WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Вивчення основних компаній навколо України в 1999-2006 рр. - Реферат

Вивчення основних компаній навколо України в 1999-2006 рр. - Реферат

виконана.
МІЖПАРЛАМЕНТСЬКИЙСОЮЗ
Ситуація в Україні оцінюється негативно в такій чутливій для Заходу сфері, як рівність прав чоловіків і жінок. За рівнем присутності жінок у виборчих органах (7,8%) Україна посідає 96-е місце у світі. Для порівняння: у виборчих органах СІЛА налічується 13% жінок, у Швеції - 42%.
Загалом, серед негативних рис міжнародного іміджу України помітними є схильність до декларацій, не завжди підкріплених практичними справами, а також до невиконання взятих на себе зобов'язань.
3. Оцінка України міжнародними фінансовими інституціями і рейтинговими агентствами
Авторитетні міжнародні організації періодично складають рейтинги країн світу (регіону) на основі загальновизнаних критеріїв. Серед них - рівень демократії, стан і конкурентоспроможність економіки, свобода ЗМІ, рівень корупції і злочинності і т.п. Позиція України в загальному рейтингу країн регіону (світу) відображає як позитивні, так і негативні риси її іміджу. Проведений УЦЕПД аналіз експертних оцінок свідчить, що по ключових показниках зберігається тенденція явного аутсайдерства України.
Показовим є рейтинг держав, що періодично наводиться в журналі Central European Economic Review. Він базується на комплексній оцінці відразу кількох важливих показників. Згідно з рейтингом, визначеним на початку 2005 p., серед 27 пост-соціалістичних держав Україна (як і роком раніше) була лише на 19-му місці.
Діаграма 2. Рейтинг постсоціалістичних країни (на 1.01.2005)
Як видно із діаграми, Україна посідає позицію між Боснією і Герцеговиною та Вірменією - це держави, які ще зовсім недавно вели воєнні дії і мають виснажену економіку. Україна опинилася лише на дев'ятому місці серед країн колишнього СРСР, що аж ніяк не корелюється зі стартовими умовами на рубежі 1991 р.
Наведені нижче позиції України в інших міжнародних рейтингах відобра-жають також невисокий рівень її конкурентоспроможності, економічної свободи і відкритості української економіки. Водночас, іноземні експерти наголошують на високому рівні корупції, тіньової економіки, а також на відсутності належного захисту прав інтелектуальної власності в Україні.
Уявлення про ще не вирішені Україною проблеми дають окремі складові наведеної на діаграмі оцінки:
КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЬ
Цей показник дозволяє порівнювати економічний розвиток країн як з ринковою, так і з перехідною економікою (див. таблицю). Рейтинг конкурентоспроможності складають експерти Всесвітнього економічного форуму. Так, у 2003 р. серед 53 країн світу (на які припадає 95% світового виробництва і торгівлі) Україна була на останньому місці. У 2004 р. в аналогічному списку з 59 країн Україна посіла 58-е місце (останньою була Росія) .
ЕКОНОМІЧНА СВОБОДА
За цим показником авторитетного американського видання Wall Street Journal, обрахованим для 156 країн світу, Україна належить до категорії країн з характеристикою "переважно невільна економіка". Такі країни мають показники в діапазоні 3,00-3,99; Україна отримала 3,8 балів.
ВІДКРИТІСТЬ ЕКОНОМІКИ
За даними експертів Світового банку, в 1999 р. економіка України оцінювалась як "закрита" . Міжнародна фундація The Heritage Foundation, спільно з редакцією журналу Wall Street Journal, вже вп'яте складають свій власний рейтинг, який віддзеркалює готовність країни функціонувати як відкрита економічна система (див. таблицю, в якій із загального рейтингу виокремлені країни СНД та Балтії).
Таким чином, за рівнем відкритості економіки в 1998 р. Україна була лише восьмою серед країн колишнього СРСР. Нас обігнали не лише держави Балтії (вони мали певні переваги в 1991 p.), але й Вірменія, Молдова і РФ. А це вже важко пояснити об'єктивними причинами.
КОРУПЦІЯ
За показниками корумпованості Україна стабільно входить до групи світових "лідерів". Згідно з міжнародним індексом корупції за 1999р., Україна посіла 21-е місце (поряд з Кенією) у списку найбільш корумпованих країн світу. За результатами опитування авторитетного британського тижневика Economist, у 1998 р. Україна одержала найвищий бал за рівнем корумпованості серед 97 країн світу23. За оцінками експертів Всесвітнього економічного форуму, в 1999 р. Україна посіла третє місце (після Болівії і Колумбії) серед 59 країн світу з най-вищим рівнем корупції у політиці.
ТІНЬОВА ЕКОНОМІКА
За минулорічними оцінками ЄБРР, частка тіньового сектору економіки в Україні сягає 49% ВВП. У зверненні Верховної Ради України до Конгресу СІЛА (жовтень 2004 р.) стверджувалось, що нелегальний сектор економіки України збільшився з 40% до 55%. Експерти Світового банку ще в 1995 р. оцінювали частку тіньового сектору української економіки на рівні 47-51% ВВП . Таким чином, на думку міжнародних експертів, рівень тіньової економіки в Україні протягом останніх років залишається критично високим і не має тенденції до зменшення.
ЗАХИСТ ПРАВ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ
Міжнародні експерти вважають серйозним ударом по іміджу України надзвичайне (за масштабами) поширення порушень прав інтелектуальної власності. Мова йде про стрімке нарощування обсягів "чорного ринку" піратської продукції, у т.ч. друкованих видань, комп'ютерних програм, аудіо-та відеопродукції тощо). На Форумі Європейської економічної комісії ООН по захи-сту та забезпеченню дотримання прав інтелектуальної власності (жовтень 2004 р.) було підкреслено, що відсутність адекватних механізмів реалізації прав інтелектуальної власності стримує надходження зовнішніх інвестицій.
Україна сприймається іноземними партнерами як "сіра територія" збуту неліцензійної продукції. У 1999 р. Міжнародна асоціація виробників фонограм внесла Україну (разом із РФ і Болгарією) до списку "проблемних" країн . За оцінками Міжнародної асоціації виробників програмного забезпечення та інформаційних технологій, рівень комп'ютерного піратства в Україні сягає 90%27. Міжнародний союз інтелектуальної власності наголошує, що дуже високий (90%) рівень розповсюдження піратської продукції в Україні спостерігається вже шостий рік поспіль.
МІЖНАРОДНИЙ КРЕДИТНИЙ РЕЙТИНГ
У січні 2000 р. рейтингова агенція Moody's Investors Service знизила кредитний рейтинг України по іноземних валютних облігаціях з категорії "В" ("спекулятивна група", яка включає держави з низькою платоспроможністю по боргах) до найнижчої категорії "С". Відтепер Україна знаходиться в одній групі з Пакистаном і Кубою. Усі іноземні облігації українського Уряду вважаються паперами, що фінансове не підкріплені. Країнам з таким рейтингом не можна розраховувати на крупні іноземні кредити, оскільки ймовірність повернення коштів вважається дуже низькою.
Таким чином, оцінки провідних міжнародних фінансових інституцій і рейтингових агентств однозначно вказують на невідповідність української економіки критеріям ефективного розвитку.
Діаграма 3. Оцінка міжнародного іміджу України
ЗАГАЛЬНА ОЦІНКА МІЖНАРОДНОГО ІМІДЖУ УКРАЇНИ
Більшість (72%) західних експертів оцінюють міжнародний імідж України негативно. Така ж

 
 

Цікаве

Загрузка...