WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Соціальна конкурентоспроможність у контексті розвитку громадянського суспільства - Реферат

Соціальна конкурентоспроможність у контексті розвитку громадянського суспільства - Реферат

Згідно даних КМІС, перманентні процеси виборів негативно відобразились на міжетнічних стосунках. Пропаганда була спрямована на розкол між западною і східною частинами України, тобто фактично між україномовними українцями і російськомовними українцями та росіянами. У цілому рівень ксенофобії або етнічної нетерпимості за час дослідження об"єктивно зріс: у період будь-яких виборів міжетнічні стосунки загострюються, позаяк знаходяться політичні сили, які шукають свою "нішу міжетнічної ворожості", свої цільові групи, протиставляючи їх іншим і тим самим створюючи конфлікти [6]. Тут можна згадати активну діяльність Української консервативної партії, гасла і програма якої містять у собі прямі заклики до ворожих дій стосовно представників нетитульної нації. Слід зазначити, що політична культура розвинених країн давно відкинула терміни "національна меншина" та "етнічна меншина". Вважається, що вони принижують честь і достоїнство людей. Наразі використовуються терміни "етнічна група", "мовна меншина", і саме вони містяться у Європейській хартії регіональних мов і мовних меншин. Однак впровадження положень Хартії наштовхнулося в Україні на непередбачувані перешкоди, які створюються в основному штучно.

Культура мови - це надзвичайно тонкий індикатор загальної і політичної культури кожної держави, кожного суспільства, кожної людини. Останнім часом загострення політичних дискусій досягало пікових моментів, і культура політичної еліти часто виходила за цивілізовані межі пристойності. Однак відомо, що культура політикума обумовлює функціонування політичної культури суспільства, особливо молоді, враховуючи її максималізм і соціально невизначений статус. Це робить молоде покоління особливо вразливим до зовнішнього ідеологічного впливу, та ще й підкріпленого нестабільною економічною ситуацією, нерівномірністю доступу до соціальних благ, недотриманнням конституційних прав і свобод людини.

Українцям притаманні риси і західної, і східної цивілізацій. Цю базову ознаку обов"язково потрібно враховувати у формуванні громадянського суспільства. Ще одна вагома ознака полягає у тому, що родовим архетипом українців є їхня здатність до самоорганізації та боротьби за свої конкретні інтереси. Для того, щоб держава працювала ефективно, потрібні розвинені системи науки, освіти, охорони здоров"я, соціальної забезпеченості людей похилого віку, інвалідів, безробітних. Терміново потрібні конкретні, реально діючі молодіжні програми, які б створили рівні умови доступу до освіти, придбання житла, розвитку професійної кар"єри молоді.

Україна має стати соціально конкурентоспроможною, досягти більш збалансованих і гармонійних відносин не тільки між різними регіонами, а й між різними верствами населення. Зараз ні мова, ні культура, ні прагнення до загальнолюдських цінностей у державі, на жаль, не стали мобілізуючою силою. Основа конкурентоспроможності у сучасному світі - це саморозвиток соціальних систем на основі інновацій, коли стан громадянського суспільства визначає ту чи іншу модель культури, економіки, демократії, національну специфіку; коли суспільство стратегічно визначає і форму державного розвитку, і особливості внутрішньої та зовнішньої політики.

Конкурентоспроможним може бути тільки таке суспільство, яке розвивається незалежно від суб"єктивних факторів, пов"язаних із змінами політичних еліт. Кожні повторні вибори можуть коригувати політичний курс згідно інтересам більшості громадян, але це не може бути радикальний поворот на 180 градусів. Так працює реальна демократія. Очевидно, що тільки демократія свідомих і відповідальних громадян і потужних соціальних інститутів може зробити країну конкурентоспроможною в умовах глобалізації. Це, у свою чергу, обумовлює необхідність розробки та сприйняття політикумом і суспільством демократичних стандартів політичної поведінки, цивілізованих громадянських принципів: чесності, послідовності, відповідальності за слова та дії, відмови від маніпуляцій, прозорості прийняття рішень, стимулювання самоорганізації громадян, підконтрольність влади громадськості.

Соціальна конкурентоспроможність спирається на базові для суспільства поняття - громадянськість, патріотизм, національна ідея, національні інтереси, національна стратегія і відповідальна політика. Громадян соціально конкурентоспроможної країни об"єднує рівність прав і рівність перед законом, єдине правове поле держави, єдині правові принципи. Відтак тільки єдина держава може забезпечити таку єдність.

Громадянське суспільство, в якому вільно функціонують багаточисельні і різновекторні соціальні інститути, спроможне без допомоги державного апарату забезпечити спільну єдність мови і культури, духовності і національної самоідентифікації, розуміння значущості поступу вперед, і поступу спільного, об"єднаного та об"єднуючого. Сьогодні цьому заважає не тільки інерція історії, але і новоутворені міфи і стереотипи сприйняття одне одного різними частинами України. Нетолерантність політикуму провокує нетолерантність, якщо не сказати - ворожість, громадян. Безперечно, ми маємо у своєму минулому багато роз"єднуючих факторів. Очевидно, досить слабкі спроби відшукати фактори об"єднуючі. Але у громадян України може бути єдине, спільне й успішне майбутнє, якщо ми будемо спроможні сформувати його позитивний бажаний образ. Образ такого майбутнього, в якому кожен громадянин усвідомлює себе рівноправним, рівновартісним, цінним для суспільства, і може бачити й будувати Україну високорозвиненою, демократичною і впливовою європейською державою. Соціальна конкурентоспроможність країни залежить від свідомості не тільки і не стільки політичної еліти, а від усвідомлення громадянської ціннісності кожного.

Література:

  1. Гаврилишин Борис. Национальная идея, утопия или возможность? Украина конкурентоспособная // Зеркало недели, 2006, № 5, с. 12.

  2. Сидоренко Ольга. США, Швейцария и Дания возглавили рейтинг ВЭФ по индексу глобальной конкурентоспособности //Зеркало недели, 2007.- № 42-43, с. 14.

  3. Мировые индексы и рейтинги // Зеркало недели, 2007.- № 42-43, с. 14.

  4. Полунеев Юрий. Обнищание политикума как фактор конкурентоспособности страны. Украина конкурентоспособная // Зеркало недели, 2005. - №39, с.8.

  5. Боднар Надія. Україна: нова проти старої //Експрес, 2006. № 55, 11-18 травня.- с.13.

  6. Ксенофобия - испытание чужим. Градус // Зеркало недели, 2005.- № 38, с.20.


 
 

Цікаве

Загрузка...