагальних потреб і запобігання погіршенню ситуації в майбутньому. Закон „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" був внесений до розгляду у Верховну Раду ще в 1997 році, а перше читання відбулося лише в 2001 році, друге – у 2003 році.

9 липня 2003 року Верховна Рада України нарешті прийняла ці два законопроекти. Це стало великим кроком на шляху до того, щоб значно покращити рівень пенсійного забезпечення українських громадян.

Від моменту створення нашої держави було пройдено довгий шлях по розробці і прийняттю цих Законів. Прийнятий у жовтні 1991 року Закон "Про пенсійне забезпечення" проголосив дуже гарні соціальні стандарти: мінімальну пенсію на рівні прожиткового мінімуму, а максимальну – у розмірі 75% колишнього заробітку. Тариф страхових внесків для роботодавців встановили на рівні 52,5% фонду оплати праці. І навіть розраховували на стовідсоткову сплату цих внесків. Однак вже через кілька місяців тариф для них знизили до 32,6% фонду оплати праці. Ще через 5 років - до 32%. А в 1998 році вперше було введено так зване обмеження розміру фонду оплати праці, з якого здійснюються платежі до Пенсійного Фонду України: спочатку це обмеження встановили в сумі 1000грн., пізніше – 2660грн. (це означає, що якою б високою не була заробітна плата, внески до Фонду сплачуються лише з перших 2660грн.).

Новий закон знімає це обмеження, що дозволить після відповідного перерахунку в середньому на 25% збільшити виплати для сьогоднішніх пенсіонерів, ліквідує зрівнялівку та дозволить диференціювати розмір пенсій. Зрозуміло, що це відбуватиметься поступово відповідно до економічної ситуації в країні та фінансових можливостей Пенсійного Фонду. Безпосередня залежність розміру пенсії від економічних показників гарантується гнучким механізмом, запровадженим у законі: мінімальна пенсія не повинна бути меншою 20% середньої зарплати у державі.

Реформа чинної системи пенсійного забезпечення необхідна, оскільки навіть за умови практично повного використання всіх залишків пенсійного фонду на підвищення пенсій коефіцієнт заміщення постійно знижуватиметься і становитиме у 2040 році – 22,4% (2002 році – 33,9%).

Виходячи з принципу пенсійного страхування доцільною є відміна діючого порядку сплати внесків на пенсійне страхування учасниками спрощеної системи оподаткування.

Пенсійний фонд України зможе одночасно виплатити всі підвищені пенсії в повному обсязі за умови прийняття Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при відміні діючого порядку сплати внесків на пенсійне страхування учасниками спрощеної системи оподаткування і при повному надходженні трансфертів з державного бюджету та інших джерел.

Обмеження пенсійної реформи тільки рамками солідарної системи не дає бажаного ефекту. Прийняття параметрів індексації пенсій відповідно до темпу зростання реальної заробітної плати протягом попереднього року (на 20%) і врахування одного року страхового стажу при обчисленні пенсії (1%) дають навіть нижчі коефіцієнти заміщення порівняно з діючою системою. Істотне погіршення демографічної ситуації всередині 2030 років не дозволяє запровадити жорсткі більш високі параметри обчислення. До того ж, вибір між вищими рівнями врахування страхового стажу при обчисленні пенсії вищими рівнями індексації пенсії відповідно до росту реальної заробітної плати означає вибір між спрямуванням соціального захисту пенсіонерів – на молодші чи старші групи.

Цей перший рівень представляє собою солідарну систему пенсійних виплат, внески до якої сплачуватимуться всіма працюючими громадянами країни та їх роботодавцями. За рахунок цих коштів і будуть виплачуватися страхові пенсії та встановлюватися мінімальний рівень пенсійних витрат пенсіонерам.

Використана література

  1. Правовий та соціальний захист інвалідів в Україні..- К.: Юрінком Інтер, 2000.- 417с.

  2. Законодавство України про соціальний захист населення (за станом на 20 січня 2000 року).- К.: Парламентське видавництво, 2000.- 223с.

  3. Соціальний захист дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування: Державна доповідь : "Про становище дітей в Україні" (за підсумками 1999 року).- К., 2000.- 140с.- 5.00

  4. Закон України про недержавне пенсійне забезпечення; Закон України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (Станом на 15 лютого 2004 року).- К.: Атіка, 2004.- 208с.- 11.00

  5. Соціальне та пенсійне забезпечення військовослужбовців і працівників правоохоронних органів.- К.: КНТ, АТІКА, 2004.-

  6. Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".- К.: Преса України, 2003.- 48с.


 
 

Цікаве

Загрузка...