WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Правове забезпечення діяльності служб соціального захисту населення - Курсова робота

Правове забезпечення діяльності служб соціального захисту населення - Курсова робота

призначення соціальних виплат малозабезпеченим верствам населення було запроваджено цільову допомогу й новий критерій малозабезпеченості - розмір середньодушового сукупного доходу на рівні 40% вартості межі малозабезпеченості.
Указом Президента України "Про підвищення розмірів середньодушового сукупного доходу та цільової грошової допомоги малозабезпеченим громадянам" від 18 листопада 1994 p. розміри допомоги збільшено відповідно до індексу споживчих цін.
Від жовтня 1994 p. відбувалося поетапне підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги й започатковано Програму житлових субсидій длянаселення на оплату житла, комунальних послуг, електроенергії та придбання й доставлення палива .
Протягом 1991-1995 pp. для компенсації втрат населення уряд неодноразово підвищував розміри пенсій і компенсаційних виплат деяких категоріям населення.
Часті зміни в системі соціального захисту ускладнили процедуру надання населенню соціальної допомоги, зробили її непрозорою й заплутаною. Розпочався її перегляд у напрямі пристосування до вимог соціальне орієнтованої економіки. Цей процес характеризувався ретельним дослідницьким підходом щодо перебудови системи фінансування та реорганізації всієї сфери соціального захисту.
21 грудня 1993 p. Верховна Рада схвалила "Концепцію соціального забезпечення населення України" як комплексну реформу національної системи соціального забезпечення. Концепція мала на меті перерозподілити відповідальність за соціальне забезпечення між державою, працедавцями й населенням та перебудувати систему соціального захисту на страхових принципах. Розроблено рамковий закон "Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", який Верховна Рада ухвалила 14 січня 1998 р.
В Україні здійснювалося п'ять масштабних програм, спрямованих безпосередньо на поліпшення соціального захисту населення. Дві з них - "Діти України" (1996 р.) та "Здоров'я літніх людей" - затверджені указами Президента України, решта - постановами Кабінету Міністрів України: "Комплексна програма розв'язання проблем інвалідності" (1991), "Довгострокова програма поліпшення становища жінок, сім'ї, охорони материнства і дитинства" (1992), "Національна програма планування сім'ї" (1995).
Попри економічні труднощі та збільшення останніми роками чисельності пенсіонерів на 1,5 млн. чоловік, загалом вдавалося підтримувати стабільний рівень середньої пенсії стосовно рівня середньої заробітної плати. Протягом 90-х pp. середня пенсія становила близько 37% середньої заробітної плати. Певної стабілізації середньої пенсії досягнуто за рахунок скорочення диференціації в розмірах пенсій.
Розміри середньої пенсії стосовно середньої заробітної плати в 1992-2001 pp.
1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001
34,9 36,1 35,3 68,4 45,1 36,1 36,6 39,8 38 36,6
Майже на однаковому рівні збереглися пропорції пенсійного забезпечення в міській і сільській місцевостях.
За рахунок соціальних пенсій підтримувався певний рівень пенсійного забезпечення для 0,5 млн. чоловік, які не набули права на трудову пенсію.
Значно розширилася категорія осіб, яким надано право на пенсію на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку та встановленням підвищеного її розміру. Кількість таких людей збільшилася майже вдвічі. З них понад 400 тис. продовжували працювати. В Україні налічується понад 2 млн. працюючих пенсіонерів, що становить 13,1% загальної кількості працівників.
Від 1 січня 2000 р. для осіб, що мають особливі заслуги перед Батьківщиною, збільшено надбавку до пенсії. У 1999 р. за різними законодавчими й нормотворчими актами цільову грошову допомогу одержували загалом 3,9 млн. пенсіонерів.
Досвід управління пенсійним забезпеченням за роки реформування економіки засвідчив, що окремими заходами розв'язати пенсійні справи неможливо. Система пенсійного забезпечення потребує радикального вдосконалення. Програма проведення пенсійної реформи загалом відпрацьована й чекає на законодавче забезпечення.
Однією з основних причин незадовільного та несвоєчасного фінансування виплати пенсій була наявність постійно зростаючої недоїмки за підприємствами, установами, організаціями у відрахуванні обов'язкових платежів до Пенсійного фонду .
Другою вагомою причиною хронічного дефіциту бюджету Пенсійного фонду стало фінансування за рахунок страхових виплат, які за своєю сутністю є соціальною допомогою й мали фінансуватися з державного та місцевого бюджетів. Додаткове фінансове навантаження на пенсійну систему перевищує 1,5 млрд. грн.
Указом Президента України "Про фіксований сільськогосподарський податок" від І8 червня 1998 р. запроваджено перерахування 68% суми фіксованого сільськогосподарського податку на пенсійне страхування сільського населення, що повинно покращити стан їх пенсійного забезпечення.
Від 1997 р. практикувалися нестандартні заходи погашення заборгованості по зборах на обов'язкове державне страхування через оформлення її векселями, погашення заборгованості по виплаті пенсій шляхом відпуску пенсіонерам продукції власного виробництва, передачі Пенсійному фонду природного газу.
На прискорення пенсійної реформи спрямовано указ Президента України "Про основні напрями реформування пенсійного забезпечення в Україні" від 13 квітня 1998 р. Цей указ передбачав перехід до більш високих стандартів пенсійного забезпечення населення.
Реформування пенсійного забезпечення спрямовано на солідарну участь працедавця й працівника у формуванні пенсійних коштів, створення нормативно-правової бази, перехід до системи загальнообов'язкового пенсійного страхування з накопичувальними системами, розвитку недержавних пенсійних фондів.
Повномасштабна пенсійна реформа - довготривалий процес. Проте окремі її елементи можуть інтенсивно впроваджуватися вже найближчим часом, зокрема, персоніфікований облік страхових внесків.
Саме на створення необхідних передумов реформування пенсійного забезпечення націлюють укази Президента України "Про заходи щодо впровадження персоніфікованого обліку відомостей у системі обов'язкового державного пенсійного страхування" від 4 травня 1998 р. та "Про проведення у Львівській області експерименту з призначення й виплати пенсій органами Пенсійного фонду України" від 20 жовтня 1998 р.
Протягом 90-х pp. політика державних соціальних Гарантій та пільг постійно трансформувалася. В умовах дефіциту фінансових ресурсів передовсім розроблялися програми соціального забезпечення для сімей із дітьми, громадян, які цього потребують, та громадян, які мають особливі заслуги перед державою. 1 січня 1993 p. вступив у дію Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", яким була впорядкована система різних видів допомоги та компенсаційних виплат, що здійснювалися відповідно до постанов Кабінету Міністрів України. Порядок надання

 
 

Цікаве

Загрузка...