WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Проблеми формування “нового” середнього класу в Україні - Реферат

Проблеми формування “нового” середнього класу в Україні - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Проблеми формування "нового" середнього класу в Україні
ПЛАН
Вступ
1. Поняття середнього класу, його структура
2. Особливості формування середнього класу в Україні
3. Проблеми формування "нового" середнього класу в Україні
4. Місце середнього класу в політиці, наскільки реально створити партію середнього класу в Україні
Висновок
Список використаної літератури
Вступ
Сьогодні в українському соціально-економічному житті необхідні комплексні заходи по його реформуванню та згуртуванню суспільних сил, здатних послідовно втілювати як соціальні, так і економічні реформи в життя. Однією з таких сил повинен виступати середній клас. Саме він у більшості розвинених країн є основою стабільності та добробуту. Як основний платник податків, середній клас формує державний та місцевий бюджети, визначає споживчу поведінку населення та вирішальним чином впливає на розвиток внутрішнього ринку. Шляхом накопичення та участі у різних системах страхування, створює потужний інвестиційний ресурс, та завдяки активній участі у громадському та політичному житті визначає моральні стандарти суспільства.
Процес формування середнього класу в Україні перебуває, поки що, на початковому етапі. Вже час вирішувати проблему його формування в Україні шляхом здійснення невідкладних і рішучих змін у законодавстві. Необхідно підтримувати дрібний та середній бізнес, провести реформу податкової системи, створити відповідні матеріальні умови для праці лікарів, вчителів, науковців, викладачів та державних службовців.
Політика формування середнього класу є наріжним каменем розбудови стабільного демократичного суспільства, у якому відсутня масштабна глибока бідність, корупція та розкрадання державної власності. Де кожна людина, сплачуючи податки, відчуватиме себе гідним його членом, права якої належно захищені законодавством, а виконавча влада діє на користь платників податків, а не чиновників та олігархів. Формування середнього класу не досягається розробкою соціальних програм чи окремих заходів, але ця мета має проходити червоною ниткою крізь всю урядову діяльність та реформи законодавства.
Отож, сьогодні ми маємо визнати, що наше суспільство конче потребує змін. Змін на усіх рівнях. Адже, ми усі розуміємо, що одних лише матеріальних ресурсів для вирішення соціальних проблем не достатньо. Сьогодні нам потрібні конкретні ідеї і шляхи їх запровадження. Суспільство потребує людей, які можуть і хочуть здійснювати перетворення на краще.
Середній клас якраз і є тим осередком, який - за особливостями його існування - налаштований, як правило, на те, щоб самому здобувати "місце під сонцем" - за рахунок власних здібностей і праці, а не за рахунок зв'язків з владою.
1. Поняття середнього класу, його структура
Саме поняття середнього класу є досить невизначеним. У західних суспільствах до середнього класу відносять (якщо скористатися сучасною термінологією соціологів), так звані, контрадикторні класові позиції. Це такі класові позиції, які не можна віднести, з одного боку, до роботодавців-капіталістів, а з іншого боку, до робітничого класу. Такі проміжні позиції займають, наприклад, самозайняті, які володіють засобами виробництва, але нікого не наймають. До них відносять, наприклад, фермерів, які не використовують найманої праці, а працюють самі.
Друга категорія, яка входить до середнього класу - це наймані працівники, робоча сила яких дорого коштує на ринку праці - це професура, артисти, майстри мистецтв. У нас ця категорія ще досить далека до того, щоб піднятися до тих позицій, яку вона має у ринкових суспільствах. Крім окремих діячів мистецтва, які користуються великою популярністю і вже вийшли не просто в середній, а у "вищий" середній клас. Більшість поки що знаходиться у скромному достатку.
І третя категорія - це люди, які є найманими працівниками, але виконують деякі з тих функцій, що належать до функцій роботодавця. Це ті люди, які контролюють робочу силу. До них належать різного роду менеджери, супервізори різних рівнів. Це не власники підприємств, а ті, хто виконує там управлінські функції. В Україні це стосується, в основному, менеджерів іноземних компаній. Ціна кваліфікованої робочої сили в цих компаніях досить висока.
Потенційно, ці три категорії - це представники середнього класу. Але для того, щоб їх можна було порівнювати з представниками середнього класу інших країн, які вже давно побудували ринкову економіку і відповідні соціальні інституції, треба, щоб умови конкуренції були такими, які притаманні економікам цих країн. Тобто, ці умови мають не бути деформовані втручаннями представників влади - від її найвищих до найнижчих ланок.
2. Особливості формування середнього класу в Україні
У перехідних суспільствах важко точно визначити розмір середнього класу, окреслити його характерні риси та уподобання. Але про те, що краще бути здоровим і багатим, ніж хворим та бідним, знають усі.
У середньому класі, як і будь-якому ідеалізованому витворі людського розуму, втілюються найкращі риси професіоналізму, індивідуалізму та ініціативності. І українці, з своєю природньою жагою до "золотої середини", тут зовсім не виняток. Про потребу підтримувати та зміцнювати середній клас давно вже говорять соціологи й політики. Про необхідність здійснення практичних кроків щодо створення умов для розвитку середнього класу в Україні неодноразово йшлося навіть у посланнях президентів до Верховної Ради.
Формування середнього класу в Україні, його зростання і зміцнення водночас є і соціальним, політичним і гуманітарним замовленням суспільства. Але є і інші виміри цієї проблеми.
У минулому 20 столітті питання нової соціальної стратифікації та долі середнього класу набуло над-соціального, есхатологічного маштабу. Протистояння двох ідеократичних систем - СРСР та США у союзі із Європою - у кінцевому рахунку було кристалізовано у протиставленні двох нових "царств божих на Землі" - комунізму як суспільства вільного часу і реалізованих людських потреб, та "суспільства благоденства" або суспільства суцільного середнього класу.
Більше того, питання нового "некомуністичного" суспільства, де панує середній клас, органічно випливало і з певного розуміння шляху розвитку усього людства - міжцивілізаційних та міждержавних стосунків, глобальної економіки, гуманітарної та соціально-економічної конвергенції тощо. Ось як розмірковував про ідеальне майбутнє відомий англійський історик та філософ А.Дж.Тойнбі, "людина середнього класу та середнього віку": "До кого ж нам звертатися за спасінням в цьому найнебезпечнішому становищі, коли в наших руках не лише власні життя та смерть, але й доля всього людства? Спасіння, можливо, лежить - як це найчастіше буває - у пошуках середнього шляху. В політиці ця золота середина не означатиме ані необмеженого суверенітету окремих держав, ані цілковитого деспотизму центрального світового уряду; в економіці це також буде щось відмінне від неконтрольованоїприватної ініціативи або, навпаки, явного соціалізму. На думку одного західноєвропейскього спостерігача, людини середнього класу і середьного віку, Спасіння прийде, але ні зі Сходу, але й ні з Заходу.
3. Проблеми формування "нового" середнього класу в Україні
Основна проблема України полягає у тому, що наш ринок ще не розвинутий настільки, аби забезпечувати адекватну винагороду тим, хто може виконувати кваліфіковану роботу. Причому основну (хоча, безумовно, не єдину) причину такої неадекватності я вбачаю у відсутності так званої справедливої конкуренції. У нас

 
 

Цікаве

Загрузка...