WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Проблеми формування “нового” середнього класу в Україні - Реферат

Проблеми формування “нового” середнього класу в Україні - Реферат

існують чинники впливу, які значно деформують зміст конкуренції. Більшість підприємців (за даними спеціального дослідження, проведеного КМІС у 2006 році - приблизно 80%) вимушені встановлювати "неформальні зв'язки" з представниками влади - в податкових адміністраціях, у вищих органах влади, які можуть забезпечувати пільговий режим діяльності "потрібних" підприємств. Тому зараз доходи і самореалізація підприємців і висококваліфікованих фахівців дуже часто залежать від того, чи мають ці люди зв'язки з владою.
Деякі західні соціологи відносять до середнього класу людей не за тими критеріями, які я назвав раніше, а за середнім рівнем доходів, або за середнім положенням у стратифікації за соціально-економічним індексом (він вираховується на основі даних стосовно доходу, освіти, та престижу професії, яку має людина. В цьому разі, йдеться, фактично, не про середній клас (хоча його так називають), а про середню страту, яка приблизно однаково віддалена й від нижчої страти, й від вищої. Якщо розглянути стратифікацію за доходами у нашому суспільстві, то позиції однаково віддалені від вищих і нижчих рівнів доходів у нас поки-що досить порожні. Ті, хто мали б належати до "середнього класу" (середньої страти) за своїми доходами, в більшості ближче до нижнього класу, а не до середини. Середня ніша заповнена дуже слабо. Реальні умови життя, які визначаються тим, що можуть собі дозволити люди, для більшості з тих, що формально належать до середнього класу, поки що дуже далекі від теоретично очікуваних доходів середньої страти.
Винятком є менеджери міжнародних компаній й окремі, "найелітні" представники мистецтва, науки і деяких інших галузей, кваліфікація яких користується надзвичайно високим попитом. Це поки-що тільки перші паростки входження до середнього класу за приналежністю до певної страти - за доходом і престижем професії. За освітою значно більше людей належать до середнього класу за міжнародними параметрами, але у нашому суспільстві вони мають дохід значно менший від теоретично середнього.
В Україні частка населення, які можуть підпадати під "середній клас" сьогодні складає 12-15 %. Тут дуже багато проблем з визначенням категорій населення, яких можна віднести до середнього класу. Дуже часто трапляється так, що освіта людини є невідповідною позиції, на якій вона працює. Наприклад, професор, який працює продавцем, не належить до середнього класу. Так само, професор, який працює на відповідній посаді і отримує державну зарплату - не належить до середнього класу за своїми умовами життя.
У нас виходить так, що ті, хто мав би належати до середнього класу, дуже наближені до нижнього класу за своїми доходами і рівнем задоволення своїх потреб.
4. Місце середнього класу в політиці, наскільки реально створити партію середнього класу в Україні
Як правило, партією середнього класу можна назвати лібералів. Соціал-демократи наголошують на союзі робітничого і середнього класу, не забуваючи про партнерство з працедавцями. Християнські демократи, консерватори, в основному, спираються не на клас, а на ідеологію. Правда, разом з тим, вони є представниками інтересів вищого і частини середнього класів. Вищий клас в демократичних суспільствах становить настільки мізерну кількість, що його безпосередньо електоральний вплив на результати виборів є дуже мізерний (звичайно, тут не йдеться про фінансові можливості вищого класу). Тому партії, як правило, поєднують захист інтересів нижчого і середнього класів або - вищого і середнього. Середній клас присутній всюди, його інтереси намагаються врахувати в економічних програмах, пропозиціях, його намагаються зацікавити, щоб представники середнього класу віддали свої голоси саме за цю партію.
Партії могли б орієнтуватися тільки на середній клас, якби не потрібна була, з одного боку, підтримка капіталу, а з іншого боку, тред-юніонів. Перші сильні тому, що мають гроші, а другі мають можливість їх акумулювати. Середній клас таких організаційних можливостей не має. Звичайно, є недержавні організації, які створені середнім класом, але вони формуються для конкретної мети. Такий загал питань, які піднімаються профспілками, з одного боку, і союзами підприємців, з іншого, організаціями середнього класу як правило не розглядається.
Висновок
Отже, політика формування середнього класу є наріжним каменем розбудови стабільного демократичного суспільства, у якому відсутня масштабна глибока бідність, корупція та розкрадання державної власності. Середній клас якраз і є тим осередком, який - за особливостями його існування - налаштований, як правило, на те, щоб самому здобувати "місце під сонцем" - за рахунок власних здібностей і праці, а не за рахунок зв'язків з владою.
У середньому класі, як і будь-якому ідеалізованому витворі людського розуму, втілюються найкращі риси професіоналізму, індивідуалізму та ініціативності. І українці, з своєю природньою жагою до "золотої середини", тут зовсім не виняток. Про потребу підтримувати та зміцнювати середній клас давно вже говорять соціологи й політики. Формування середнього класу в Україні, його зростання і зміцнення водночас є і соціальним, політичним і гуманітарним замовленням суспільства. Але є і інші виміри цієї проблеми. В Україні частка населення, які можуть підпадати під "середній клас" сьогодні складає 12-15 %. Тут дуже багато проблем з визначенням категорій населення, яких можна віднести до середнього класу. Дуже часто трапляється так, що освіта людини є невідповідною позиції, на якій вона працює. У нас виходить так, що ті, хто мав би належати до середнього класу, дуже наближені до нижнього класу за своїми доходами і рівнем задоволення своїх потреб.
Законодавчі органи мають розробляти закони, які б давали можливість формуватися таким інституціям, виконавча влада має забезпечувати виконання цих законів. Судова влада має карати всіх тих, хто порушує ці закони. До речі, у суспільствах, де забезпечуються пристойні умови для конкуренції, саме третя, судова влада є найвищою, в тому розумінні, що останнє слово завжди залишається за судовими органами.
В Україні ситуація зовсім інакша. Ми знаходимось в тій частині євразійського континенту, де постійно міксувалися два типи культури. Одна йшла з римської цивілізації, де закон звичайно вище за наказ начальника. У східній же культурі наказ начальника звичайно вище за закон. З певною ймовірністю є підстави припускати, що у нашій країні для більшостілюдей наказ теж вище за закон. І тою мірою, якою це так - це відділяє нас від Європи більше, ніж будь-що інше. У наших людей це утверджене майже не підсвідомому рівні - якщо є наказ, то його треба виконувати.
Середній клас буде безумовно зростати, якщо економіка не зайде в якийсь колапс. І тут основну роль буде відігравати поширення ділової активності, економічне зростання. Без цих процесів дуже важко уявити якісь добрі перспективи для середнього класу.
Список використаної літератури
1. Батура О. В., Навроцька Н.А. Середній клас: економічна природа та тенденції розвитку // Теорії мікро- макроекономіки. Збірник наукових праць. - Випуск 15. - К.: Академія муніципального управління. - 2004. - С. 147-154.
2. Навроцька Н.А. Закономірності розвитку середнього класу // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. - Дніпропетровськ: ДНУ. - 2003. - Випуск 186. - Том ІІ. - С. 555-560.
3. Яременко В.І. Соціально-економічні умови розвитку середнього класу в Україні // Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції "Наука і освіта 2004". - Т. 12. - К., 2004.

 
 

Цікаве

Загрузка...